پیشرفت شخصیپیشرفت کن

تفکر نقادانه شامل چه چارچوب های فکری میشود که باید به آن توجه کرد

به عنوان انسان، ما معمولاً روی حالت شناخت خودکار قرار داریم. به‌ ندرت دست از این کار برمی‌داریم و چگونگی تفسیر اطلاعات و خلق مدل‌های ذهنی جدیدی که درک ما از واقعیت را تکرار می‌کنند را بازتاب می‌دهیم. تفکر نقادانه به بهبود این وضعیت ما کمک می‌کند.

اما وقتی مدل‌های ذهنی با واقعیت مطابقتی ندارند، ما به‌ سادگی واقعیت را نادیده می‌گیریم و در طول روز با فرضیات ذهنی خود رفتار می‌کنیم. این‌ها انتخاب‌های آگاهانه‌ای نیستند. مدل‌های ذهنی ما به ما روشی ساده برای مقابله با واقعیت پیشنهاد می‌دهند، زمانی که واقعیت با مدل ذهنی ما متفاوت است، در مواجهه با واقعیت شکست می‌خوریم. اساساً، ما به‌ طور ناخودآگاه مکانیسم پیش‌فرض آماده‌ای را می‌سازیم.

خب ما باید چه‌ کار کنیم؟

ما ابتدا باید زمانی را برای بررسی مهارت‌های تفکر نقادانه خود قرار دهیم. با فهم ساده اینکه چگونه اطلاعات را به شکلی متفاوت از دیگران دریافت و تفسیر می‌کنید، اولین قدم درست را برمی‌دارید. برای بهبود مهارت‌های تفکر نقادانه خود، شما باید بررسی کنید که چگونه افکار در ذهن شما به وجود می‌آید و به اینجا می‌رسد.

تفکر نقادانه درباره پرسیدن این سؤال از خودتان است که چگونه انتخاب می‌کنید. ما می‌توانیم چیزی که می‌بینیم یا می‌شنویم را انتخاب کنیم و آن را باور کنیم؛ با این‌ حال، چرا ما انتخاب می‌کنیم چیزی که می‌شنویم یا می‌بینیم را باور کنیم؟

این مطلب را نیز بخوانید: سبک زندگی سالم (قسمت اول)

تفکر نقادانه چیست؟

تفکر نقادانه می‌تواند به چند روش توضیح داده شود. نگاهی به چند تعریف که در ادامه آمده است بیندازید.

  • تفکر نقادانه روندی است که هدف آن گرفتن تصمیمات منصفانه درباره این است که چه چیزی را باور کنیم و چه‌ کاری انجام دهیم. ابرت اِنیس
  • تفکر نقادانه یعنی توسعه دیدگاه فرد به دنیا و استفاده از آن در همه جنبه‌های زندگی‌تان است. ماهیت تفکر نقادانه پرسش و بحثی منطقی است.
  • تفکر نقادانه یعنی جستجو برای فرضیات پنهان، با توجه به جنبه‌های مختلف، از هم باز کردن لایه‌های مختلف و ارزیابی آن چیزی است که بیشترین اهمیت را دارد. این امر مستلزم تحقیقات آگاهانه و آزادانه و بخصوص مستلزم داشتن حالت ذهنی شکاکانه است. سیلوان بارنت و هوگو بدا

نظر من در مورد تفکر نقادانه

مشاهده جهان با ذهنیتی باز و شکاک با هدف بررسی عینی همه جایگزین‌ها. این توانایی ما برای هدایت مدل‌های ذهنی‌مان برای دیدن واقعیت از طریق لنزی بدون احساس است که با مورد پرسش قرار دادن فرضیات ما و تجزیه‌ و تحلیل استدلالات منطقی، به دنبال حقیقت است. این توانایی ما برای شناسایی شکاف‌ها و پیدا کردن آنچه برای بهبود کیفیت تصمیمات ما گم شده است، مناسب است. درنهایت، این توانایی ما برای باز کردن گره‌های متفاوت اطلاعات مهم از طریق جریان مداوم بازخورد پذیری است به‌ طوری‌ که به‌ شکل مداوم مدل‌های ذهنی جدید را از بین می‌برد و جایگزینی برای آن خلق می‌کند و به ما این اجازه را می‌دهد که به واقعیت نزدیک‌تر شویم. دکتر جیمی شواند

چارچوب تفکر نقادانه: حلقه OODA

من از حلقه OODA جان بوید به عنوان چارچوبی برای تفکر نقادانه استفاده می‌کنم. این حلقه بسیار به هوش ازدحامی شبیه است، جایی که ما از قوانین ساده برای ظهور هوش جمعی استفاده می‌کنیم. قوانین ساده آن، مشاهده، جهت‌یابی، تصمیم و کنش است. حلقه OODA فرایند بازخورد پذیری و تصمیم‌گیری‌ای با سرعت بالاست که ۴ مرحله دارد: مشاهده، جهت‌یابی، تصمیم و کنش. حلقه OODA حلقه بازخورد پذیری مداومی است که هدف آن پیشرفت سریع‌تر نسبت به رقبایتان است.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن