زیباییسلامت باش

برای حفظ سلامت پوست از چه ویتامین هایی استفاده کنیم

سلامت پوست پر رنگ ترین نقش در حفظ زیبایی هر فردی را دارد، اما مراقبت از پوست فقط نیازمند استفاده از محصولات کارخانه‌ای نیست. شما با دریافت ویتامین‌های مختلف از طریق مواد غذایی نیز می‌توانید سلامت پوست خود را حفظ کنید.

سلامت پوست با ویتامین C

ویتامین C در سطوح بالا در اپیدرم (لایه بیرونی پوست) و همچنین درم (لایه داخلی پوست) یافت می‌شود. خواص ضد سرطانی آن (آنتی‌اکسیدان) و نقش آن در تولید کلاژن به حفظ سلامت پوست شما کمک فراوانی می‌کند. به همین دلیل است که ویتامین C یکی از عناصر کلیدی موجود در بسیاری از محصولات ضد پیری پوست است.

مصرف ویتامین C به‌ صورت خوراکی می‌تواند اثر بخشی کرم‌های ضد آفتاب در پوست شما را برای محافظت از اشعه‌ی مضر UV خورشید افزایش دهد. این کار با کاهش آسیب سلولی و کمک به روند بهبود زخم‌های بدن انجام می‌شود. ویتامین C همچنین می‌تواند به علت نقش حیاتی آن در تولید سنتز کلاژن طبیعی بدن، از علائم پیری  زودرس جلوگیری کند. این کمک می‌کند تا پوست آسیب‌ دیده را بهبود بخشد و در بعضی موارد، چین‌ و چروک را نیز کاهش می‌دهد. همچنین مصرف مناسب ویتامین C همچنین می‌تواند به بهبود و جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.

ویتامین E

ویتامین E نور UV مضر را هنگامی‌که روی پوست قرار می‌گیرد، از خورشید جذب می‌کند، و از پوست بدن در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه‌ی UV محافظت می‌کند. این عملکرد می‌تواند به جلوگیری از بروز لکه‌های تیره و چین‌ و چروک‌ها کمک کند.

اگر پوست شما خشک‌ شده است، ویتامین E احتمالاً می‌تواند به رفع این کمبود در پوستتان کمک کند و نیز در درمان التهاب پوست تأثیرگذار است. در حالی‌ که ویتامین E در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست در دسترس است، مشکل این است که پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب اثرات آن می‌تواند به حداقل برسد. به همین دلیل بهتر است تا ویتامین E مورد نیاز را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید. اکثر بزرگسالان به حدود پانزده میلی‌گرم ویتامین E در روز نیاز دارند. شما می‌توانید این مقدار را با مصرف خود مواد غذایی زیر دریافت کنید:

  • خوردن آجیل و دانه‌های بیشتری از قبیل بادام، فندق و دانه‌های آفتابگردان
  • مصرف یک مولتی‌ویتامین یا مکمل ویتامین E جداگانه
  • با استفاده از مواد موضعی که حاوی ویتامین E و ویتامین C هستند
مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن