پیشرفت شخصیپیشرفت کن

با تفکر خلاقانه موقعیت شخصی خود را در محل کار بالاتر ببرید (قسمت دوم)

تفکر خلاقانه، یعنی یافتن راه‌های جدید و مؤثر، برای انجام دادن کارهای که چه در خانه چه در محیط کاری به ما واگذار شده است. اما برای به وجود آوردن تفکر خلاقانه و حفظ آن، چه‌کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

پیوسته چیزهای جدیدی یاد بگیرید

برخی از بزرگ‌ترین ذهن‌های جهان (بیل گیتس، اپرا وینفری و مارک زاکربرگ) گفته‌اند که هر هفته حداقل ۵ ساعت را به یادگیری چیزهای جدید اختصاص دهید.

 همه‌چیز را تجربه کنید

هر چه تجربیات شما بیشتر باشد، قادر خواهید بود ارتباطات بهتری را برقرار کنید. سعی کنید تا آنجا که ممکن است همه‌ چیز را تجربه کنید. شما مجبور نیستید برای کسب تجربه بیشتر، به سفرهای متعدد در سراسر جهان بروید. با افراد جدیدی ملاقات کنید و چیزهای جدیدی را امتحان کنید که به تجربیات شما می‌افزایند و باعث پرورش مهارت‌های خلاقانه در شما می‌شوند.

استیو جابزاستیو جابز میگوید:خلاقیت از تجربه می‌آید

به خودتان عشق بورزید

هنگامی‌که من جوان‌تر بودم، هر روز زمانی را صرف خودم می‌کردم تا احساس خوبی داشته باشم. گاهی اوقات یک جفت کفش جدید می‌پوشیدم یا در مجله‌ام مطالب جدید می‌نوشتم. من معتقد بودم اگر در روز بتوانم زمانی را صرف خودم کنم، سپس می‌توانم با تمام انرژی روی اطرافیانم تمرکز کنم. این دقیقاً همان چیزی است که امروزه رهبران بزرگ انجام می‌دهند. زمانی را برای استراحت و آماده شدن برای روز بعد اختصاص دهید، به این طریق شما می‌توانید ذهن خلاق‌تری داشته باشید و به اطرافیان‌تان نیز کمک کنید. توجه به خود می‌تواند تمام چیزهایی را که به آن نیاز دارید شامل شود: یک حمام داغ، رفتن به باشگاه، پیاده‌روی، مطالعه و غیره.

مسئولیت داشتن

مسئولیت، تفکر خلاقانه شما را تقویت می‌کند زیرا می‌دانید دیگران کار شما را خواهند دید و می‌دانند چیزی که انجام داده‌اید خوب بوده یا نه. خلاقیت در فشار کم بهتر کار می‌کند، بنابراین با قبول مسئولیت، کارهای خود را به‌ صورت جدی‌تر انجام دهید. همکاران شما احترام بیشتری برای‌تان قائل خواهند بود زیرا شما مالکیت پروژه‌های کاری خود را به عهده می‌گیرید حتی اگر در پروژه‌ها شکست بخورید.

خود پنداره

کسانی که خود را پایین‌تر یا بالاتر از حد خود می‌دانند، می‌خواهند به دیگران نشان دهند که در زندگی اجتماعی موفق نیستند. هرچه میزان خود پنداره‌ افراد پایین‌تر باشد، مضطرب‌ترند و در نتیجه رشد خلاقیت آنان دچار وقفه می‌شود. خود پنداره، ارزیابی کلی فرد از شخصیت خود است. ارزیابی او ناشی از ارزیابی‌های ذهنی است که از ویژگی‌های رفتاری خود به عمل می‌آورد. شاید بتوان گفت خود پنداره، سیستم‌عامل وجودی فرد است که در پرتو آن استعدادها و توانایی‌های فرد مجال بروز می‌یابد.

قطع به‌ یقین، افرادی که ویژگی‌های شخصی‌شان را ثابت و بدون کارایی لازم می‌دانند، مطمئن‌اند که تلاش آن‌ها حاصلی نخواهد داشت، درنتیجه فعالیت‌های مثمر ثمر و خلاقانه نیز ندارند، به‌ عکس افرادی که خود را متغیر و کارا می‌دانند، مطمئن‌اند که می‌توانند به یاری تلاش‌شان ابتدا خود را تغییر داده و سپس دنیا را؛ پس بدون هراس به استقبال ناشناخته‌ها می‌روند.

برقراری ارتباط

ارتباطات کلید برقراری روابط خوب هستند و این روابط شامل رابطه بین شما و همکاران‌تان نیز می‌شود. دقت کنید که همکاران‌تان چگونه فن انتقاد را بکار می‌برند و بهترین راه را برای گفتن انتقاد سازنده به آن‌ها پیدا کنید.

«ارتباط مؤثر یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای یک محل کار پررونق است. ارتباط مؤثر، اطلاعات را سریع، واضح و دقیق بین افراد و گروه‌ها هدایت می‌کند. فقدان ارتباط مناسب به میزان قابل‌توجهی بهره‌وری را کاهش می‌دهد.»

ارتباط مهارتی است که امروزه به شدت دست‌کم گرفته‌ شده و در محل کار فوق‌العاده مفید است. هر چقدر که این مهارت را توسعه دهید، می‌توانید رهبری خلاق‌تر در محیط کار شوید.

ایمان داشته باشید که می‌توانید

یک حقیقت اساسی این است که برای انجام هر کار، باید اول ایمان پیدا کنیم که این کار، می‌تواند انجام شود. اعتقاد داشتن به این‌که کاری می‌تواند انجام پذیرد، ذهن را برای یافتن راه انجام آن به حرکت وامی‌دارد. وقتی به کاری ایمان داشته باشید، فکرتان راه‌های انجام آن‌را پیدا می‌کند.

این آزمایش، تنها یک نتیجه دارد و آن این‌که وقتی ایمان بیاورید که چیزی ناممکن است، فکرتان در پی دلایلی می‌گردد که این مطلب را اثبات کند؛ ولی وقتی ایمان حقیقی داشته باشید که کاری شدنی است، فکرتان راه‌های انجام آن‌را می‌یابد.

ایمان داشتن به امکان تحقق مسائل، در حقیقت، جاده را برای راه‌حل‌های خلاق، هموار می‌سازد؛ درحالی‌که ایمان داشتن به عدم تحقق آن‌ها، تفکری ویرانگر است. این نکته را می‌توان به تمام موقعیت‌ها – چه بزرگ و چه کوچک – تعمیم داد. آن دسته از اقتصاددانانی که اعتقاددارند رکودهای اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است، نمی‌توانند راه‌های خلاقی برای شکستن این دور باطل در اقتصاد، پیدا کنند.

  • اگر اعتقاد به توانایی خود داشته باشید، می‌توانید راه‌هایی برای دوست داشتن یک فرد پیدا کنید.
  • اگر اعتقاد به توانایی خود داشته باشید، می‌توانید راه‌حل‌هایی برای مشکلات شخصی‌تان پیدا کنید.
  • اگر اعتقاد به توانایی خود داشته باشید، می‌توانید راهی برای خریدن خانه‌ای بهتر از آن که آرزوی خریدنش را دارید پیدا کنید.
  • ایمان، نیروهای خلاق را آزاد می‌کند و فقدان ایمان، آن نیروها را به بند می‌کشد. برای نیل به تفکر خلاق، ایمان داشتن را یاد بگیرید.

احترام گذاشتن به دیگران

مهم نیست که چه اندازه مشهور و معروف هستید، اگر به انسان‌های اطراف خود احترام نگذارید، اعتبار شما در محل کار درخطر خواهد بود. عکس این قضیه نیز درست است، اگر به همه همکاران خود احترام بگذارید، اعتبار شما به‌ عنوان یک رهبر روزبه‌روز رشد خواهد کرد.

پروفسور جین داتون از دانشگاه میشیگان که تحقیقاتی در مورد تأثیر احترام متقابل بر خلاقیت انجام داد می‌گوید:

«صمیمیت در یک رابطه لزوماً به معنای کیفیت بالای آن نیست. گاهی یک ارتباط ساده که بر اساس احترام متقابل، اعتماد و مشارکت دوطرفه شکل‌گرفته است، از ده‌ها رابطه صمیمانه و بلندمدت سازنده‌تر است. کافی است که دو نفر به سه عامل احترام، اعتماد و مشارکت دوطرفه پایبند باشند تا «تعامل» میان آن‌ها به «رابطه» تبدیل شود.»

با ایجاد یک محیط کاری دوستانه، نه‌تنها تفکر خلاقانه شما بلکه تفکر خلاقانه اطرافیان‌تان نیز بهبود خواهد یافت. تفکر خلاقانه و توانایی‌های رهبری بعضی از مهارت‌های والایی است که کارفرمایان به دنبال آن هستند. شروع به استفاده از این ۱۹ روش کنید و پس‌ازآن نتایج عالی را در کار خود و سایر همکاران‌تان خواهید دید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن