سلامت باش

آیا دستبندهای مغناطیسی به درمان دردها کمک می‌کنند؟

امروزه برخی از مردم به دنبال لباس‌هایی مثل لباس ورزشی مغناطیسی، جوراب، پیراهن و حتی دستبندهای مغناطیسی هستند که در آن‌ها مغناطیس به‌ کار رفته است. این افراد از این نوع وسایل برای درمان درد ناشی از آرتروز، درد پاشنه پا، پا، مچ دست، لگن، زانو و حتی سرگیجه استفاده می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم به اینکه نکته بپردازیم که آیا واقعاً دستبندهای مغناطیسی به درمان دردها کمک می‌کنند؟ با ما همراه باشید.

این ایده از کجا پدید آمده است؟

نظریه استفاده از مغناطیس به دوره رنسانس بازمی‌گردد که برای اهداف دارودرمانی استفاده می‌شد. مذهبیان فکر می‌کردند که لوازم و لباس‌های مغناطیسی انرژی‌ دهنده هستند و آن‌ها را به امید مبارزه با بیماری‌ها یا عفونت و برای از بین بردن دردهای مزمن می‌پوشیدند. اما با پیشرفت پزشکی در دهه ۱۸۰۰ میلادی، زمان زیادی طول نکشید که آهن‌ربا و وسایل مغناطیسی به‌عنوان لوازم بی‌ارزش و حتی خطرناک نیز تبدیل شد.

درمان مغناطیسی در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط دکتر آلبرت دیویس به اثبات رسید. دیویس ادعا می‌کند که انرژی مغناطیسی می‌تواند سلول‌های بدخیم را از بین ببرد، آرتروز را کاهش دهد و حتی ناباروری را درمان کند. در پی این موضوع، امروزه فروش محصولات مغناطیسی برای بهبود و درمان درد، صنعت چند میلیارد دلاری در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

بنابراین، آیا دستبندهای مغناطیسی به درمان دردها کمک می‌کنند؟

بر اساس تحقیقات انجام‌شده پاسخ منفی است. تمامی تلاش‌هایی که دکتر دیویس انجام داد، به‌نوعی ناکارآمد بوده و هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند، دستبند مغناطیسی درزمینهٔ مدیریت درد، کارساز بوده و آینده‌ای داشته باشد. پژوهش‌هایی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد نشان داد که دستبندهای مغناطیسی در درمان درد ناشی از آرتروز، روماتوئید یا فیبرومیالژیا مؤثر نیستند. همچنین، یک پژوهش دیگر نیز در سال ۲۰۱۳  انجام شد که نشان داد، استفاده از دستبندهای مغناطیسی باعث بهبود دردهای ناشی از آرتروز نمی‌شود. مرکز ملی سلامت (NCCIH) هشدار می‌دهد که به‌ هیچ‌ عنوان از دستبندهای مغناطیسی برای تسکین دردهای بدن، استفاده نکنید.

آیا آهنرباها یا وسایل مغناطیسی خطرناک هستند؟

بیشتر وسایل مغناطیسی که برای تسکین درد در بازار عرضه می‌شود، از فلز خالص مانند آهن یا مس ساخته‌ شده است. نیروی مغناطیسی‌این وسایل در بیشترین حالت، بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ گاوس قرار می‌گیرد که تقریباً به‌اندازه نیروی مغناطیسی‌ای هستند که در دستگاه‌های MRI یافت می‌شود. مرکز ملی سلامت، NCCIH هشدار می‌دهد کسانی که بیماری‌های خاص دارند از این لوازم استفاده نکنند.

سخن آخر

علیرغم محبوبیت دستبندهای مغناطیسی علم تا حد زیادی اثربخشی چنین مغناطیسی را در درمان درد مزمن، التهاب و بیماری‌ها را رد کرده است.بنابراین، به‌عنوان یک جایگزین برای مراقبت‌های پزشکی، از چنین لوازمی استفاده نکنید. به‌خصوص کسانی که دچار بیماری‌های خاص هستند، حتماً باید از مغناطیس دوری کنند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن