پزشکیسلامت باش

اگزما و پسوریازیس چه تفاوتی باهم دارند و چطور آنها را تشخصی بدهیم

اگزما و پسوریازیس شرایطی هستند که روی پوست تأثیر می‌گذارند. هر دوی آنها برآمدگی‌های قرمزی را روی پوست ایجاد می‌کنند که تشخیص دادنشان از یکدیگر سخت است. اگزما در سنین پایین شروع می‌شود و معمولاً خارش بیشتری به همراه دارد در حالی‌ که پسوریازیس در سنین بالاتر رشد می‌کند و تکه‌های ضخیم پوستی را ایجاد می‌کند. در ادامه مواردی آمده است که از آن طریق می‌توانید پسوریازیس را از اگزما تمییز داده و درمان مناسبی را به کار ببندید.

تشخیص اگزما

به دنبال قسمت‌های قرمز یا قهوه‌ای روی بدنتان بگردید: اگزما و پسوریازیس هر دو باعث ایجاد قسمت‌های قرمز روی پوست می‌شوند؛ با این‌ حال، اگزما قسمت‌های قرمزی دارد که همچنین به قهوه‌ای یا خاکستری متمایل است. اغلب در اگزما سطح پوست از تاول‌های کوچک پر شده است.

 • قسمت‌های قرمز پوست ممکن است به شکل دانه‌دانه شود.
 • پوست آسیب‌دیده ممکن است ضخیم باشند.
 • رنگ آن ممکن است بسته به نوع اگزما، و اینکه چه مدت روی بدنتان بوده یا چقدر جدی است، تیره‌تر یا روشن‌تر باشد.

خشکی پوستتان را بررسی کنید: اگزما اغلب باعث خشکی پوست می‌شود. پوست شما ممکن است وقتی‌ که آن را می‌خارانید، پوسته‌پوسته شود. در موارد شدید، پوست ممکن است به علت خشکی ترک بخورد. همچنین پوست ترک‌خورده ممکن است عفونت کند و چرکی شود.

جایی که اگزما اتفاق می‌افتد را شناسایی کنید: اگزما اغلب روی دست، مچ، پا، قوزک، قفسه سینه، پلک و گونه تشکیل می‌شود. همچنین ممکن است روی قسمت‌هایی از بدن اتفاق بیفتد که بیشتر خم می‌شود، مثل قسمت داخلی آرنج یا زانو. در کودکان، اگزما ممکن است روی صورت یا پوست سر نیز اتفاق افتد. همچنین ممکن است روی پای کودکان جایی که پوشک می‌بندد نیز مشاهده شود.

این مطلب را نیز بخوانید: پسوریازیس چیست؟ (قسمت دوم)

تشخیص پسوریازیس

به دنبال قسمت‌های قرمز روی پوست بگردید: شایع‌ترین نشانه پسوریازیس، قسمت‌های قرمز و ضخیم روی پوست است. این قسمت‌های قرمز پوست با لایه نازکی سفید یا خاکستری پوشانده شده‌اند. نوع متفاوتی از پسوریازیس ممکن است نقاط کوچک قرمزی باشد که در سراسر پوستتان تشکیل شود. پسوریازیس همچنین ممکن است باعث ایجاد ورم و التهاب روی پوست شود.

 • قسمت‌های متورم قرمز پوستی به‌ شدت خشک هستند. و همین موضوع باعث می‌شود که آنها ترک بخورند و خونریزی کنند.
 • برخی از این قسمت‌ها ممکن است خشک شوند و رنگشان قهوه‌ای شود.

مناطقی که تحت تأثیر آن هستند را پیدا کنید: جایی که قسمت‌های قرمز روی پوستتان شکل می‌گیرد به نوع پسوریازیسی که دارید بستگی دارد. پسوریازیس می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن تشکیل شود. اگر پسوریازیس شما بزرگ است، می‌تواند در هر جایی از جمله دهان شما و یا روی آلت تناسلی شما نیز باشد. اغلب روی زانوها، آرنج، پشت و پوست سر مشاهده می‌شود.

 • پسوریازیس نقطه‌ای باعث لکه‌های قرمز کوچکی می‌شود که اغلب در پشت ران، کمر، بازو، پا و پوست سر اتفاق می‌افتد.
 • پسوریازیس معکوس باعث ایجاد قسمت‌های قرمز روی ناحیه پوستی بدن می‌شود که بیشتر خم می‌شود، مثل زیر بغل، کشاله ران، زیر سینه و اطراف آلت تناسلی.
 • شما همچنین ممکن است پسوریازیس ناخن یا دست بگیرید. پسوریازیس کورک دار ممکن است تنها روی کف دست یا پا تأثیر بگذارد.

ببینید که آیا درد دارد یا نه: پسوریازیس گاهی اوقات با درد همراه است. قسمت‌های قرمز روی پوست ممکن است حساسیت و سوزش داشته باشند و یا اگر به آن دست بزنید درد بگیرند. برخی از این لکه‌ها موجب بروز درد در هنگام لمس می‌شوند. برخی پسوریازیس ها ممکن است باعث خارش شدید پوست شوند.

بررسی کنید که آیا دلیل مرتبطی وجود دارد: برخی پسوریازیس ها ممکن است بعد یا همراه دیگر شرایط اتفاق بیفتند. برخی از انواع پسوریازیس همچون لکه‌های کوچک قرمز ممکن است بعد از برخی بیماری‌های خاص همچون گلودرد ایجاد شوند.

 • برخی از انواع پسوریازیس ممکن است با تب، خستگی، لرز، ضعف عضلانی یا احساس بیماری همراه باشد.
 • برخی از انواع پسوریازیس ها ممکن است با افزایش ضربان قلب همراه باشد.

اگزما و پسوریازیس را چطور از هم تشخیص دهیم

به اینکه چه زمانی اتفاق می‌افتد، توجه کنید: اگزما و پسوریازیس افراد را در سنین متفاوتی تحت تأثیر قرار می‌دهند. این به شما کمک می‌کند که ببینید فرد مورد نظرتان در چه شرایطی قرار دارد. اگزما بیشتر در افراد نوجوان و کودکان شایع است. پسوریازیس در جوانان یا افراد بزرگسال رایج است. اگر شرایط در کودکی آغاز شود، احتمالاً اگزما است اما اگر در جوانی یا بزرگسالی اتفاق بیفتد، احتمال بیشتری وجود دارد که پسوریازیس باشد.

اگزما ممکن است در بزرگسالان نیز اتفاق بیفتد، اما اغلب در کودکان اتفاق می‌افتد. جالب است بدانید به‌ طور کلی، اگزما هرچه که کودک بزرگ شود، بهتر می‌شود. پسوریازیس بیشتر در سنین بین ۱۵ و ۳۰ سال شایع است. ممکن است همچنین بین سنین ۵۰ و ۶۰ سال شروع شود.

علت را ارزیابی کنید: اگزما و پسوریازیس به دلایل مختلفی رخ می‌دهند. پسوریازیس به علت ناشناخته‌ای اتفاق می‌افتد اما برخی عوامی همچون استرس، هوای سرد، آسیب رسیدن به پوست یا عوارض جانبی دارو ممکن است باعث آن شود. اگزما به‌ عنوان واکنشی به عوامل محیطی اتفاق می‌افتد.

 • برای مثال، اگزما ممکن است اگر فردی در معرض آلرژن هایی همچون پسم یا موی حیوان، فلزات جواهرات، عطرها، مواد شوینده یا استرس قرار بگیرد، اتفاق بیفتد.
 • پسوریازیس فرض می‌شود که به علت ترکیب عوامل ژنتیکی و یک عامل محرک اتفاق بیفتد، عوامل محرک عبارت‌اند از رویدادی استرس‌زا؛ گلودرد؛ سرما، هوای خشک یا بریدگی، خراش یا آفتاب‌سوختگی.

به‌شدت خارش توجه کنید: اگزما و پسوریازیس می‌توانند باعث ناراحتی پوست شوند. تفاوتشان در شدت ناراحتی یا خارش می‌تواند به فرد کمک کند تا تشخیص دهد که شرایطش کدام است. اگر پسوریازیس دارید، خارش پوست ممکن است باعث ضخیم شدن و تورم پوست شود.

 • پسوریازیس ممکن است با خارش خفیف یا متوسط همراه باشد؛ با این‌ حال، در شرایط پسوریازیس، پوست هنگام لمس به‌ شدت دردناک خواهد بود.
 • اگر اگزما باشد، خارش ممکن است بخصوص در شب شدید شود. خارش ممکن است باعث شود که فرد نتواند بخوابد.
مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن