پزشکیسلامت باش

واکسن سرطان که می‌تواند تومورها را نابود کند؛ ۹۷% موفقیت در مدل آزمایشگاهی

سرطان یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند زندگی را برای افراد و اطرافیانش سخت کند. در سال‌های اخیر، هر روز شیوع این بیماری سخت و دشوار بیشتر می‌شود. این نوشته توضیحاتی در مورد یک واکسن جدید سرطان است که توانسته ۹۷ درصد تومورها را در موش‌های مبتلا به سرطان از بین ببرد.

یک واکسن جدید سرطان؛ آیا برای انسان هم به همین شکل خواهد بود؟

یک واکسن جدید امیدوار کننده در درمان سرطان که تا ۹۷ درصد از تومورهای موش را درمان می‌کند به زودی در انسان برای اولین بار آزمایش خواهد شد، اما متخصصان می‌گویند که ما هنوز فاصله زیادی تا شروع تجویز این نوع دارو برای بیماران سرطانی داریم.

بر اساس گزارش SFGate، یک خبرگزاری محلی در سانفرانسیسکو، محققان دانشگاه استنفورد تا پایان سال، حدود ۳۵ نفر مبتلا به سرطان لنفوم را با این نوع درمان آزمایش خواهند کرد. این نوع درمان باعث تحریک سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول‌های سرطانی می‌شود. محققان گفتند که در مطالعات موش‌های مبتلا به سرطان‌های مختلف، از جمله لنفوم، سرطان پستان و سرطان روده بزرگ؛ این درمان توانسته تومورهای سرطانی تعداد ۸۷ موش از ۹۰ موش را نابود کند، حتی زمانی که تومورها به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته بودند.

دکتر آلیس، مدیر منطقه‌ای جراحی سینه در موسسه سرطان سلامت Northwell، در وستچستر نیویورک، گفت که اخبار در مورد تلاش انسانی در آزمایش این درمان برای سرطان، هیجان انگیز است. با این حال، او هشدار داد که نتایج مطالعات حیوانی همیشه به انسان قابل انتقال نیست و ممکن است برای انسان جوابگو نباشد.

آلیس به خبرگزاری Live Science گفت: ما توانستیم بسیاری از سرطان‌ها را در موش‌ها به مدت طولانی درمان کنیم. علاوه بر این، آزمایشات انسانی در حال حاضر برای بیماران مبتلا به سرطان لنفوم است، پس بنابراین ممکن است سال‌ها طول بکشد تا پزشکان دریابند که آیا این راه درمان و این واکسن سرطان برای سرطان‌های دیگر مثل سرطان سینه و روده نیز مؤثر خواهد بود یا خیر.

واکسن سرطان ؟

درمان جدید به لحاظ فنی یک واکسن سرطان نیست، و در واقع یک اصطلاح مورد استفاده برای موادی که مصونیت طولانی مدت در برابر بیماری ایجاد می‌کنند است. اما SFGate گزارش داد که درمان شامل تزریق واکسن می‌شود. (طبق نظر انجمن انکولوژی بالینی آمریکا، یک «واکسن سرطانی» می‌تواند به عنوان درمان‌هایی که برای پیشگیری از بازگشت و عود سرطان و از بین بردن سلول‌های سرطانی که هنوز در بدن هستند استفاده شود، به کار رود.

این درمان یک نوع ایمنوتراپی (ایمن درمانی) هست. در واقع ایمنوتراپی شامل ترکیبی از دو عامل است که سلول‌های T، نوعی از سلول‌های ایمنی، را برای حمله به سرطان تحریک می‌کنند. در حالت معمول، سلول‌های T بدن سلول‌های سرطانی را غیر طبیعی تشخیص می‌دهد و به درون آن‌ها نفوذ می‌کنند و به آنها حمله می‌کنند. اما وقتی یک تومور رشد می‌کند، فعالیت سلول‌های T را مهار می‌کند، به گونه‌ای که این سلول‌ها دیگر نمی‌توانند در طولانی مدت در برابر سرطان مقاومت کنند. درمان جدید با فعال کردن این سلول‌های T کار می‌کند. محققان “واکسن” را به طور مستقیم به تومور تزریق می‌کنند. دو عامل در درمان به صورت خیلی قوی و سینرژتیک در فعال سازی سلول‌های T همکاری می‌کنند.

ایمنوتراپی امیدوار کننده

ایمنوتراپی درمان جدیدی نیست ،در واقع روش‌های متعددی برای درمان سرطان مورد تأیید قرار گرفته است. به عنوان مثال، درمان با نام CAR T-Cell Therapy، اخیراً برای برخی از انواع لوسمی و لنفوم مورد تأیید قرار گرفته، که شامل حذف سلول‌های ایمنی خاص از بدن بیماران و مهندسی ژنتیک این سلول‌ها برای مبارزه با سرطان است.

در مقایسه با درمان CAR T-cell محققان گفتند که یکی از مزایای استفاده از واکسن سرطان است که پزشکان سلول‌های ایمنی بدن را برای مبارزه با سرطان حذف و یا معتاد نمی‌کنند. دکتر رونالد لووی، استاد انکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد و نویسنده ارشد مطالعات پزشکی علمی ترجمه، می‌گوید: ما به اهداف خاصی حمله می‌کنیم بدون اینکه نیاز به این داشته باشیم که کدام پروتئن‌ها را سلول‌های T شناسایی می‌کنند.

مطالب مرتبط
منبع
livescience
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن