پزشکیسلامت باش

اسهال را به چگونه درمان کنیم

اسهال چه به عنوان یک بیماری بلند مدت و چه به عنوان یک اختلال گوارشی کوتاه مدت، می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و حتی باعث ایجاد اختلال درخواب نیز می‌شود.

ببخشید سرویس بهداشتی کجاست؟ این سوالی است که بیماران اسهال دائماً در حال پرسیدن آن هستند، در رستوران، هنگام خرید، تقریباً در هر مکانی که شما می‌روید. اما این‌گونه زندگی کردن بسیار آزار دهنده است و عملاً شما را ناتوان می‌کند. حتی امکان یک خواب کامل را از شما گرفته و مجبور خواهید بود دفعات زیادی به سرویس بهداشتی بروید. اسهال نشانه‌ای از داشتن یک مشکل اساسی به شمار می‌رود. اگرچه که برای پیدا کردن ریشه اصلی آن به آزامایشات پزشکی مخصوصی نیاز دارید. اما خبر خوب این است که راه‌های طبیعی زیادی برای کنترل تحریک پذیری آن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. این گونه درمان‌ها بیشتر بر آرام کردن سیستم گوارشی تاکید دارند زیرا یک دلیل اسهال تحریک شدن و کار بیش از اندازه سیستم گوارشی است. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با ده مورد از راه‌های طبیعی مقابله با اسهال آشنا کنیم.

با چای‌های گیاهی دوست شوید

به کمی آرامش نیاز دارید؟ چای‌های گیاهی می‌توانند گزینه خوبی برای درمان اکثر بیماری از جمله اسهال باشد. چای نارون لغزنده، تمشک قرمز، گزنه، نعنا و دارچین می‌توانند گزینه‌های خوبی برای آرامش دادن به سیستم گوارشی باشند. هرکدام از آن‌ها از به شیوه‌ای متفاوت تأثیر گذار هستند و می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. سعی کنید آن‌ها را داشته باشید تا درمواقع ضروری به داد شما برسند. برای مثال چای نارون لغزنده می‌تواند برای کاهش التهاب و تحریک دستگاه گوارشی بسیار مفید باشد البته باید هرکدام از چای‌ها را به صورت جداگانه مصرف کرد تا بتوانید نتیجه مطلوب را کسب کنید.

استراحت کنید

اسهال به خودی خود دردناک است، برای مقابله با درد سعی کنید به پشت دراز بکشید و یک بالش مناسب را زیر زانوهایتان بگذارید سپس یک کیسه آب گرم را روی شکمتان قرار دهید. این به شما کمک خواهد تا فشار ایجاد شده در ناحیه شکم را کاهش دهید تا ماهیچه‌های شکمی بتوانند کمی آرام‌تر شوند. در حالی که دراز کشیده‌اید سعی کنید چند نفس عمیق نیز بکشید در واقع این کار باعث آرام شدن سیستم اعصاب مرکزی خواهد شد و می‌تواند نقش بسزایی در کاهش درد داشته باشد.

آب گوشت و سبزیجات مصرف کنید

مانند چای‌ها، این دو نیز می‌توانند به خوبی سیستم گوارشی را تسکین دهند. آب گوشت دارای کلاژن و ژلاتین است که برای بازسازی سلول‌های آسیب دیده بسیار مفید هستند. ممکن است اسهال شما به دلیل آسیب دیدگی سلول‌های گوارشی شما باشد پس در اینصورت آب گوشت می‌تواند جدا از یک تسکین دهنده یک نوع درمان نیز باشد. آب سبزیجات به دلیل دارا بودن مواد مغذی و ویتامین‌ها به خوبی می‌تواند کمبود آن‌ها را در بدن، به خاطر هضم ضعیف غذا و ناکارامدی سیستم گوارشی، جبران کنید و تهیه آن‌ها در منزل نیز بسیار آسان است.

از گوشت، لبنیات و چربی دوری کنید

این غذاها بسیار دیر هضم هستند و همین ویژگی منفی آن‌ها می‌تواند باعث تحریک شدن بیش از حد دستگاه گوارشی شود. اغلب افراد، تعدادی از آنزیم‌های مورد نیاز برای هضم لبنیات را از دست داده‌اند که همین دلیل خوبی برای توقف مصرف لبنیات در هنگام ییماری اسهال است. برای مثال زمانی که شما دیگر قادر به هضم لاکتوز (قند موجود در شیر) نیستید پس به سایر لبنیات دیگر نیز حساس هستید و هضم آن‌ها برای شما بسیار سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد بود. چربی یکی دیگر از منابع فشرده غذایی است و در گوشت نیز مقادر زیادی از آن وجود دارد. اگر شما از نبود آنزیم لیپاز، آنزیم مورد نیاز برای هضم چربی، رنج می‌برید، چربی وارد شده به بدن شما یا از طریق اسهال دفع خواهد شد و یا مدت بیشتری در بدنتان باقی خواهد ماند. از آن جایی که شکر به شدت فراوری شده است و ممکن است توسط باکتری‌ها به عنوان غذا مصرف شود، بستر مناسبی را برای رشد باکتری‌های مخرب ایجاد می‌کند که همین امر شروع یک اسهال را رقم می‌زند.

از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید

اگر شما قادر به هضم غذاهای فوق نیستید پس از رژیم غذایی جدیدی که اکنون به شما معرفی می‌کنیم استفاده کنید مخصوصاً برای زمانیکه بیماری اسهال شما به بدترین حالت ممکن خود خواهد رسید. شما باید از غذایی استفاده کنید که آسان‌ترم هضم می‌شوند. موز، سیب، برنج و نان تست. این غذاها به دلیلی ویزگی های خاصشان از جمله آسان‌تر بودن در هضم، باعث استراحت دستگاه گوارش شما می‌شوند و این خود در مقابله با اسهال یک امتیاز خوب محسوب می‌شود.

با پروبیوتیک ها به جنگ اسهال بروید

آیا می‌دانستید که در بدن ما باکتری‌های خوبی نیز وجود دارند که به هضم غذا کمک می‌کنند؟ هرچند وجود آن‌ها به میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، نوع رژیم غذایی، کمبود فیبر، استرس و افزایش سن بستگی دارد. اما گاهی اوقات همین باکتری‌های می‌توانند قدرت هضم غذای بدن را پایین آورده و باعث به وجود آمدن اسهال شوند. پروبیوتیک‌های همین باکتری‌های مفید هستند که می‌توانید مقدار آن‌ها را در بدن با مصرف غذای های تخمیر شده و مکمل‌ها، در تعادل نگه دارید. اگر شما با مشکلات گوارشی طولانی مدتی و اسهال، بیشتر از شش ماه، درگیر هستید، مکمل‌های پروبیوتیک انتخاب خوبی برای کمک به گوارش شماست.

آلوئه‌ورا بنوشید

نوشیدنی آلوئه‌ورا بسیار تسکین دهنده خواهد بود مخصوصاً زمانی که شما نمی‌توانید هیچ چیزی را داخل معده‌تان نگه دارید. آلوئه‌ورا همان اثر مشابه بر پوست را بر اندام‌های داخلی بدن دارد و به خوبی سیستم گوارشی را پوشش می‌دهد. اگر شما از اسهال و یا هرگونه مشکلات گوارشی دیگری رنج می‌برید مصرف روزانه آن را به شما توصیه می‌کنیم.

فیبر بیشتری مصرف کنید

فیبرها خواص زیادی دارند که یکی از آن‌ها افزایش میزان باکتری‌های مفید در روده است. فیبرها با دفع سموم و مواد اضافی دستگاه گوارشی از به وجود آمدن اسهال جلوگیری می‌کنند. اگر بدن شما به مصرف فیبر عادت ندارد سعی کنید مقدار آن را کم کم بیشتر کنید و آن را تا تبدیل شدن به بخشی از رژیم غذاییتان ادامه دهید.

خاک رس، دوست دیگر شما

شاید تعحب کنید اما خاک رس بنتونیت به خوبی سموم درون دستگاه گوارشی را به خود جذب کرده و با باکتری مفید درون روده را نیز تقویت و باعث کاهش تحریک دستگاه گوارشی می‌شود. اما نکته مهمی درمورد مصرف بنتونیت وجود دارد، این است که بسیار آب‌کش است سعی کنید آن را با آب فراوان مصرف کنید.

آنزیم‌های مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید

کمبود آنزیم‌های ضروری برای هضم، از جمله هضم پروتئین، کربوهیدرات و چربی، در آخر به مشکلات گوارشی منتهی می‌شوند. مکمل‌های کوتاه مدت به بدن شما کمک می‌کند تا این کمبودها جبران شود، جذب مواد مغذی بیشتر شود و بهتر با مشکلات گوارشی از جمله اسهال کنار بیاید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن