پزشکیتغذیه

فواید تخم‌مرغ چیست و چه خواصی برای بدن دارد

فواید تخم‌مرغ بسیار زیادند. تخم‌مرغ یک غذای فوق‌العاده و حاوی مواد مغذی زیادی است. در این مطلب چند مزییت شگفت‌انگیزی که در تخم‌مرغ وجود دارد را به شما معرفی می‌کنیم.

۱-مواد مغذی تخم‌مرغ

یک تخم‌مرغ کامل، مواد مغذی فراوانی دارد. در واقع تمام موادی که یک سلول نیاز دارد تا به یک جوجه تبدیل شود در تخم‌مرغ وجود دارد، یک تخم‌مرغ بزرگ آب پز شده حاوی مواد زیر است: ویتامین A : مقدار توصیه شده روزانه ۵%، فولات: مقدار توصیه شده روزانه ۵%، ویتامین B5: مقدار توصیه شده روزانه ۷%، ویتامین B12: مقدار توصیه شده روزانه ۹%، ویتامین B2: مقدار توصیه شده روزانه ۱۵%، فسفر: مقدار توصیه شده روزانه ۹%، سلنیم: مقدار توصیه شده روزانه ۲۲%. همچنین در تخم‌مرغ ویتامین D‌، ویتامین E، ویتامین K، ویتامین B6، کلسیم و روی نیز وجود دارد.

۲- کلسترول تخم‌مرغ

یک تخم‌مرغ حاوی ۲۱۲ گرم  کلسترول است، نکته مهمی که باید بدانید این است که کلسترولی که در غذا وجود دارد الزاما کلسترول خون را افزایش نمی‌دهد. پاسخ به مصرف تخم‌مرغ در افراد مختلف متفاوت است:

  • در ۷۰ درصد افراد، تخم‌مرغ کلسترول را بالا نمی‌برد.
  • در ۳۰ درصد افراد، تخم‌مرغ به میزان خیلی کمی کلسترول مجموع و LDL را افزایش می‌دهد.
  • افرادی که اختلالات ژنتیکی مثل هایپرکلسترولمیا دارند باید مصرف تخم‌مرغ را محدود یا متوقف کنند.

۳-افزایش HDL

HDL ‌به‌عنوان کلسترول خوب شناخته می‌شود. اگر میزان HDL بالا باشد خطر بیماری‌های قلبی و سکته و بسیاری از مشکلات دیگر کاهش می‌یابد. مصرف تخم‌مرغ یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش HDL است.

۴-تخم‌مرغ منبع کولین

کولین یکی از انواع ویتامین B است که بسیاری از مردم از وجود آن بی‌خبرند. این ویتامین در ساختار غشای سلولی، فرایند انتقال سیگنال سلولی در مغز و بسیاری وظایف دیگر نقش دارد. یک تخم‌مرغ حاوی ۱۰۰ میلی‌گرم کولین است.

۵- نقش تخم‌مرغ در فرایند تبدیل LDL

LDL به‌عنوان کلسترول بد شناخته می‌شود. بعضی از LDL‌ها کوچک و متراکم هستند و بعضی از آن‌ها بزرگ‌تر هستند. LDL های کوچک و متراکم خطر بیماری‌های قلبی را بیشتر افزایش می‌دهند. تخم‌مرغ باعث تبدیل انواع کوچک به بزرگ می‌شود.

۶- منبع لوتئین و گزانتین

افزایش سن، قدرت بینایی را کاهش می‌دهد. بعضی از مواد غذایی این روند را به تأخیر انداخته و به تقویت بینایی کمک می‌کنند؛ مثلا لوتئین و گزانتین دو آنتی‌اکسیدان هستند که در ساختار شبکیه چشم حضور دارند و مصرف این دو ماده باعث کاهش ابتلا به آب‌مروارید می‌شود. همچنین کمبود ویتامین A که بزرگ‌ترین عامل نابینایی در سراسر دنیاست می‌تواند با مصرف تخم‌مرغ برطرف شود.

۷-تخم‌مرغ حاوی تمام آمینواسیدهای ضروری

پروتئین‌ها اجزای اصلی ساختار بدن انسان هستند. علاوه بر نقش ساختاری، نقش عملکردی نیز دارند. یکی از فواید تخم‌مرغ این است که با داشتن آمینواسیدهای ضروری، پروتئین موردنیاز بدن را تامین می‌کند. آمینواسیدها واحدهای تشکیل‌دهنده پروتئین‌ها هستند.

۸- نقش تخم‌مرغ در کاهش وزن

از آنجایی‌ که تخم‌مرغ پروتئین فراوانی دارد باعث می‌شود با خوردن آن به مدت بیشتری احساس سیری کنید. درنتیجه تمایل شما به خوردن غذا کمتر شده و راحت‌تر می‌توانید وزن خود را کم کنید. مصرف روزانه ۳ تخم‌مرغ نیز مجاز است. تا به‌ حال هیچ شواهد و مدارکی مبنی بر مضر بودن این میزان از مصرف تخم‌مرغ گزارش نشده است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن