تغذیهسلامت باش

چای چربی سوز واقعی کدام است؟ این چای چگونه اثر می‌کند؟

امروزه بخش اعظم تبلیغات رسانه‌های اجتماعی تبلیغ محصولات خوراکی برای کاهش وزن است که در این میان چای چربی سوز بخش وسیعی از این تبلیغات را شامل می‌شوند. تبلیغات چای‌ چربی سوز برای کاهش وزن واقعاً وسوسه انگیز هستند؛ اما آیا واقعاً چای‌های چربی سوز تأثیر گذار هستند؟

چای چربی سوز ممکن است آب بدن را کاهش دهد

متخصص کریستین پالامبو، عضو کمیته اعطای جایزه آکادمی تغذیه و رژیم غذایی در این باره می‌گوید: خوردن چای با عنوان چای چربی سوز برای کاهش وزن راهکار امن و قابل اعتمادی نیست. چای‌های چربی سوز پر از مواد مغذی گیاهی هستند که خستگی را به شکل موقت رفع می‌کنند. این چای‌ها با خارج کردن مقدار زیاد مایع از بدن باعث کاهش وزن می‌شوند؛ که این امر می‌تواند به بدن آسیب بزند. برخی از گیاهان دارویی که به عنوان چربی سوز از آنها یاد می‌شود سننا، ریشه رباب، کاسکارا، روغن کرچک، قاصدک، کاسیا، بابا آدم، کتسی و پرانلا هستند.

جالب است بدانید که مصرف طولانی مدت این گیاهان می‌تواند وابستگی ایجاد کند و حرکت‌های طبیعی روده را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این وزنی که از دست می‌دهید تنها به دلیل از دست دادن آب بدن و یا جامدات زائد درون روده‌ها است نه از دست دادن چربی‌های بدن. زمانی که نوشیدن این چای‌ها را ترک می‌کنید ممکن است عملکرد روده دچار اختلال شود و شما به درد سر بیوفتید؛ بنابراین خوردن این نوشیدنی‌ها را توصیه نمی‌کنم.

چای‌های چربی سوز قابل کنترل نیستند

استاد بالینی آدرین یومد، متخصص تغذیه بیان می‌کند: حتی مکمل‌های غذایی تهیه شده از گیاهان دارویی کاملاً قابل کنترل نیستند. توجه داشته باشید هر نکته‌ای که بر روی برچسب این مکمل ها نوشته شده است کاملاً بی‌اساس است. ادعای آنها برای کاهش وزن می‌تواند یک دروغ بزرگ باشد. معمولاً چای‌ها و مکمل‌های کاهش وزن (که اغلب غیر قانونی ساخته می‌شوند) حاوی مواد مضر برای قلب و عروق هستند و مصرف آنها می‌تواند منجر به حمله قلبی شود. افرادی مشاهده شده‌اند که با مصرف مکمل‌های کاهش وزن دچار تشنج شده‌اند. به همین دلیل هشدار جدی می‌دهم که از مصرف هر مکمل گیاهی و یا چای گیاهی به بهانه طبیعی بودن برای کاهش وزن و یا جذب ویتامین‌های مورد نیاز بدن، جدا خودداری نمایید.

چای چربی سوز واقعی بنوشید

متخصص وندی بازیلیان در این باره می‌گوید: بهترین نوشیدنی‌ها برای بدن همان چای معمولی است. تحقیقات نشان داده است چای سیاه و مخصوصاً چای سبز نقش مهمی در کاهش وزن دارند. مصرف چای سبز باعث ایجاد شکاف درون ساختار چربی‌های بدن شده و مانع از تشکیل سلول‌های چربی جدید می‌شود. همچنین به کاهش جذب چربی در بدن کمک می‌کند.

دقت داشته باشید که نوشیدن چای سبز به تنهایی به کاهش وزن کمک نمی‌کند؛ اما نوشیدن چای سبز می‌تواند از تلاش‌های شما برای کاهش وزن حمایت نماید؛ بنابراین با یک رژیم غذایی سالم و انجام حرکت‌های ورزشی در طول روز می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید. در کنار این فعالیت‌ها نوشیدن چای سبز از تغییرات انجام شده در بدن حمایت می‌کند. چای سبز را می‌توان به صورت سرد یا گرم نوشید. برای تأثیر گذاری بیشتر می‌توان از آب لیموی تازه در چای سبز استفاده نمود. ویتامین C موجود در لیمو به این روش پنج برابر بیشتر جذب بدن می‌شود.

توجه داشته باشید که استفاده از عصاره چای سبز می‌تواند منجر به ایجاد سرگیجه و یا ضربان نامنظم قلب شود؛ بنابراین بهتر است مصرف چای سبز به صورت چای و دم‌کرده آن باشد نه به شکل مکمل غذایی و یا عصاره چای سبز.

مطالب مرتبط
منبع
prevention
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن