تغذیهسلامت باش

رژیم غذایی بارداری و نکات مهمی درباره آن

رژیم غذایی بارداری از نکات بسیار مهم بارداری برای هر زن حامله است، بنابراین هر زن باردار باید به رژیم غذایی خود توجه ویژه داشته باشد. یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری می‌تواند سلامت مادر و فرزند را در این دوره تضمین می‌کند.

رژیم غذایی بارداری چیست؟

توجه داشته باشید وقتی از رژیم غذایی در دوران بارداری صحبت می‌کنیم، منظور ما محدود کردن کالری یا تلاش برای از دست دادن وزن نیست؟ رژیم غذایی برای کاهش وزن در دوران بارداری می‌تواند هم برای مادر و هم برای نوزاد خطرناک باشد. با دنبال کردن رژیم غذایی خاص برای کاهش وزن، مواد مغذی مانند آهن، اسید فولیک و دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم محدود می‌شود، که این امر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

رژیم غذایی بارداری

تاکید می‌کنیم که نوع رژیم غذایی مادران در دوران بارداری بسیار مهم است، خوردن غذای سالم برای رشد مناسب جنین الزامی است. بنابراین برای دریافت مواد مغذی مناسب باید از انواع غذاهای مختلف از جمله میوه‌ها و سبزیجات، نان و غلات، منابع پروتئین و محصولات لبنی استفاده کرد. بسیار مهم است که انواع غذاهای مختلف در طول روز توسط مادران باردار مصرف شود، توجه داشته باشید که تنوع غذایی باعث می‌شود تا تمام مواد مغذی مورد نیاز جنین در طول روز تأمین شود.

این مطلب را بخوانید: گرایش بارداری: چرا زنان باردار به ترشیجات و دیگر غذاها گرایش دارند؟

منابع گیاهای رژیم غذایی بارداری

میوه و سبزیجات: میوه و سبزیجات حاوی مواد مغذی مهم، برای بارداری از جمله ویتامین و فیبر هستند. ویتامین C و اسید فولیک مهم‌ترین این ویتامین‌ها به شمار می‌روند. یک زن باردار در طول روز به حداقل ۷۰ میلی‌گرم ویتامین C نیاز دارد، بنابراین باید در طول روز از میوه‌های مانند پرتقال، گریپ‌فروت و سبزیجات مانند بروکلی، گوجه فرنگی و جوانه‌های که حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند؛ استفاده نماید.

توجه: زنان باردار باید در طول روز ۲ تا ۴ وعده میوه و سبزیجات میل کنند.

نان و غلات: منبع اصلی تأمین انرژی بدن در دوران بارداری از کربوهیدرات‌های ضروری مانند نان و غلات تأمین می‌شود. خوشبختانه امروزه دانه‌ها و محصولات غنی شده با مواد مغذی مانند، آهن و ویتامین B نیز وجود دارد؛ که می‌توان مقدار بسیاری از اسید فولیک مورد نیاز را از طریق غلات دریافت کرد.

توجه: برای جلوگیری از نقض دستگاه عصبی جنین روزانه مصرف ۰٫۴ میلی‌گرم اسید فولیک توصیه می‌شود. از منابع بسیار خوب اسیدفولیک، حبوبات، لوبیا، نخود، گوشت گوساله را می‌توان نام برد.

دیگر منابع مهم رژیم غذایی بارداری

پروتئین: جنین در حال رشد به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارد. توجه داشته باشید که تأمین پروتئین مورد نیاز جنین مخصوصاً در سه ماه دوم و سوم بارداری بسیار مهم است. مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، مرغ، لوبیا حاوی مقدار بسیاری پروتئین هستند. این منابع پروتئین، حاوی مقدار زیادی آهن و ویتامین B نیز می‌باشند، که آهن در تأمین خون جنین و انتقال اکسیژن به جنین مؤثر است. گوشت گاو، بره و مرغ برای تأمین پروتئین مورد نیاز دوران بارداری مناسب هستند، اما بهتر است ماهی را در رژیم غذای بارداری محدود کرد. زیرا اغلب ماهی‌ها حاوی مقدار کمی جیوه و فلزات خطرناک‌اند. بهتر است یک زن باردار سه بار در طول روز پروتئین مصرف کند.

محصولات لبنی: کلسیم برای ساخت بافت‌های استخوانی و بهبود عملکرد عضلات و سیستم عصبی جنین ضروری است. توجه داشته باشید که جنین در حال رشد نیاز جدی‌تری به کلسیم دارد. مصرف کلسیم کمتر از مقدار مورد نیاز روزانه، می‌تواند در آینده مشکلاتی جدی را برای مادر ایجاد کند. هرگاه مادران باردار، مقدار کلسیم کمتری نسبت به قدار استاندارد دریافت کنند جنین کلسیم مورد نیاز خود را ذخیره کلسیم مادر یعنی استخوانهای مادر تامیین می‌کند، بنابراین کم توجهی به مصرف مناسب کلسیم در دوران بارداری می‌تواند بعدها منجر به پوکی استخوان در مادران شود. شیر، پنیر، ماست، خامه و دیگر محصولات لبنی سرشار از کلسیم هستند، همچنین کلسیم در برخی مواد غذایی مانند لوبیا و نخود، غذاهای دریایی و سبزیجات سبز رنگ نیز وجود دارد.

مکمل‌های رژیم غذایی بارداری

درست است که ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بارداری باید از مواد غذایی تأمین شوند؛ اما برای جلوگیری از کمبود مواد مورد نیاز بدن بهتر است از مکمل‌های غذایی نیز استفاده شود. مصرف مکمل‌های غذایی باید زیر نظر پزشک و از ماه‌ها قبل از بارداری صورت گیرد. مصرف مکمل های غذایی سه ماه قبل از تخمک گذاری عالی است، همچنین در مورد نوع مکمل و روش مصرف مکمل‌های غذایی بهتر است با یک پزشک مشورت نمایید.

منو غذایی روزانه

یک زن باردار در یک روز باید سه وعده غذایی معمولی همراه با سه وعده غذایی کوچک داشته باشد. برای اطمینان از کسب مواد مغذی مورد نیاز جنین و مادر به موارد زیر دقت کنید. مواد غذایی گفته شده در زیر باید در هر وعده غذایی زنان باردار گنجانده شود.

  • صبحانه: غلات، حبوبات، موز، گندم کامل،
  • میان وعده: یک فنجان ماست، انگور
  • ناهار: گوشت، ساندویچ پنیر، نان گندم، سیب زمینی، گلابی یک فنجان شیر
  • میان وعده: سبزیجات خام و کم کالری
  • شام: مرغ، یک فنجان برنج، یک فنجان قهوه، یک فنجان شیر
  • آخر شب: میوه تازه، ماست کم چرب
مطالب مرتبط
منبع
americanpregnancy
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن