پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

اضطراب مرگ و نحوه مواجه شدن با آن چگونه است

مرگ بخشی از خاصیت ما انسان‌هاست که دیر یا زود با آن روبرو خواهیم شد. اما ابهام درباره‌ی مرگ و زندگیِ پس از مرگ ترسی را در دل ما نهاده که آن را اضطراب مرگ می‌خوانیم. همواره در این فکریم که چطور با مرگ روبرو خواهیم شد و چگونه به آن پاسخ خواهیم داد؟

اضطراب مرگ: ترسی که زندگی ما را هدایت می کند.

مرگ چیزی است که همه ما، دیر یا زود، باید با آن روبرو شویم. اما چگونه ما به آن پاسخ می‌دهیم؟ چرا بعضی از ما بیشتر از بعضی دیگر از آن می‌ترسیم؟ دقیقا چه چیزی است که ما را در مورد مرگ می‌ترساند؟ ما یک مرور کلی از نظریه‌های مرتبط با اضطراب مرگ را ارائه می‌دهیم و تا آنچه را که می‌توانید برای برطرف کردن  آن انجام دهید.
همه ما احتمال دارد که از مرگ بترسیم؛ چه در مورد مرگ خودمان یا مرگ کسی که دوستشان داریم. فکر کردن به مرگ خوشایند نیست و بسیاری از ما از فکر کردن به آن اجتناب می‌کنیم، زیرا از آن وحشت داریم. با این حال، همانطور که بنجامین فرانکلین می‌گوید:

در این جهان تنها چیزی که حتمی هست مرگ و مالیات هست

بنابراین تعجب آور نیست که نگرانی‌های مربوط به مرگ بعضی اوقات ما را به صورت شدید درگیر خود می‌کند. ترس از مرگ گاهی اوقات به عنوان «تاناتو فوبیا» شناخته می‌شود که از واژه یونان باستان «Thanatos» به معنی «خدا مرگ» و «فوبوس» به معنی «ترس» است.

تاناتوفوبیا: یک امر طبیعی است یا فرد در معرض تروما است ؟

تاناتوفوبیا ابتدا توسط زیگموند فروید مطرح و بررسی شد، که از نظر او ترس از مرگ نبود. فروید می‌گوید هرگونه ترس مربوط به مرگ ریشه‌اش مربوط به آسیب‌های شدید دوران کودکی می‌باشد.
اما این نظریه کمی بعد توسط یک انسان شناس به نام ارنست بکر مورد سوال قرار گرفت و او اطلاعات مفصل‌تری در مورد اضطراب مرگ و علل آن ارائه داد. کار بکر به «نظریه مدیریت مرگ (TMT)» منجر شد، که مطرح می‌کند که انسان‌ها باید دائما با یک تعارض درونی مواجه شوند: میل اساسی به زندگی در برابر قطعیت مرگ.
برخی از رویکردهای جدید راه میانجی بین TMT و نظریه دیگری به نام “نظریه جدایی” را باعث اضطراب مرگ می‌دانند، که اهمیت آسیب زود هنگام اولیه را برجسته می‌کند که با آگاهی از مرگ و میر در زندگی تقویت می‌شود. یکی دیگر از روش‌های اخیر برای درک و توضیح اضطراب مرگ، “نظریه رشد پس از ضربه” (PTG) است. با توجه به PTG، مواجه با مرگ یکی از عزیزان و یا دریافت خبری در مورد بیماری خود می‌تواند باعث شود تا فرد دچار اضطراب مرگ بشود.

اضطراب مرگ به عنوان یک اختلال

گرچه احتمال دارد که همه ما در مورد مرگ و یا وضعیت مرتبط با مرگ در زندگی خود نگران باشیم، اما اضطراب مرگ تنها زمانی به عنوان یک اختلال مطرح می‌شود که به سطوح شدیدی برسد و زندگی طبیعی یک فرد را مختل سازد.

چه کسانی بیشتر از مرگ می ترسند؟

دکتر رابرت کاستنباوم نظریه‌های مختلف روانشناسی و مطالعات مربوط به مفهوم مرگ را بررسی کرده است تا مشخص کند چه افرادی بیشتر احتمال دارد دچار اضطراب مرگ شوند.
۱٫ اکثر افراد از مرگ می‌ترسند ولی معمولا ترس آنها یا خیلی کم هست و یا در حد متوسط ترس دارند.
۲٫ زنان نسبت به مردان بیشتر از مرگ می‌ترسند. علاوه بر این، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که اضطراب مرگ در زنان و مردان در طول دهه ۲۰ زندگی خود را بیشتر نشان می‌دهد، زنان وقتی که به سن ۵۰ سالگی می‌رسند، این ترس را دوباره تجربه می‌کنند.
۳٫ به نظر می‌رسد افراد جوان از سالمندان بیشتر دچار ترس از مرگ هستند.
۴٫ بین آموزش افراد و شرایط اقتصادی – اجتماعی با اضطراب مرگ رابطه وجود دارد.
۵٫ ارتباطی بین مشارکت دینی و کاهش اضطراب مرگ وجود ندارد .

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن