پیشرفت شخصیپیشرفت کن

قضاوت کردن، ویژگی نه چندان خوب ما که به همه لطمه می زند

قضاوت کردن، یک فرهنگ ناخوشایند و نادرست است که متاسفانه جامعه ما هیچ احساس مسئولیتی در برابر آن ندارد. در واقع همه ما بدون هیچ دلیل دیگران را قضاوت می‌کنیم.

بسیاری از افراد یک شخصیت انتقادی دارند که از آن باخبر نیستند. اگرچه داشتن یک رویکرد انتقادی در مواجه با تصمیمات زندگی مفید است، اما واقعیت این است که باید آن را به‌ جا و درست استفاده کرد. در واقع هیچ‌کس یک شخصیت انتقادی و معترض را دوست ندارد. اما نگران نباشید، با یک ذهن باز، دیدگاه خود را عوض و پا را فراتر از محدودیت‌هایتان قرار دهید. این‌گونه موفق خواهید شد تا از پس آن بربیایید.

قضاوت با تغییر دیدگاه در تضاد است

مثبت فکر کنید: رویکرد انتقادی بیش‌ از حد، حاصل یک ذهنیت منفی است. در برخورد با موقعیت‌های متفاوت ابتدا به نکات مثبت دقت کنید اما از نکات منفی نیز غافل نباشید، بلکه آن‌ها را به چالش بکشید تا بتوانید از تجربیات جالبی را نیز کسب کنید.

 • مثبت باشید اما واقع‌گرا بودن را هم از یاد نبرید. دقت کنید، جنبه‌های منفی را نیز فراموش نکنید اما تمام انرژی خود را صرف تمرکز کردن بر آن نکنید.
 • طبیعی است اگر روزهای سختی را نیز داشته باشید. احساس ناامیدی و منفی بودن گاهی اوقات اجتناب‌ناپذیر است، سخت نگیرید فقط به خودتان زمان دهید.
 • داشتن یک رفتار مثبت زندگی شما را از جهات مختلفی تحت تأثیر قرار خواهد داد.

افراد را به خاطر یک رفتار نادرست قضاوت نکنید: فرض کنید در یک صف ایستاده‌اید و منتظر آمدن نوبتتان هستید اما ناگهان یک نفر بدون رعایت نوبت وارد صف می‌شود. شاید این کار او باعث برانگیختن عصبانیت شما و بقیه شود اما آیا درست است تا او را فقط بر اساس عمل زشتش در همان لحظه، قضاوت کرد؟ البته که نه. ورود بدون نوبت به‌ صف برای دیگران به‌ هیچ‌ وجه خوشایند نیست اما کسی که آن کار را انجام داد قطعاً ویژگی‌های خوبی نیز دارد که با آن‌ها آشنا نیستید. پس سعی کنید هیچ‌ وقت افراد را به خاطر کارهای نادرست آن‌ها قضاوت نکنید. حداقل به آن‌ها فرصت دهید تا ویژگی‌های خوب را نیز نشان دهند. این نکته را نیز در نظر بگیرید، شاید عمل زشت افراد در لحظه به خاطر یک اتفاق ناخوشایند دیگری باشد که شما از آن خبر ندارید.

قضاوت را در نطفه خفه کنید: هر زمان که احساس کردید که در حال قضاوت کردن هستید، در نطفه آن را خفه کنید. برای مثال شما در حال قضاوت یکی از دوستانتان به خاطر یک رفتار خاص هستید اما یک‌ لحظه این سؤال را از خودتان بپرسید، که آیا واقعاً چه نفعی از این کارخواهید برد؟ این بار به‌ جای انتقاد، آن را با یک تعریف خوب جایگزین کنید. با این کار هم شما و هم طرف مقابلتان خوشحال خواهید شد. پس این بار هنگامی‌ که فکر انتقاد و قضات به ذهنتان خطور کرد تبعات آن را در نظر بگیرید، شاید طرف مقابل شما یک فرد حساس و زود رنج باشد که اصلاً از انتقاد شما خوشش نخواهد آمد. پس اکنون دلایل قانع‌ کننده‌ای را در اختیاردارید تا دیگران را قضاوت نکنید.

خودتان را در جای کسی که قضاوت می‌کنید قرار دهید: هر یک از ما با توانایی‌ها، استعدادهای متفاوتی به دنیا آمده‌ایم و تحت تأثیر فرهنگ‌ها و شرایط متفاوتی پرورش‌یافته‌ایم پس تفاوت میان دیدگاه و رویکردهای ما به زندگی امری طبیعی است. در حقیقت آنچه ما انجام می‌دهیم بازتابی از درون ما است. این بار اگر کسی کاری برخلاف میل شما انجام داد و باعث قضاوت کردن شما شد، خودتان را جای او قرار دهید، شرایط او را در ذهن خود مجسم کنید و به‌ دقت بررسی کنید که آیا بازهم شما این حق را دارید تا طرف را قضاوت کنید؟ برای مثال اگر کس را دیدید که نتوانسته است تحصیلاتش را به‌ درستی تکمیل کند، به این فکر کنید که شاید به خاطر شرایط مالی نامساعد قادر به ادامه تحصیلاتش نبوده است.

به دنبال تفاهم باشید: این بار اگر خواستید کسی را قضاوت کنید به‌ جای این کار سعی کنید دنبال نقاط مشترکتان بگردید. همه ما در یک مورد تفاهم داریم زیرا همه ما انسان هستیم. شما از این روش می‌توانید افراد را از یک‌ راه بهتر ببینید نه تحت تأثیر قضاوت‌هایتان. سعی کنید چند موضوع معمول را بحث کنید تا در نهایت به آنچه می‌خواهید برسید. به‌ هرحال یک موضوع مشترک بین شما وجود خواهد داشت.

برای آنچه دارید شکر گذار باشید: به خاطر چیزهای خوبی که در زندگی دارید قدردان و شکر گذار باشید، به‌ خصوص مواردی که به شما کمک کرده‌اند تا به این بخش از زندگی برسید. موفقیت‌ها و پیروزی‌هایتان را جشن بگیرید و خوشحال باشید. همچنین سعی کنید این واقعیت را قبول کنید که اطرافیان شما نیز می‌توانند به‌ اندازه شما مفید باشند و دیگری نیازی به قضاوت کردن غیرعادلانه آن‌ها نیست. هنگامی‌ که خواستید کسی را قضاوت کنید و یک‌ چیزی منفی را در مورد آن‌ها بیان کنید، سعی کنید در عوض برای آن‌ها آرزوی موفقیت کنید. امیدوار باشید که آن‌ها نیز در آخر یاد می‌گیرند که درست رفتار کنند.

مهربان باشید: مهربانی، نقطه مقابل قضاوت و انتقاد است. به‌ جای این‌ که به افکار منفی خود در مورد دیگران اضافه کنید، با آن‌ها همدردی کنید و برای آن‌ها بهترین‌ها را آرزو کنید. گاهی اوقات افراد به اندکی همدردی و درک متقابل نیاز دارند. البته که تغییر این طرز فکر آسان نخواهد بود اما غیرممکن نیست. آنچه مردم به آن نیاز دارند را به آن‌ها بدهید، مانند یک همدردی و یا حتی یک آرزو خوب برای موفقیت. مهربانی کلید خوشحالی است. با مهربان بودن است که می‌توانید بر دیگران تأثیر مثبت بگذارید.

مرزهای خود را گسترش دهید

کنجکاو باشید: کنجکاوی یک ابزار خوب برای مقابله با رفتار انتقادی است. در حقیقت هنگامی‌ که شما نمی‌توانید واقعیت‌ها و احتمالات را ببینید یک جبهه انتقادی را در پیش می‌گیرید پس این بار سعی کنید به‌ جای روی آوردن به قضاوت کردن، کنجکاوتر ببینید و کنجکاوتر فکر کنید تا دید بهتری را نسبت به احتمالات کسب کنید.

از محدوده امن خود فراتر بروید: به دنبال تجربه‌های متفاوتی و جدیدی باشید که معمولاً انجام نمی‌دهید. در نگاه اول شاید کمی ناایمن به نظر برسد اما واقعاً این‌طور نیست. با افراد جدید آشنا شوید و کارهای متفاوت‌تر را انجام دهید. در ادامه با چند راهکار جالب برای گسترش مرزهایتان آشنا خواهید شد.

 • از یک سیستم حمل‌ و نقل جدید برای رفتن به سرکار استفاده کنید.
 • دستور پخت های متفاوت را برای آشپزی به کار ببرید.
 • کاری را انجام دهید که از آن می‌ترسید.

با افراد متفاوتی رفت‌ و آمد کنید: رفت‌ و آمد با افراد متفاوت به شما کمک می‌کند تا با موقعیت‌های تازه‌تر آشنا شوید و ذهنتان نیز نسبت به مسائل متفاوت بازتر شود. حال شاید دوستان شما از نظر نژاد، فرهنگ، طرز تفکر، عادت‌ها و یا هر چیز دیگری با شما متفاوت باشند و شما با قرار گرفتن در این محیط، شما را با طیف وسیعی از ایده‌ها و نظرات مواجه می‌کند و به شما کمک می‌کند تا بهتر با آن‌ها کنار بیایید.

 • شما به دوستان زیاد و متفاوت نیاز ندارید بلکه باید تلاش کنید تا آن‌هایی را که مشابه شما نیستند را بهتر درک کنید و بشناسید. در حقیقت می‌توان گفت که به تجربه‌های متفاوت نیاز دارید نه لزوماً دوستان متفاوت.
 • دوست شدن با کسانی که هیچ نقطه مشترکی با شما ندارند یک ذهن بازتر را برای شما در پی دارد.

در موقعیت‌هایی شرکت کنید که زیاد با شما سازگار نیستند: فعالیتی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید احمقانه به نظر می‌رسد. خودتان را به چالش بکشید و تلاش کنید تا تجربه‌های مختلفی را کسب کنید. با انجام آن با افراد متفاوت آشنا می‌شوید، دیدگاه‌های مختلف را خواهید شنید و در آخر به شما کمک می‌کند تا برای چیزی که آن را دوست ندارید، بهتر آماده شوید.

 • برای مثال در یک جلسه مشاعره و یا یک مناظره سیاسی شرکت کنید.
 • با افراد مختلف صحبت کنید و تجربیاتتان را به اشتراک بگذارید و هر بار که فکر قضاوت کردن به ذهنتان آمد به این فکر کنید که آیا اگر آن‌ها نیز شما را مورد قضاوت قرار می‌دادند کار خوبی بود؟

سفر کنید: سفر کردن سبک زندگی‌های متفاوتی را به شما نشان می‌دهد. مهم نیست که شما بودجه کافی برای سفر کردن را دارید یا نه، حتی یک سفر کوچک نیز به شما کمک می‌کند تا محدودیت‌های خود را بهتر گسترش دهید. آنچه برای شما اهمیت دارد این است که خواهید دید که برای انجام کارهای مختلف برای زندگی کردن وجود دارد و هیچ‌کس نمی‌تواند به شما بگوید که کدام راه را انتخاب کنید.

 • می‌توانید با اسکان در مسافرخانه‌های ارزان‌ قیمت مقدار قابل‌ توجهی پول را پس‌انداز کنید.
 • حداقل یک‌بار در سال سفر کنید تا از محدوده امن خود خارج شوید.

یک روز را با خانواده دوستانتان بگذرانید: دیدن یک خانواده متفاوت که مانند خانواده شما نیستند، تجربه جالبی است. شاید در چند موردی با هم شباهت داشته باشید اما در آخر همانند یکدیگر نیستید. سعی کنید در میهمانی‌ها و یا موقعیت‌های مهم با خانواده دوستانتان آشنا شوید. با آن‌ها بیشتر ارتباط برقرار کنید تا نقاط مشترک و شباهت‌هایتان را بهتر بفهمید.

از افراد متفاوت تجربه‌های جدید یاد بگیرید: زندگی برای افراد متفاوت معنی‌های متفاوتی نیز دارد. در واقع ارزش‌های افراد در زندگی متغیر است و می‌توانید از آن‌ها درس‌های جالبی بگیرید. از خودتان بپرسید که چه چیزی را باید از دیگران یاد بگیرید، یک مهارت یا درس زندگی یا حتی یک نکته مهم در مورد خودتان

 • برای مثال یک نفر با استعدادی متفاوت، می‌تواند به شما یک مهارت جدی بیاموزد.
 • شما نیز سعی کنید یکی از تجربه‌های خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

سؤال بپرسید: با سؤال پرسیدن می‌توانید محیط زندگی افراد را بهتر بشناسید. همچنین باعث می‌شود تا درکی بهتر از فرهنگ‌های متفاوت را به دست آورید.

 • تنها با سؤال پرسیدن است که می‌توانید شخصیت واقعی افراد را بشناسید.
 • طرف مقابل را مجبور نکنید تا حتماً به سؤال شما جواب دهد اما خود را نیز مشتاق نشان دهید تا انگیزه لازم برای جواب دادن را در طرف مقابل ایجاد کنید.

ذهنتان را باز نگه‌دارید

همیشه حق با شما نیست: حقیقت این است که هرکسی دنیای خودش را دارد و آن را بر اساس اعتقادات و خواسته‌های خودش جلو می‌برد. اگرچه، اغلب این تفاوت‌ها در تضاد با یکدیگرند. این در مورد شما نیز صادق است، نظراتتان و خواسته‌هایتان از دانش شما در مورد زندگی سرچشمه می‌گیرد پس باید تفاوت‌ها پذیرفت و با آن‌ها کنار آمد.

 • دفعه بعدی که در یک مناظره درگیر شدید این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است طرف مقابل شما نیز ایده‌های معتبری داشته باشد.
 • دیدگاه خود را بدون اینکه بخواهید ذهن دیگران را تحت تأثیر قرار دهید بیان کنید، به عبارتی دیگران را مجبور به قبول کردن نظرات خود نکنید.
 • به یاد داشته باشید، موقعیت‌های زیادی وجود دارند که شما نمی‌توانید درست و نادرست را از یکدیگر تشخیص دهید، سعی کنید در این‌گونه مواقع کم‌تر درگیر بحث شوید.

نظرات خودتان را ملاک قرار دهید: اجازه ندهید تا شایعه‌ها و اطلاعات غلط، نظرات شما را شکل دهند. باورها را به چالش بکشید و درست و غلط بودنشان را بسنجید.

 • در نظر داشته باشید که افراد انگیزه‌های خود را برای پخش کردن شایعه‌ها و اخبار منفی در نظر دارند و آنچه را که به شما می‌گویند برگرفته از احساساتی درونی مانند حسادت است.
 • تصور کنید که یک شایعه نادرست در مورد شما پخش‌ شده است آیا دوست دارید تا مردم شما را بر اساس آن قضاوت کنند؟

افراد را از روی ظاهر قضاوت نکنید: آنچه می‌پوشید بیانگر شخصیت شما است. می‌توان گفت که این جمله تا حدی درست است اما به این معنی نیست که یک پوشش ساده می‌تواند همه‌ چیز را در مورد یک نفر به شما بگوید همچنین افراد متفاوتی نیز وجود دارند که طرز لباس پوشیدنشان نیز باشخصیتشان متفاوت است. برای اینکه این‌ گونه قضاوت نکنید، خودتان را جلو آیینه نگاه کنید، چه اتفاقی می‌افتد اگر مردم شما را از روی ظاهرتان قضاوت کنند؟

برچسب زدن ممنوع: برچسب‌ها هیچ‌ وقت گزینه مناسبی برای بیان شخصیت یک نفر نیستند بلکه دیدگاه شما را نیز محدود می‌کنند. سعی کنید افراد را به‌ صورت مجزا ببینید و آن‌ها را از طریق دوستانشان بسنجید. واضح‌تر بیان کنیم، افراد را دسته‌بندی نکنید، ویژگی‌های آن‌ها را جداگانه در نظر بگیرید.

از قضاوت کردن خودداری کنید: بگذارید افراد خودشان را به شما معرفی کنند. آنچه از شخصیت آن‌ها می‌بینید تنها یک بخش کوچک است.

 • به خواسته‌ها و قوانین افراد احترام بگذارید.
 • این عادلانه نیست تا افراد را بر اساس چند دقیقه مکالمه کوتاه مورد قضاوت قرارداد.

یک شانس دیگر بدهید: گاهی اوقات افراد می‌توانند شما را با اشتباهاتشان عصبانی کنند اما واقعیت این است که شما نیز زمانی اشتباه کرده‌اید پس فرصت دادن یک شانس دوباره را دریغ نکنید. برای مثال شاید شما با یک نفر ملاقات کنید که روز خوبی را نداشته است و یا حتی ممکن است با یک شخص خجالتی برخورد کنید که معمولاً در اولین برخورد کمی دستپاچه هستند.

شایعه‌ پراکنی نکنید: شایعه‌ پراکنی بدترین اتفاق ممکن است. در حقیقت باعث افزایش قضاوت کردن و انتقادهای بی‌مورد می‌شود و شما نیز به خاطر شایعه‌ سازی مشهور می‌شوید. هیچ‌کس واقعاً به شما اعتماد نمی‌کند و این به‌ هیچ‌ وجه خوب نیست. دفعه بعدی که خواستید در مورد کسی نکته‌ای را بیان کنید، به‌ جای اینکه جنبه انتقادی داشته باشد آن را به یک‌ شکل مثبت‌تر و بهتر بیان کنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن