پزشکیسلامت باش

اقدامات لازم برای جلوگیری از سوء هاضمه در بارداری

خیلی از خانوم‌ها در دوران بارداری احساسات متفاوتی را تجربه می کنند سوء هاضمه در بارداری یکی از مشکلات رایج در مادران می باشد. در این جا اقدامات لازم برای بهبود این وضعیت ارایه شده است.

 آیا مسائل مربوط به گوارش و هضم در هنگام بارداری نرمال است؟

یک زن در دوران بارداری تغییرات زیادی را تجربه می‌کند، از آنجایی که فرد می‌تواند به طور کامل مستند سازی کند. اگر تنها یک نفر بتواند شما را  در مورد تغییرات بدن در طول روز هنگام بارداری راهنمایی کند، زندگی راحت‌تر خواهد بود، درست است؟ اما این احتمال غیر ممکن است، زیرا هیچ حاملگی یکسان نیست. تفاوت دو نفر را فراموش کند حتی یک زن در دو حاملگی مختلف، تجربه‌های جداگانه‌ای دارد. با این حال، مشکلات معمولی وجود دارد که اکثر زنان باردار در معرض آن قرار دارند و یکی از آنها اختلال گوارشی است.

بارداری و سوء هاضمه

از آن‌جایی که اختلالات گوارشی یک احساس درد اطراف ناحیه شکم ایجاد می‌کند، برخی ممکن است اشتباه کنند که برای نوزادشان اتفاق بدی افتاده است. تقریبا ۸ نفر از ۱۰ زن باردار در برخی موارد دچار سوء هاضمه هستند. اطمینان حاصل کنید که اگر واقعا سوء هاضمه باشد، در دوران بارداری طبیعی است و به خودی خود عادی است، به شما و نوزادتان ضرری نخواهد زد.

علل سوء هاضمه در بارداری چیست؟

سوء هاضمه، در شرایط پزشکی، دیسپپسا نامیده می‌شود. این وضعیت در طی بارداری به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهد. اعتقاد بر این است که هورمون‌ها در دوران بارداری، ماهیچه‌های بدن شما را ریلکس می‌کنند و باعث کاهش عملکرد سیستم‌های بدن می‌شوند. در نتیجه سیستم گوارش شما نیز تضعیف می‌شود و از این رو سبب اختلال در دستگاه گوارش شما می‌شود که احساس خفگی، احساس سوزش قلب، حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می‌کند.

علائم سوء هاضمه در بارداری

از آنجا که هورمون‌ها مقصر هستند، احتمال ابتلا به بارداری بدون هیچ‌ گونه سوء هاضمه، تقریبا صفر است. بعضی از علائم شایع گوارشی عبارتند از:

• سوزش سر دل و یا احساس سوزش
• احساس پریشانی
• آروغ زدن دایمی
• تهوع و استفراغ
• نفخ
مواجه نشدن با این وضعیت در دوران بارداری اجتناب ناپذیر است، اما خبر خوب این است که ما تعدادی از اقدامات پیش‌گیرانه تسکین سوء هاضمه داریم:

۱-از خوردن بعضی از غذا اجتناب کنید

غذاهایی مثل مواد تن، الکل، نوشابه‌های کافئین مانند قهوه، چای، شکلات و غیره باید اجتناب شود. مواد غذایی چرب به سوء هاضمه بیشتر کمک می‌کند حتی آب میوه هم می‌تواند یک عامل مضر برای تشدید سوء هاضمه باشد

۲- به اندازه کافی آب بنوشید

قبل و بعد از وعده‌های غذایی و نه با وعده های غذایی آب آشامیدنی بسیار خوب است. مایعات اضافی باعث نفخ و تشدید سوزش سر دل و سوء هاضمه در دوران بارداری می‌شود.

۳-انتخاب غذاهای کوچک‌تر

به جای داشتن سه وعده غذایی بزرگ، شش وعده غذا را در فواصل منظم روز مصرف کنید. غذاهای کوچکتر به هضم غذا کمک می‌کنند. قبل از به خواب رفتن از خوردن یک وعده غذایی سنگین اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث سوء هاضمه شود.

۴-استفاده از آنتی‌اسید

همیشه آنتی‌اسیدها را در خانه داشته باشید. آنتی اسیدها نوعی دارو هستند که از سوء هاضمه امتناع می‌کنند. این داروها اسیدهای معده را خنثی می‌کنند و باعث می‌شوند که اسید کمتری تولید شود تا پوشش سیستم گوارش را تحریک نکند.

۵-توجه به موقعیت

خوردن خوابیدن را کاهش می‌دهد زیرا احتمال دارد به سوء هاضمه کمک کند. قبل از رفتن به رختخواب، از بالش‌ها استفاده کنید تا سر و شانه خود را بالا ببرید و بیش از حد فشار بر روی معده خود به هنگام خوردن نیارید. سوء هاضمه در دوران بارداری طبیعی است اما باید در حد محدود خود باشد تشدید سوء هاضمه می‌تواند شما را تحریک و همیشه در معرض بیماری قرار دهد. در صورتی که این مورد را دارید، حتما بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید و از او بخواهید برخی از داروهای مناسب را تجویز کند.

مطالب مرتبط
منبع
momjunction
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن