پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

انضباط در زندگی و راهکارهای آن (قسمت اول)

این مطلب به‌ طور کلی در پی ایجاد انضباط در زندگی است. انضباط نباید تنها به یک کودک محدود شود و بزرگسال شدن باعث نمی‌شود کسی با انضباط شود. انضباط نشان‌ دهنده مجازات، زور یا محیطی سرسختانه نیست و برای همه افراد امکان‌ پذیر است.

بخش اول

خودشناسی

ابتدا خودتان را تجزیه‌ و تحلیل کنید. به چیزهایی که در حال حاضر مانع شما می‌شوند که انضباط داشته باشید، فکر کنید. ممکن است نقایص شخصیتی باشد، نوعی ناتوانی در بیان آنچه از زندگی می‌خواهید یا تمایلی برای بی‌اهمیتی به خودتان. شاید شما بیش‌ از اندازه نسبت به خودتان بی‌توجه هستید؛ این می‌تواند باعث شود که به‌ راحتی از نظرات دیگران در رابطه با خودتان پیروی کنید بدون اینکه بدانید این نظرات روی شما جواب می‌دهد یا نیازهای شما را برطرف کند یا خیر. هرچه که دلیلش باشد سعی کنید ابتدا آن را پیدا کنید.

چرا فکر می‌کنید که به‌ اندازه کافی انضباط ندارید؟ عواملی که در مسیر با انضباط بودن شما قرار گرفته‌اند، چه هستند؟ علاوه بر ارزیابی محدودیت‌هایتان، اینکه چگونه دیگران در زندگی‌تان تأثیر می‌گذارند را در نظر بگیرید. آیا بیشتر از اینکه به فکر خودتان باشید به اینکه دیگران رضایت داشته باشند، فکر می‌کنید؟ آیا همیشه به خواسته‌های دیگران تن می‌دهید و خودتان را به‌سختی میندازید؟

این مطلب را نیز بخوانید: به تعویق انداختن کارها، راهنمای گام‌به‌گام برای اینکه ترک این عادت ( قسمت اول )

خودتان را قانع کنید که با هدف باور کردن خود، می‌خواهید با انضباط شوید. اگر زمان زیادی را تنها برای راضی نگهداشتن دیگران صرف می‌کنید، این موضوع بسیار مهم است. به‌ سختی می‌توان با انضباط بود اگر احساس می­کنید نیاز دارید تا دیگران برایتان مرزهایی را مشخص کنند یا به شما بگویند که چگونه عمل کنید، فکر کنید یا چه‌ کاری انجام دهید. چه صدایی در ذهنتان به شما می‌گوید که بی‌ارزش و شکست‌خورده‌اید؟ این‌ها افکاری منفی هستند که هیچ اساسی ندارند و باید برای ایجاد انضباط و مراقبت از خود این افکار را دور بریزید. ممکن است به مشاوره نیاز داشته باشید یا کار کردن روی افکار منفی‌تان با استفاده از تکنیک‌های رفتاری شناختی کافی باشد.

بخش دوم

ایجاد انضباط بیشتر در زندگی

حوزه‌ای را که می‌خواهید در آن انضباط داشته باشید، انتخاب کنید. در چه حوزه‌ای می‌خواهید با انضباط باشید؟ ممکن است در حوزه کار، مطالعه، تمیزی، نداشتن عادات بد یا غیره باشد.

رویه مثبتی را پیش گیرید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید تغییراتی که لازم است را ایجاد کنید و در پی متمرکز ماندن روی آن باشید. بفهمید که قرار نیست آسان باشد اما به‌ عنوان چالشی خوب با آن رفتار کنید، نه منبعی از مشکلات یا محرومیت‌ها. به‌محض اینکه تصمیم به انجام کاری گرفتید، دنباله‌اش را بگیرید و اهمیتی ندهید چه اتفاقی ممکن است بیفتد. اغلب ممکن است لحظه‌هایی به وجود بیاید که حس تنبلی به سراغتان کنید. یادتان باشد که این احساسات طبیعی هستند و حتی افراد موفق هم آنها را تجربه می‌کنند. تفاوتی که با آنها وجود دارد این نیست که آنها بهتر از شما هستند. آنها فقط عادت دارند که این لحظات را دریافت کنند و قبل از اینکه تبدیل به حسی قابل‌ توجه شود، منحرفشان سازند.

بپذیرید که شما تنها کسی هستید که زندگی‌تان را تغییر می‌دهید نه کسی دیگر. شما یک کودک ۳ ساله نیستید که نیاز به جهت‌گیری داشته باشید. وقت را غنیمت شمارید و آن کاری که لازم است را انجام دهید. روال عادی، راحت و شناخته‌شده است. به‌ این‌ ترتیب، احتمالاً شما را به عقب می‌کشاند. از نشانه‌ها برای اینکه به خودتان یادآوری کنید که دارید به عادت‌های گذشته‌تان بازمی‌گردید استفاده کنید و تصمیم بگیرید که هر بار متوقف‌شان کنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن