پزشکیسلامت باش

کشف یک داروی جدید برای درمان آنفولانزا (قسمت اول)

آنفولانزا یا گریپ، نوعی بیماری واگیردار است. این بیماری معمولا قسمت‌های فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌کند و با اینکه به سرماخوردگی شباهت دارد اما بسیار شدیدتر و طولانی‌تر از آن است. آنفولانزا در فصول سرد سال و به‌ خصوص در پاییز شیوع پیدا می‌کند و شدیداً مسری است.

آنفولانزا

گزارش‌ها حاکی از آن است که داروی Xofluza می‌تواند ویروس آنفولانزا را در ۲۴ ساعت ازبین ببرد. همان‌ طور که این بیماری سرانجام به پایان می‌رسد, ابزار جدیدی برای مبارزه با شیوع آن در سال‌های آینده در دسترس خواهد بود. یک شرکت داروسازی ژاپنی به‌ تازگی دارویی را معرفی کرده که می‌تواند طی ۲۴ ساعت آنفولانزا را بکشد. Xofluza که توسط Shionogi کشف و توسعه‌ یافته، داروی تک‌ دوزی است که هدف آن مهار توانایی ویروس برای تکثیر در بدن است، گرچه علائم ممکن است تا چند روز پس‌ از آن ادامه داشته باشد. Xofluza را جدا از Tamiflu دسته‌ بندی می‌کنند. برای جلوگیری از علائم این بیماری  باید Tamiflu را به مدت ۵ روز و هر روز ۲ بار استفاده کرد. طی این مدت ویروس هنوز هم می‌تواند گسترش یابد. اگر Xofluza به‌ سرعت و مؤثرتر از آنچه پیش‌‌بینی‌ شده عمل کند به گفته دکتر ویلیام شوافنر”بسیار هیجان‌انگیز” خواهد بود.

اسکالفنر خطاب به هیثلین گفت: “آنچه ما داریم گزارش بسیار کوتاهی است اما اگر بتوانیم دارویی مصرف کنیم که تنها یک‌ بار مصرف شود و توانایی تکثیر ویروس را نیز از بین ببرد در این صورت قادر خواهیم بود ویروس را در یکی از بیماران وارد کنیم و از ورود آن به بدن دیگری جلوگیری کنیم”. او افزود: این نسخه‌ها کارایی دارند، بی‌خطر هستند و قیمتشان نیز مناسب است.

فصل آنفولانزا و واکسن آن

زمستان گذشته کودکان بسیاری در اثر این بیماری در ایالت متحده جان خود را از دست دادند و بنا بر گزارش‌ها تعداد بیماران بستری شده به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها بالاترین از حد پیش بینی شده بود. از هر ۱۰,۰۰۰ آمریکایی, ۷٫۵ نفر آنها به حدی از علائم بیماری رنج می‌برند که در بیمارستان بستری می‌شوند. دارویی که بتواند طی چند ساعت با آنفولانزا بجنگد, می‌تواند راهکاری عالی جهت پیشگیری از شیوع آن در سال‌های آینده باشد. به گزارشCDC: واکسن آنفولانزا دفاع اصلی است اما واکسن تنها علائم این بیماری را در ۳۶ درصد از آمریکایی‌ها کاهش داد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن