پیشرفت کن

نگهداری گربه در منزل و ارتباط آن با مشکلات ذهنی کودکان

نگهداری گربه در منزل باعث ایجاد رابطه عاطفی عمیقی بین کودکان و جیوان می‌شود. برخی از محققان درباره رابطه بین انسان و حیوانات خانگی مطالعه می‌کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا از نتایج تحقیقات آن‌ها مطلع شوید.

محققان هلندی دریافته‌اند افراد مسنی که گربه دارند بیشتر به خدمات مربوط به‌سلامت ذهنی نیاز می‌شوند و کمتر به‌طور منظم ورزش می‌کنند. همچنین تحقیق دیگری نشان داد که صاحبان گربه‌ها دچار مشکل قلبی هستند بیشتر دچار مرگ‌ومیر می‌شوند؛ و نکته دیگر، زنانی که گربه دارند بیشتر به نوشیدن الکل روی می‌آورند!

بچه‌هایی که گربه دارند چطور؟

بچه‌هایی که گربه دارند طی مطالعاتی موردبررسی قرار گرفتند. محققان ۱۸۰ کودک را که گربه داشتند با ۴۶۳ کودک که گربه نداشتند مقایسه کردند. آن‌ها انتظار این نتیجه را نداشتند، چراکه در تحقیقات قبلی رابطه بین داشتن سگ و سلامتی بررسی شده بود و به این نتیجه رسیده بودند که بچه‌هایی که سگ دارند خوشحال‌ترند و استرس کمتری دارند؛ اما در مورد گربه‌ها نتیجه برعکس بود:

  • بچه‌هایی که گربه دارند نسبت به بچه‌هایی که گربه ندارند، سه برابر بیشتر دچار مشکلات ذهنی می‌شوند.
  • کودکان دارای گربه به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای از اختلالات توجه رنج می‌برند.

این مطلب را نیز بخوانید: حیوانات خانگی و حضور مفیدشان برای سلامت ذهنی افراد

اما چرا این مشکلات در ارتباط با گربه‌ها وجود دارد؟ دلایل متعددی می‌تواند وجود داشته باشد:

مثلا ممکن است مسئله‌ای در مورد گربه‌ها وجود داشته باشد که موجب مشکلات ذهنی در کودکان می‌شود. یکی از مکانیسم‌های ایجاد این مشکل ناشی از توکسوپلاسموز است. یک بیماری انگلی که عامل ایجاد آن یک میکروارگانیسم است، در گربه‌ها وجود دارد. توکسوپلاسموز یک عامل خطر برای ایجاد بیماری‌هایی مثل اختلال توجه است. در مورد بزرگسالان, محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که گربه دارند، احساسات مثبت کمتری را تجربه می‌کنند و علائمی از روان رنجوری نشان داده‌اند. درنتیجه فرزندان این افراد دچار مشکلات عاطفی و ذهنی بیشتری می‌شوند. البته خیلی از صاحبان گربه‌ها با این مسئله به‌شدت مخالف‌اند! البته تحقیقات بیشتری لازم است تا به روابط بین انسان‌ها و گربه‌ها پی برده شود.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن