زیباییسلامت باش

روش‌های جلوگیری از جرم دندان که باعث آسیب های جدی میشود

جرم دندان ماده معدنی سختی است و زمانی که پلاک از روی دندان شما از بین نرود، تشکیل می‌شود. جرم دندان را تنها با شستشوی دندانپزشکی می‌توان از بین برد، پس بهتر است از همان وهله نخست، از تشکیل آن جلوگیری کنید. برای جلوگیری از جرم دندان، باید بهداشت دندانتان را رعایت کنید. این به معنای از بین بردن سریع پلاک با مسواک و نخ دندان و شستشوی دندانپزشکی منظم آن است. با مراقبت‌های پیشگیرانه کامل، دندان‌های شما می‌توانند برای سال‌ها، سالم و بدون جرم باقی بمانند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز مسواک کنید: برای حذف پلاک از دندان‌هایتان و همچنین جلوگیری از افزایش جرم دندان، مسواک زدن دندان مهم است. روزی دو بار مسواک زدن دندان، برای جلوگیری از پلاک و جرم، توصیه می‌شود. معمولاً، شما باید صبح‌ها وقتی از خواب بیدار می‌شود و شب‌ها پیش از خواب دندان‌هایتان را مسواک کنید. با این‌ حال، برنامه زمانی مسواک زدن می‌تواند به شما کمک شایانی کند.

دندان‌هایتان را هرروز نخ دندان کنید: اگر غذای موجود در میان دندان‌هایتان را تمیز نکنید، جرم دندان می‌تواند میان دندان‌هایتان تشکیل شود. با یک‌بار نخ دندان کشیدن در روز می‌توانید همه موادی که باعث تشکیل پلاک و جرم دندان می‌شوند را از بین ببرید.

  • وقتی نخ دندان می‌کشید، آن را آرام میان هرکدام از دندان‌هایتان بکشید. نخ دندان را دور و بین دندانتان برای حذف هرگونه باقی‌مانده میان آن‌ها بکشید. سپس با یک حرکت مقطع آن را بیرون بکشید.
  • شکر و نشاسته‌ای که میان دندان‌هایتان تشکیل می‌شود، به‌ طور خاص قادر به تبدیل‌شدن به پلاک و جرم دندان است. اگر غذای قندی یا نشاسته دار خوردید، بلافاصله بعد از آن نخ دندان بکشید.

از دهان‌شویه حذف‌کننده پلاک استفاده کنید: دهان‌شویه‌هایی وجود دارند که برای کمک به حذف پلاک از دندان‌ها طراحی شده‌اند. آن‌ها معمولاً به‌گونه‌ای به حذف پلاک کمک می‌کنند که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را مؤثرتر می‌کند. استفاده از یکی از این دهان‌شویه‌ها یک‌بار در روز به همراه مسواک و نخ دندان می‌تواند باعث تقویت سلامت دندان و جلوگیری از جرم دندان شود.

  • از دهان‌شویه درست بعد از مسواک و نخ دندان برای شستشوی هرگونه باقیمانده استفاده کنید.
  • به برچسب روی دهان‌شویه نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که خواص ضد باکتری برای مبارزه با پلاک را دارد. دهان‌شویه‌های خوب معمولاً مهر تأیید وزارت بهداشت را دارند.

از خوردن غذاهایی که برای دندان‌های شما بد است، پرهیز کنید: برای جلوگیری از تشکیل پلاک، باید از خوردن غذاهایی که به رشد و تشکیل آن کمک می‌کند، پرهیز کنید. این غذاها شامل، غذاهای نشاسته دار و قندی مانند شکلات، نوشابه و نان می‌شود. اگر این غذاها را می‌خورید، دندان‌هایتان را بلافاصله بعد از آن مسواک کنید. اگر به خمیردندان دسترسی ندارید، اطمینان حاصل کنید که میزان قابل‌ توجهی آب برای شستشوی غذاهای میان دندانتان نوشیده‌اید.

از بین بردن مؤثر پلاک

از مسواک مناسب استفاده کنید: اگر می‌خواهید از شر پلاک و جرم دندان خلاص شوید، لازم است که از مسواکی مناسب استفاده کنید. از مسواکی با برس نرم استفاده کنید تا پلاک‌ها را از بین ببرد اما به لثه دندان آسیبی نرساند. برس های مسواک باید سر گردی داشته باشند. این موضوع از آسیب رسیدن به لثه جلوگیری می‌کند.

از خمیردندان محافظ در برابر جرم دندان استفاده کنید: خمیردندان‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد اما شما باید اطمینان حاصل کنید که خمیردندانی را انتخاب کنید که روی برچسب آن محافظ در برابر جرم دندان نوشته شده باشد. این خمیردندان‌ها، یک ساینده خفیف دارند که می‌تواند پلاک را از سطح دندان شما حذف کند. اگر دندان‌های حساسی دارید، اطمینان حاصل کنید که خمیردندانی می‌گیرید که روی آن علاوه بر محافظت در برابر جرم دندان، مخصوص دندان‌های حساس نیز نوشته شده باشد.

با زاویه ۴۵ درجه و با ضربه‌های کوتاه مسواک بزنید: برای حذف پلاک از زیر خط لثه، مسواکتان را با زاویه درستی بگیرید. با نگه‌داشتن مسواک در زاویه ۴۵ درجه، می‌توانید برخی از قسمت‌های برس مسواک را زیر خط لثه ببرید و پلاک را از آن حذف کنید. هنگام مسواک زدن از حرکات نرم، کوتاه و چرخشی استفاده کنید. این بهترین راه برای حذف باقیمانده غذا و پلاک است.

تمام دندان‌هایتان را به‌طور کامل مسواک بزنید: زمان مناسبی را برای تمیز کردن هریک از دندان‌هایتان صرف کنید. اگر زمانی را برای تمیز کردن همه دندان‌هایتان بگذارید، زمان مسواک شما به‌ طور کلی چیزی نزدیک به ۲ دقیقه می‌شود. بسیار مهم است که همه طرف دندان‌هایتان را تمیز کنید. زمان بگذارید و داخل، بیرون و سطح دندان‌هایتان را تمیز کنید.

تمیز کردن حرفه‌ای دندان

تمیزکاری منظم را برنامه‌ریزی کنید: برای حفظ دندانتان از جرم دندان، باید آن را در دفتر دندان‌پزشک تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا بتوانید بدون مراجعه به دندان‌پزشک از تشکیل جرم دندان جلوگیری کنید. درحالی‌که بسیاری از دندان‌پزشکان حرفه‌ای ۲ بار شستشوی کامل دندان در سال را توصیه می‌کنند، عدد واقعی مورد نیاز شما ممکن است متفاوت باشد. با دندان‌پزشکتان درباره اینکه به چه میزان شستشو نیاز دارید صحبت کنید. آن‌ها این مقدار را با در نظر گرفتن عوامل خط یا مسائل دندان شما تعیین می‌کنند.

زمانی حس کردید که دندانتان دچار مشکل شده است با دندان‌پزشکتان در میان بگذارید: اگر درد یا التهابی در دهانتان ایجاد شده است، ممکن است نشانه مشکلی باشد که نیاز به درمان دارد. با دندان‌پزشکتان صحبت کنید و اجازه دهید دندان‌هایتان را معاینه کند.

دندان‌هایتان را بررسی کنید: ابتدا، متخصص دندان درون دهانتان را نگاه می‌کند و دندان‌هایتان را ارزیابی می‌کند. آن‌ها همه دندان‌هایتان را بررسی می‌کنند به دنبال نشانه‌های وجود پلاک و جرم دندان هستند. دندان‌پزشک همچنین به دنبال نشانه‌های دیگر مسائل مربوط به دندان همچون التهاب لثه نیز می‌گردد.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن