پیشرفت شخصیپیشرفت کن

با تفکر خلاقانه موقعیت شخصی خود را در محل کار بالاتر ببرید

جهان اطراف ما با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت و تغییر است؛ بنابراین باید به‌ طور مداوم خودمان را با فناوری‌های جدید و صنایع در حال تغییر سازگار کنیم. کارفرمایان معمولا به دنبال کارکنانی هستند که بتوانند مشکلات را حل کنند، خلاقانه فکر کنند و در هر شرایطی یک رهبر خوب باشند. در این مقاله ۱۹ روش مطرح‌ شده که به شما کمک می‌کند راه‌هایی را برای ایجاد تفکر خلاقانه پیدا کنید و از این راه‌ها برای کسب اعتبار به‌ عنوان رهبر در محل کار خود استفاده نمایید.

خودتان را محدود کنید تا یک فکر خلاقانه شمارا نجات بدهد

به‌ منظور افزایش تفکر خلاقانه خود، محدودیت‌هایی را برای خودتان تنظیم کنید، بنابراین شما باید خارج از جعبه محدودیت‌ها فکر و راه‌حلی پیدا کنید. این برخلاف تصور است که تنظیم محدودیت‌ها، خلاقیت را تقویت می‌کند، اما چیزی است که خواه‌ناخواه اتفاق می‌افتد. بدون محدودیت‌ها، ذهن افراد در راه‌حل‌هایی که قبلاً انجام داده‌اند، به‌صورت پیش‌فرض عمل می‌کند و همان راه‌حل‌ها را تکرار می‌کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد، راه‌حل‌های واقعاً خلاقانه، به ندرت پیش خواهند آمد. هنگامی‌که شما تصمیم به حل مسئله‌ای بگیرید، به آنچه در حال حاضر وجود دارد، نگاهی بی‌اندازید. سپس، محدودیت‌هایی ایجاد کنید که شما را مجبور به از بین بردن آنچه درگذشته انجام می‌داده‌اید، کند.

چیزها را تغییر دهید

اگر در عادت‌ها غرق‌ شده‌اید و هر روز کاری تکراری انجام می‌دهید، اکنون وقت آن رسیده که برای ظهور ایده‌های جدید تلاش کنید. چیز جدیدی را برای ناهار امتحان کنید، میز خود را جابجا کنید یا فضای کار شخصی خود را تغییر دهید. هر یک از این تغییرات ایده‌های جدیدی را در ذهن شما ایجاد می‌کند.

شنونده خوبی باشید و به دیگران اهمیت دهید

اگر به دیگران اهمیت دهید و به ایده‌ها و تفکرات‌شان گوش کنید، آن‌ها بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد.

گلین-لوپیس

«رهبرانی که شنونده خوبی هستند، می‌توانند روابط قابل‌اعتمادتری که شفاف و منصفانه است ایجاد کنند_گلن لیوپیس».]

گوش دادن به حرف‌های همکاران و اطرافیان باعث می‌شود آن‌ها با شما احساس صمیمیت کنند. بحث در مورد ایده‌ها با همکاران نه‌ تنها تفکر خلاقانه شما را افزایش می‌دهد، بلکه محیط کاری خلاقانه‌تری را ایجاد می‌کند.

مربیان و منتقدان خوبی پیدا کنید

اگر می‌خواهید کار خلاقانه خود را بهبود ببخشید، باید یک مربی یا منتقد خوب پیدا کنید که بتواند بازخورد مثبت به شما بدهد و به شما کمک کند تا به سمت جلو حرکت کنید. هرچقدر کار شما بهبود یابد، مردم احترام بیشتری به شما خواهند گذاشت. به کمک مربی خود می‌توانید برای بهبود کارهایتان راه‌حل‌هایی را پیدا کنید. ادکاتمول رئیس شرکت پیکسار می‌گوید:

ادوین

«در ابتدا، تمامی فیلم‌های ما رد شدند. می‌دانستم این یک ارزیابی بغرنج است، اما من…این حقیقت را پذیرفتم که اولین نسخه‌های فیلم ما بد بوده است. من نمی‌خواهم با گفتن این جمله تواضع خود را نشان دهم. فیلم‌های پیکسار در ابتدا خوب نبودند و وظیفه ما این بود که آن‌ها را به سمت پیشرفت سوق دهیم. ما مؤمنان واقعی در روند تکرار هستیم_دوباره کار کردن، دوباره کار کردن و دوباره کار کردن تا زمانی که یک شخصیت توخالی روحش را پیدا کند».

بارها سعی کنید و شکست بخورید

بهترین روش برای به دست آوردن بهترین چیزها این است که تا زمان پیشرفت کامل، بارها تلاش کنید و شکست بخورید. این کار تفکر خلاقانه شما را افزایش می‌دهد و به همکاران‌تان نشان می‌دهد که شما به‌ راحتی تسلیم نمی‌شوید و تمایل دارید پیشرفت کنید. توانایی شکست خوردن و تبدیل شکست‌ها به پیروزی و موفقیت، از بهترین ویژگی‌های یک رهبر است.

سارا

«پروفسور ساراسواسی تحقیقی در مورد اینکه چگونه کارآفرینان متخصص تصمیم‌گیری می‌کنند انجام داد. نتایج تحقیقات او نشان داد که آن‌ها باید اشتباهات زیادی را برای کشف رویکردهای جدید، فرصت‌ها یا مدل‌های کسب‌وکار انجام دهند.»

ثابت‌ قدم باشید و از مسیر منحرف نشوید

هنگامی‌که شما در مورد خلاقیت فکر می‌کنید، تصویری از هنرمندی دل‌شکسته یا نویسنده‌ای الکلی ممکن است به ذهن برسد. امروزه بسیاری از افراد خلاقیت را با انزوا، ناامیدی، الکل و بی‌ثباتی مرتبط می‌دانند. باید برای توسعه ایده‌های خلاقانه تلاش کنیم زیرا خلاقیت و تلاش منجر به پویایی و افزایش اعتبار می‌شود. به‌ عنوان یک رهبر، شما باید نه‌ تنها در محیط کار بلکه در تمامی کارهای خود ثابت‌قدم باشید.

خواندن این مطلب نیز می‌تواند مفید باشد: چطور زمان ۲۴ روزانه خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم

با خودتان و دیگران صادق باشید

اقدام ناعادلانه یکی از سریع‌ترین روش‌هایی است که باعث می‌شود اعتبار خود را از دست بدهید. همیشه با خود و با اطرافیان‌تان صادق باشید. صداقت شما سبب می‌شود همکاران‌تان احساس کنند که می‌توانند به شما اعتماد کنند، بیشتر به شما تکیه می‌کنند و بهتر با شما کار می‌کنند. صداقت چیزی است که پایه محکمی برای یک محل کار موفق ایجاد می‌کند. طی فرآیند خلاقانه، مهم است که با خودمان صادق باشیم. روبرو شدن با ایده‌های فوق‌العاده آسان است اما باید یاد بگیریم در مورد آنچه امکان‌پذیر است و آنچه امکان‌پذیر نیست با خودمان صادق باشیم.

همکاری

بهترین کار معمولاً از کار گروهی حاصل می‌شود. کاترین فیلیپس می‌گوید:

«واقعیت این است که اگر می‌خواهید گروه یا سازمانی را ایجاد کنید که قادر به نوآوری باشد، به تنوع نیاز دارید. تنوع خلاقیت را افزایش می‌دهد. تنوع شما را به جستجوی اطلاعات و دیدگاه‌های جدید تشویق می‌کند و منجر می‌شود بهتر تصمیم‌گیری کرده و مشکلات را حل کنید».

به همکاران‌تان نشان دهید که به تلاش و چشم‌انداز آن‌ها اهمیت می‌دهید. با همکاری با یکدیگر، می‌توانید ایده‌های جدیدی خلق کنید و چیزهایی را داشته باشید که قبلاً نداشته‌اید. همکاری نه‌تنها تفکر خلاقانه شما را بهبود می‌بخشد بلکه بین شما و گروه‌تان پیوندی قوی ایجاد می‌کند.

شوخ‌طبعی

وقتی فکرهای بکر به ذهنمان می‌رسد، از ته دل‌ شاد می‌شویم و گاهی اوقات می‌خندیم؛ اما واقعاً خندیدن و ایده پردازی چه ربطی به هم دارند؟ از لحاظ علمی ثابت‌ شده است که وقتی شاد و سرخوش هستیم راه‌حل‌های خلاقانه‌تری به ذهنمان می‌رسد. در این شرایط ذهنمان آزادتر است و راحت‌تر فکر می‌کنیم. به‌ عنوان یک رهبر خواهان این هستید که همکاران‌تان برای داشتن ذهنی باز و تفکر خلاقانه احساس راحتی کنند. شوخ‌ طبعی به افراد کمک می‌کند آرامش داشته باشند و برای امتحان کردن چیزهای جدید و خلاقیت مشتاق‌تر باشند. یک انسان‌شناس فرهنگی به نام ماهادو اپته می‌گوید:

«خندیدن زمانی اتفاق می‌افتد که افراد با یکدیگر راحت باشند؛ و هرچه خنده بیشتر باشد، احساس صمیمیت و پیوند بیشتری در گروه به وجود می‌آید». ارتباط بین خنده و صمیمیت انسان‌‌ها، می‌تواند دلیل مُسری بودن خنده باشد».

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن