خانه داریخانه و خانواده

نحوه از بین بردن چین و چروک از روی تورهای ابریشمی

تورهای ابریشمی به دلیل کیفیت بالا و ظرافتی که در بافت خود دارند از نوع پارچه‌های عالی محسوب می‌شوند و معمولاً لباس‌های گران قیمت و خاصی از آن‌ها دوخته خواهد شد؛ اما ظرافت این نوع پارچه باعث شده است. اتوکشی و صاف کردن چروک‌های آن کار بسیار مشکلی باشد. معمولاً برای از بین بردن چروک‌های این دست لباس‌ها باید از بخار غیر مستقیم بر روی لباس کمک گرفت؛ بنابراین یک راهکار عالی قرار دادن لباس در حمام و باز کردن دوش آب و گرم است تا بخار آب غیر مستقیم بر روی لباس نشسته و با یک قاشق خشک یا جسمی آهنی و خنک لباس را صاف کنید. توجه داشته باشید از کمترین دمای ممکن و به شکل غیر مستقیم استفاده نمایید. روش های دیگر برای از بین بردم چروک تورهای ابریشمی در زیر آمده است.

روش اول: استفاده از دوش بخار

ابتدا لباس را بر روی یک چوب رختی قرار دهید. برای این کار باید شانه‌های لباس بر روی چوب رختی کاملاً صاف قرار داشته باشند. سپس چوب رختی را بر روی گیره در حمام آویزان کنید، لباس باید به گونه‌ای آویزان باشد تا حالت طبیعی خود را حفظ کند تا دوباره چروک پیدا نکند. بهتر است به گونه‌ای لباس را در حمام آویزان کنید که بالای وان حمام قرار بگیرید در این صورت بخار آب بیشتری به لباس خواهد رسید. شاید بهترین جا برای آویزان کردن لباس، وصل کردن چوب لباسی به میله پرده دوش حمام باشد.

سپسی دوش آب داغ را باز کنید تا بخار آب حمام را فرا بگیرد، توجه داشته باشید نباید رطوبت ناشی از دوش آب داغ به لباس برسد، تنها باید از بخار آب استفاده نمود. حوله تمیز و خشکی را به دور دست خود بپیچانید و آنرا بر روی دست خود محکم کنید. بلافاصله تور ابریشمی را با فشاری که با حوله ایجاد می‌کنید صاف کنید. دقت داشته باشید از یک حوله سفید رنگ استفاده کنید؛ زیرا حوله‌های رنگی ممکن است بر روی تور ابریشمی پرزهای رنگی از خود به جا بگذارند و یا بر روی لباس تغییر رنگ ایجاد کنند.

تورهای ابریشمی

حوله را بر روی کل لباس با کمی فشار و به سمت پایین بکشید تا تمام لباس صاف شود. برای برداشتن کل چروک لباس چندین بار این کار را به آرامی تکرار کنید. توجه داشته باشید تا زمانی که کل چروک لباس از بین نرفته است دوش آب و داغ را نبندید.

روش دوم: استفاده از دستگاه بخار

برای استفاده از دستگاه بخار بر روی لباس با تور ابریشمی، ابتدا باید لباس را بر روی چوب لباسی آویزان کنید و سپس چوب لباسی را در مکان مناسب قرار دهید تا لباس در حالت مناسب به شکل آویزان قرار بگیرد. اگر از دستگاه بخار دستی استفاده می‌کنید بهتر است لباس را بر روی میله دوش یا گنجه خالی آویزان کنید.

تورهای ابریشمی

مخزن دستگاه بخار را پر از آب کنید و مطمئن شوید که آب دستگاه برای ایجاد حجم بخار مورد نیاز کافی است. سپس ۵ دقیقه اجازه دهید تا دستگاه گرم شود. بعد از گرم شدن دستگاه، نازل بخار را در فاصله‌ای ۱ تا ۲ اینچی (۳ تا ۵ سانتی‌متری) دورتر از تور ابریشمی قرار دهید و بخار را بر روی لباس برسانید. دستگاه بخار را همچنان در همان فاصله نگهدارید تا چروک لباس برطرف شود. بسته به مقدار چروک لباس می‌توانید بخار بیشتری را بر روی لباس قرار دهید در این حالت لازم است به مدت چند ثانیه لباس را با بخار آب احاطه کنید.

روش سوم: استفاده از خشک‌کن

برچسب لباس را بررسی کنید، اگر شما در حال تلاش برای از بین بردن چین و چروک لباس تور ابریشمی خود هستید، ابتدا برچسب لباس را به خوبی بررسی کنید. معمولاً لباس‌های که از پارچه‌های ظریف مانند تور ابریشمی دوخته شده‌اند را نباید درون خشک‌کن قرار دهید، اما اگر بر روی لباس شما از سنگ‌های تزئینی و مروارید استفاده نشده است و با توجه به برچسب لباس شاید بتوان برای از بین بردن چروک آن از خشک‌کن استفاده نمود.

تورهای ابریشمی

اگر بر روی برچسب لباس استفاده از خشک‌کن درج شده است. لباس را با احتیاط و به آرامی دورن خشک‌کن قرار دهید. دمای خشک‌کن را بر روی حرارت بسیار کم قرار داده و تنها ۳ تا ۵ دقیقه خشک‌کن را روشن نمایید. توجه داشته باشید حالت بدون چرخش را نیز باید انتخاب نمود. خوشبختانه برخی از خشک‌کن‌ها از درجه حرارت بسیار کمی مخصوص لباس‌های ظریف برخوردار هستند، بنابراین حالت لباس‌های ظریف را انتخاب کنید، دمای خشک‌کن را بر روی کمتر دما و زمان آن‌را تنها بین ۳ تا ۵ دقیقه انتخاب نمایید. اگر چروک لباس بسیار عمیق است، با استفاده از یک اسپره مقداری آب شیرین (آب سبک و تصفیه شده) را بر روی لباس اسپری نمایید، مقدار کم رطوبتی که به این روش بر روی لباس شما اسپری می‌شود، منجر به آزاد شدن بخار هنگام استفاده از خشک‌کن شده؛ بنابراین به سرعت چروک‌ها برطرف خواهد شد.

تورهای ابریشمی

پس لباس مرطوب خود را دورن خشک‌کن قرار داده و بیش از ۵ دقیقه آن‌را روشن نکنید. البته اگر خشک‌کن شما مجهز به سیستم آب رسانی باشد می‌توانید از این سیستم استفاده نمایید تا چروک‌های لباس را خنثی کند اما تا قبل از چرخاندن لباس توسط خشک‌کن، خشک‌کن را خاموش کنید. در انتها لباس را با احتیاط خارج کرده در مکان مناسبی آویزان نمایید.

روش چهارم: استفاده از اتو

در این روش با استفاده از بخار تولید شده توسط اتو بر روی لباس، چین و چروک لباس‌ها را می‌توان از بین برد. برای این روش ابتدا مخزن آب اتو را از آب پر کنید، اتو را روشن کنید و بر روی حالت بخار قرار دهید. زمانی که اتو گرم شد و بخار خارج کرد زمان استفاده از اتو فرا رسیده است. توجه داشته باشید هرگز از اتوهای بدون سیستم بخار استفاده نکنید. همچنین اگر کف اتو دارای لک یا زنگ زدگی است هرگز از آن برای لباس‌های توری ابریشمی سفید رنگ کمک نگیرید.

تورهای ابریشمی

لباس توری را بر روی تخته اتو قرار دهید اتو را در فاصله‌ای ۱ اینچی (۲٫۵ سانتی‌متری) پارچه قرار دهید و دکمه بخار اتو را فشار دهید و چند ثانیه نگهدارید. در این صورت چین و چروک توسظ اتو برطرف خواهد شد. توجه داشته باشید سطح زیری پارچه حتماً صاف باشد تا چین و چروک لباس کاملاً از بین برود.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن