ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

خشم همسر خود را کنترل کنید (قسمت دوم)

واکنش ساختار یافته در برابر خشم همسر شما حتی در روابط عاشقانه هم مشکل است. در این شرایط معمولا هیجانات ما افزایش می‌یابد و کنترل کردن این هیجانات سخت‌تر می‌شود. پس بهتر است از تکنیک کاهش خشم استفاده کنید.

ساکت بمانید و فقط گوش دهید

خشم به انرژی نیاز دارد و همسرتان بعد از ۵ تا ۱۵ دقیقه کم کم ارام می‌شود. اگر او با شما صحبت می‌کند پس حواستان باشد کلامش را قطع نکنید چون ممکن است باعث شدید شدن خشم او شود. سعی کنید به حرف او گوش دهید تا بتوانید تجربه ناگوار او را درک کنید. نحوه زبان بدن و نشستن شما به او نشان می‌دهد که واقعا گوش می‌دهید یا نه. در بعضی از افراد سکوت کردن باعث خشم بیشتر طرف مقابل می‌شود و اگر همسر شما چنین خصوصیاتی دارد به نکته ۹ و ۱۰ دقت کنید.

۶- رضایت فرد را به دست بیاورید

پیدا کردن راهی برای رضایت دو طرف باعث کاهش خشم همسر شما می‌شود، افزایش همدلی، افزایش ارتباطات خوب و تقویت حس امنیت خواهد شد. به حرف همسرتان گوش دهید تا بتونید مسیری برای توافق دو طرفه پیدا کنید. برای مثال اگر همسرتان به شما می‌گوید که احمق هستید در جواب به او بگویید که بعضی اوقات کارهای احمقانه‌ای انجام میدهید.

۷-سهم خود را در این موقعیت بپذیرید

اگر شما هم نقشی در این تعارضات داشته باشید به این معنی است که تمایل دارید این بحث را ادامه بدهید نه اینکه از خودتان دفاع کنید. شما برای نقشی که در خشمگین شدن او دارید معذرت خواهی کنید و اینکار باعث می‌شود که به رابطه‌تان ارزش و اعتبار بیشتری دهید.

۸-از یاداوری خاطرات و اتفاقات گذشته خودداری کنید

ممکن است وقتی که باهم بحث می‌کنید شریک زندگیتان در مورد اتفاقاتی که در گذشته افتاده هم صحبت کند در این جا بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و به او با لحنی ارام بگویید که نمی‌تواند در عین حال در مورد چند موضوع صحبت کنید. با مرور خاطرات گذشته فقط وضعیت را بدتر می‌کنید ولی به یاد داشته باشید که یادآوری مسایل گذشته ممکن است نشان بدهد که موضوعی از گذشته همسرتان را اذیت می‌کند و بنابراین سعی کنید که در مورد ان موضوع بعدا با همسرتان صحبت کنید.

۹-محدودیت‌هایی را در هنگام خشم همسر قرار دهید

این محدودیت‌ها می‌تواند شامل احترام گذاشتن و امنیت داشتن باشد. این محدودیت‌ها ممکن است بعد از حل مشکلات قبلی بین شما توافق شده باشد. برای مثال می‌توانید بگویید که من درک می‌کنم که الان عصبانی هستی ولی من لایق فریادها و بی‌احترامی‌های تو نیستم. توجه داشته باشید که نادیده گرفتن هم نوع دیگری از همین محدودیت‌ها می‌باشد. دلیل سکوت خود را به او بگویید و ادامه بحث را به زمانی که هر دو ارام هستید موکول کنید.

۱۰-به دنبال کمک باشید اگر از نظر فیزیکی احساس خطر هستید

در لحظه ای که جر و بحثی رخ می‌دهد شرایط را منطقی بسنجید. امنیت شما در اولویت است اگر لازم است مکان دعوا را برای گرفتن کمک ترک کنید. این تکنیک‌ها در تمامی شرایط تاثیرگذار نیست و در بین همین جرو بحث‌ها شما می‌توانید همسرتان را بهتر بشناسید این تکنیک‌ها برای کسانی که شخصیت جنگجویی دارند زیاد موثر نیست پس بهتر است در اینجا از او بپرسید که چه کاری می‌تونم برای تو انجام بدم تا تو کمی ارام شوی؟ جواب این سوال از طرف او باعث می‌شود که او را بهتر بشناسید و محیط را کمی ارام کنید. مهم این است که بدانید هر کسی مسئول رفتار خودش است بین نشان دادن خشم و بحث کردن تفاوت‌های زیادی وجود دارد. اکثر زوج‌ها در طول زندگی با هم بحث‌های زیادی خواهند داشت و مهم این است که چگونه در این وضعیت مشکلات را حل کنیم.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن