پزشکیسلامت باش

اضطراب مرگ را چطور مدیریت کنیم که به زندگی ما لطمه نزند

مرگ چیزی است که همه ما، دیر یا زود، باید با آن روبرو شویم. اما چگونه به آن پاسخ می‌دهیم؟ چرا بعضی از ما بیشتر از بعضی دیگر از آن می‌ترسیم و دقیقا چه چیزی است که ما را در مورد مرگ می ترساند؟ در این نوشته تعدادی از راه حل‌هایی که می‌تواند در مورد اضطراب مرگ به فرد کمک کند آورده شده است.

درمان شناختی – رفتاری برای اضطراب مرگ

در حال حاضر متخصصان برای مقابله با اضطراب مرگ بیشتر درمان شناختی – رفتاری را پیشنهاد می‌دهند. اساس درمان شناختی – رفتاری بر مواجهه و گفتگو است و برای اختلالات متفاوتی مثل افسردگی ، ترس از پرواز ، فوبیا و اضطراب و … نیز کاربرد دارد.

مواجهه با ترس ها

کسانی که اضطراب مرگ دارند نه تنها باید ترس خود را دقیق بیان کنند بلکه باید دقیقا عواملی که باعث ترس آن‌ها از مرگ می‌شوند و همچنین موقعیت‌ها و مکان‌هایی مثل قبرستان یا تشییع جنازه که باعث ترس آن‌ها می‌شود را، بیان کنند.

دکتر فورر و والکر معتقدند که مواجهه افراد ( چه به صورت زنده و چه به صورت تخیلی ) با ترس های‌شان و همچنین موقعیت‌ها و مکان‌هایی که باعث ترس آن‌ها می‌شود ، یکی از مهم‌ترین روش‌ها در درمان شناختی می‌باشد.

کاهش رفتار های اطمینان جویی

در این قسمت فرد رفتارهای وسواسی انجام می‌دهد تا از لحاظ احساسی اطمینان پیدا کند، در حالی که این اطمینان بیمار گونه است، برای درمان این حالت وسواسی را هدف قرار می‌دهیم. برای جلوگیری از این رفتارهای غیر مفید دکتر فورر و والکر پیشنهاد می‌کنند کاری کنیم تا افراد این رفتارها را به تعویق بی‌اندازند و به مرور باعث کاهش این رفتارها می‌شود و یا از طریق تکلیف پیشگیری از پاسخ به این رفتارها آن‌ها را به سادگی متوقف کنیم.

مرور و بررسی تجربه های شخصی

همچنین مهم است که “تجربیات فردی شخص با مرگ” را مرور کنید، مثلا مرگ یک فرد که به آن فرد نزدیک بوده یا با بیماری تهدیدکننده زندگی شخص دیگری مواجه شوید. باید به آن‌ها کمک کنیم تا به سمت دیدگاه متعادل نسبت به موضوع مرگ بروند و این می‌اند کمک کند تا دیدگاه افراد در مورد مرگ عوض شود.

تمرکز فرد را به سمت لذت بردن از زندگی ببریم

باید با تعیین اهداف میان‌مدت و بلندمدت به شخص کمک کنیم تا با دست‌یابی به این اهداف لذت بیشتری از زندگی ببرد، به جای این که به صورت وسواس گونه به ترس از مرگ تمرکز کند.

ایجاد یک سبک زندگی سالم

درمانگر همچنین باید هر منبعی که باعث استرس فرد در مورد مرگ می‌شود را شناسایی کند و با برنامه‌ریزی فرد را با آن‌ها رو به رو کند. همچنین سبک زندگی فرد را در نظر بگیرد و اگر سبک زندگی فرد ناسالم است به او کمک کند تا سبک زندگی سالمی داشته باشد.

جلو گیری از بازگشت اضطراب

 دکتر فورر و والکر تاکید می‌کنند حتی بعد از مقابله و حل اضطراب مرگ احتمال عود آن وجود دارد. به همین دلیل باید به فرد کمک کنیم تا راه‌های مقابله با اضطراب خود را فرا گیرد تا در صورت روبرو شدن با منابع اضطراب مرگ مثل بیماری یا مرگ عزیزان توانایی مدیریت را داشته باشند.

با این حال، برای مقابله با اضطراب مرگ، ابتدا باید بدانیم که دقیقا از کدام قسمت مرگ می‌ترسیم. شناسایی ترس‌های خاص مربوط به مرگ می‌تواند به شما برای مقابله با آن کمک کند.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن