پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

عادت‌های مطالعاتی خوب در فرزندان و نحوه بهبود آن (قسمت اول)

همه والدین دوست دارند که فرزندان درس خوانی داشته باشند، ولی گاهی اوقات با مقاومت فرزندانشان رو به رو می‌شوند. از این‌رو در ادامه به معرفی راهکارهایی جهت تشویق فرزندانتان به مطالعه، یادگیری و داشتن عادت‌های مطالعاتی خوب می‌پردازیم.

تشویق فرزندانتان برای توسعه عادت‌های مطالعاتی خوب از سنین کودکی؛ یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که به‌عنوان یک والد می‌توانید انجام دهید. با ایجاد فضای مطالعاتی مناسب میزان یادگیری فرزند خود را افزایش داده و به او کمک کنید تا در انجام تکالیف مدرسه احساس بهتری داشته باشد.

روش اول: ایجاد فضای مطالعاتی خوب

یک نقطه دور از تلویزیون انتخاب کنید: همه‌ی چیزهایی را که موجب حواس‌پرتی شما می‌شوند از بین ببرید، با تلویزیون شروع کنید. تلویزیون پراز سروصدا و رنگارنگ است و هنگامی‌که فرزند شما مقابل آن باشد نمی‌تواند خوب درس بخواند. به فرزند خود کمک کنید مکانی را در اتاق پیدا کند که به تلویزیون دسترسی نداشته باشد. برای فرزندانی که هنوز به کمک والدین خود نیاز دارند، میز آشپزخانه یا میز غذاخوری را در اتاق قرار دهید. فرزندان بزرگ‌تر ممکن است ترجیح دهند در اتاق خود تنها یک میزتحریر داشته باشند، بنابراین به داشتن تلویزیون در اتاق‌خواب خود اصرار می‌کنند.

قوانینی را برای استفاده از تلفن همراه وضع کنید: حین زمان مطالعه، همه اعضای خانواده باید تلفن همراه خود را بی‌صدا کنند. به‌کارگیری این قانون بخصوص برای کوچک‌ترها ضروری است، زیرا آن‌ها احساس می‌کنند در یک کار تیمی مشارکت دارند. اگر در منزل هم فرزند بزرگ و هم فرزند کوچک دارید، از فرزندان بزرگ خود بخواهید که تلفن همراه خود را بی‌صدا کنند و هنگامی‌که در برابر فرزندان کوچک‌تر مطالعه می‌کنند، تلفن همراه خود را بررسی نکنند.

قبول کنید که کامپیوتر واقعاً باعث حواس‌پرتی می‌شود: به دلیل اینکه بسیاری از تکالیف امروزه آنلاین انجام می‌شود، نمی‌توانید مانع حواس‌پرتی از طریق کامپیوتر شوید. هنگام مطالعه از طریق کامپیوتر همراه فرزندتان بنشینید و تکالیفش را بررسی کنید تا مطمئن شوید هنگام مطالعه از رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند. شما همچنین می‌توانید دسترسی به اینترنت را محدود کنید تا مانع حواس‌پرتی شود. برای مکینتاش، خودکنترلی سرویس رایگانی است که هنگام مطالعه وب‌سایت‌ها را مسدود می‌کند. برای ویندوز، با پرداخت ماهیانه ۲۰ دلار Cold Turkey را نصب کنید.

نور زیادی را در اتاق فراهم کنید: داشتن فضایی روشن فرزند شمارا آگاه و متمرکزشده نگه می‌دارد و مانع از خسته شدن چشم‌های آن‌ها می‌شود. مطمئن باشید که فضایی روشن یا چندین لامپ در اتاق مطالعه وجود دارد. پنجره نیز ایده خوبی است، اما نگاه کردن به بیرون باعث حواس‌پرتی فرزند شما می‌شود.

کارهای خود را با زمان مطالعاتی فرزندتان تنظیم کنید: اگر شما تلویزیون نگاه می‌کنید و هم‌زمان با آن فرزندتان در حال مطالعه است، این کار تنها باعث حواس‌پرتی آن‌ها می‌شود. کار خود را متوقف کنید و فعالیتی کم سروصدا انجام دهید.

روش دوم:  عادت‌های مطالعاتی خوب در فرزندان و سازمان‌دهی کارها

برنامه مطالعاتی روزانه داشته باشید: ساعاتی از روز را به مطالعه و انجام تکالیف اختصاص دهید. تا زمانی که می‌توانید، به همین روال ادامه دهید. این کار به فرزندانتان کمک خواهد کرد یاد بگیرند برای کارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشند. اگر برنامه مطالعاتی شما نمی‌تواند روزبه‌روز یکسان باشد، آن را هفته‌به‌هفته ثابت نگه‌دارید. بدین ترتیب، روال هفتگی شما برای فرزندتان ثابت و مشخص خواهد بود. در صورت لزوم، زمان مطالعاتی خود را به چند بلوک ۱-۲ ساعته تقسیم کنید. یک بلوک می‌تواند دقیقاً بعد از مدرسه و بلوک دیگر بعد از شام باشد.

فهرستی از برنامه‌های درسی هفتگی یا ماهیانه فرزند خود را تهیه کنید: بخصوص اگر فرزند شما کوچک است، در انجام تکالیفش به کمک شما نیاز دارد. از معلم فرزند خود بخواهید که لیست تکالیف هفتگی را با شما به اشتراک بگذارد. این فهرست‌ها ممکن است آنلاین باشند. اگر چنین است، از آن‌ها پرینت بگیرید و آن‌ها را جایی قرار دهید که به‌صورت روزانه در معرض دید شما و فرزندتان باشد. برای دانش آموزان راهنمایی و متوسطه، معلمان معمولاً برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که نصف سال و یا حتی تمام سال را پوشش می‌دهد. اگر فرزند بزرگ شما هنوز نیاز به راهنمایی دارد، از او بخواهید که در صورت تمایل این برنامه‌ها را به اشتراک بگذارد تا بتوانید به او کمک کنید تا از زمان‌های مربوطه پیروی کند.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن