پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

نحوه بهبود عادت‌ های مطالعاتی خوب در فرزندان (قسمت دوم)

با یک کتاب خوب انسان ساخته می‌شود، رشد می کند و برای حرکت آماده می‌شود بنابراین اگر خانواده راههای صحیح مطالعه و عادت‌های مطالعاتی خوب را به کودک آموزش دهد و فرد از همان سنین کودکی به مطالعه عادت کند به رشد اخلاقی خواهد رسید. این مقاله به بررسی تاثیر والدین در ایجاد علاقه کودکان به کتاب و کتابخوانی می پردازد.

درست کردن تقویم کاری

یک تقویم رومیزی بزرگ بخرید. لیست تکالیف فرزندتان را بیاورید و تاریخ‌های انجام تکالیف، تست‌ها، دوره‌های مدرسه و رویدادهای را به آن اضافه کنید.

آموزش برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی

  • شما همچنین باید برای کمک به فرزندتان برای انجام کارهای روزانه و هفتگی برنامه‌ریز کنید.
  • شما می‌توانید برای کمک به کودک خود در یادآوری انجام کارهای روزانه یا هفتگی‌اش، برنامه او را با برنامه‌های خود هماهنگ کنید.
  • شما می‌توانید برچسب‌ها و نشانگرهایی را برای سرگرم‌تر و شخصی‌تر شدن برنامه‌ریز، به آنها بدهید.

 

آموزش استفاده از فلش کارت

به فرزندان خود آموزش دهید برای عملکرد بهتر در تست‌ها فلش کارت درست کنند. به‌ ویژه برای یادگیری فرمول‌های ریاضی و علوم و حفظ واژه‌های زبان خارجه. فلش کارت می‌تواند ابزار مطالعاتی خوبی باشد. به فرزند خود نشان دهید که می‌توانید از فلش کارت‌ها برای امتحان کردن خود و یا دوست خود استفاده کنید.

یادداشت برداری

فرزند خود را تشویق کنید که هنگام مطالعه از مطالب یادداشت‌ برداری کند. این کار به آنها کمک خواهد کرد که با مطالب ارتباط برقرار کنند. روش‌های مختلف یادداشت‌ برداری را به فرزند خود یاد دهید. به‌ عنوان‌ مثال، آنها می‌توانند ورقه‌ای را برای تعاریف، دیگری را برای تاریخ ادبیات و یکی دیگر را برای پاسخ به سؤالات تصویری بزرگ مانند «موضوع اصلی این داستان چیست؟» داشته باشند.

پرسیدن سوال

از فرزندانتان بخواهید سؤال بپرسند و عمیق فکر کنند. اطمینان حاصل کنید که فرزندتان اطلاعات را حفظ نمی‌کند. در عوض، با آنها کار کنید تا آنها در مورد تکالیف خود عمیق فکر کنند، زیرا این امر به آنها اجازه می‌دهد تا واقعاً آنچه را که یاد می‌گیرند، درک کنند.

شما می‌توانید سؤالاتی را از قبیل، “چرا فکر می‌کنید معلم شما این نوع پروژه را به شما اختصاص داده است؟ آیا فکر می‌کنید که آن را یاد می‌گیرید؟” بپرسید. هنگامی‌ که فرزند شما پاسخ صحیح داد، از او بخواهید توضیح دهد که چگونه به چنین نتیجه‌ای رسیده است.

اهداف مطالعاتی خاصی ایجاد کنید.

در ابتدای سال تحصیلی با فرزند خود بنشینید و سه تا پنج هدف مربوط به تکالیف درسی و عادت‌های مطالعاتی آنها را بنویسید. در نهایت در پایان سال، دوباره به لیست خود نگاه کنید و پیشرفت خود را بررسی کنید.

  • اهداف فرزند شما می‌تواند به عادت‌های مطالعاتی آنها مربوط باشد یا به انجام بهتر یک کار خاص کمک کند.
  • این اهداف می‌توانند شامل: یادداشت‌ برداری‌های بهتر، بهبود نمرات در دروسی مانند ریاضیات و علوم، یا خواندن یک‌ فصل از کتاب به‌ تنهایی باشد.

اجازه دهید فرزندتان یک دوست مطالعاتی خوب داشته باشد.

اگر فرزندتان می‌خواهد با دوستش مطالعه کند و از این کار لذت می‌برد، شما و والدین دوست فرزندتان می‌توانید به‌ صورت هفتگی جلسه‌ای مطالعاتی برای آنها داشته باشید.

  • فرزندتان و دوستش را تشویق کنید تا در انجام تکالیف به یکدیگر کمک کنند و دانش خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. یکی از آنها ممکن است در ریاضیات قوی باشد و دیگری در درس ادبیات.
  • داشتن یک دوست مطالعاتی بهترین روش برای بخاطر سپردن اطلاعات به حافظه است.
  • مطمئن باشید که این جلسات با چک کردن شبکه‌های اجتماعی سپری نمی‌شوند.

اجازه ندهید فرزندانتان از مدرسه بترسند.

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما به انجام تکالیف مدرسه رغبت دارد. به آنها یادآوری کنید که برای انجام تکالیف مدرسه خود تلاش کنند و بگویید شما نیز به آنها کمک خواهید کرد و همراه آنها خواهید بود.

اولویت برای شما تلاش فرزندانتان باشد نه نمرات آنها

در حالی‌ که می‌خواهید فرزندانتان برای بهترین نمرات تلاش کنند، با این‌ حال دوست ندارید آنها مضطرب باشند. به فرزندان خود بگویید که می‌خواهید به بهترین نحو ممکن تلاش کنند و نمرات در اولویت بعدی می‌باشند. این کار به آنها کمک خواهد کرد که هدف آنها از مطالعه کسب دانش باشد.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن