پزشکیسلامت باش

بیوپسی یا بافت برداری چیست

بیوپسی یا بافت برداری روشی پزشکی است که شامل نمونه‌برداری از بافت بدن می‌باشد تا بتوان آن‌را توسط یک میکروسکوپ بررسی کرد. نمونه بافت می‌تواند تقریباً از هر نقطه از بدن، ازجمله پوست، اندام و سایر بخش‌ها گرفته شود.

چه موقع بیوپسی لازم است؟

بیوپسی می‌تواند برای بررسی ناهنجاری‌ها استفاده شود. این ناهنجاری‌ها میتوان شامل موارد زیر باشد:

 • کاربردی: مانند مشکلات کلیوی یا کبدی
 • ساختاری: مانند ورم در یک اندام خاص

هنگامی‌که نمونه بافت زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود، سلول‌های غیرطبیعی ممکن است شناسایی شوند که این امر می‌تواند به تشخیص یک وضعیت خاص کمک کند. بیوپسی همچنین می‌تواند برای ارزیابی شدت و درجه بیماری مورد استفاده قرار گیرد. این اطلاعات هنگام تصمیم‌گیری در مورد مناسب‌ترین درمان و ارزیابی چگونگی واکنش فرد به نوع خاصی از درمان بسیار مفید هستند.

نمونه‌هایی از شرایطی که ممکن است بیوپسی مفید باشد عبارت‌اند از:

 • سرطان
 • التهاب، ازجمله التهاب کبد (هپاتیت) یا کلیه (نفریت)
 • عفونت، مانند گره‌های لنفاوی و سل
 • شرایط پوستی مختلف

انواع بیوپسی

بیوپسی انواع مختلفی دارد که می‌توانند برای کمک به شناسایی طیف وسیعی از حالت‌های سلامتی مورد استفاده قرار گیرند. انواع مختلف بیوپسی عبارت‌اند از:

 • پانچ بیوپسی: با یک وسیله خاص، سوراخ کوچکی در پوست برای به دست آوردن نمونه پوست ایجاد می‌شود و وضعیت پوست را بررسی می‌کنند.
 • بیوپسی سوزنی: یک سوزن مخصوص توخالی که توسط اشعه ایکس، اولتراسوند، سی‌تی‌اسکن یا اسکن MRI هدایت می‌شود، برای به دست آوردن بافت از یک عضو یا از بافت زیرپوست استفاده می‌شود.
 • بیوپسی آندوسکوپی: آندوسکوپی برای حذف بافت استفاده می‌شود، مثلاً حذف بافت معده در طول گاستروسکوپی.
 • بیوپسی Excision: توسط جراحی برای حذف بخش بزرگ‌تر بافت استفاده می‌گردد.
 • بیوپسی Perioperative: این نوع از بیوپسی می‌تواند در طی عمل جراحی انجام شود؛ در شرایط خاص، نمونه ممکن است بلافاصله مورد آزمایش قرار گیرد تا به جراحی یا درمان بیشتر کمک کند.

نحوه انجام بیوپسی به‌ محلی که نمونه بافت از آن خارج می‌شود بستگی دارد. قبل از بیوپسی، اغلب از سی‌تی‌اسکن یا MRI، به‌ عنوان راهنما برای کمک به تصمیم‌گیری‌ها استفاده می‌شود. بعد از اینکه نمونه برداشته شد، برای شناسایی نوع مشکل، زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. اغلب پس از بیوپسی می‌توان تشخیص قطعی را انجام داد. آزمایش‌هایی که هنگام بررسی بافت در زیر میکروسکوپ انجام می‌شود، به نظر پزشک در خصوص نوع بیماری بستگی دارد.

بهبودی بعد از بیوپسی

بیشتر بیوپسی‌ها به بی‌حسی موضعی نیاز دارند و لازم نیست شب را در بیمارستان گذراند. اما هنگامی‌ که بیوپسی با بیهوشی عمومی همراه باشد، معمولاً لازم است یک شبانه‌روز تحت نظر باشید. اکثر بیوپسی‌ها بدون درد هستند، هرچند بستگی به‌ محلی دارد که نمونه برداشته می‌شود. ممکن است کمی احساس درد داشته باشید، در این صورت با توصیه پزشک یا جراح، می‌توانید داروی مسکن مصرف کنید. نمونه‌برداری از برخی بیوپسی‌ها ممکن است چند ساعت طول بکشد، بنابراین باید در بیمارستان بستری شوید.

نتایج بیوپسی

اینکه چقدر سریع نتایج بیوپسی را دریافت خواهید کرد، به سیاست بیمارستان شما بستگی دارد. نتایج اغلب چند روز پس از بررسی، قابل‌دسترسی هستند. با این‌ حال پیش‌بینی بیماری دشوار است، زیرا پس از اولین نمونه‌برداری به آزمایش‌های بیشتری نیاز خواهد بود. گاهی اوقات لازم است نمونه زیر میکروسکوپ را برای بررسی‌های بیشتر نزد متخصص دیگری ببریم.بیوپسی گاهی اوقات غیر قطعی است، به این معنی که نتیجه قطعی ندارد. در این مورد، ممکن است نیاز باشد بیوپسی تکرار شود، یا آزمایش‌های دیگری انجام پذیرد.

بسته به نوع نمونه بافت و جایی که نمونه گرفته‌شده، روش‌های بسیاری برای گرفتن نمونه بافت وجود دارد

تکنیک‌های تصویربرداری مانند اشعه X، سونوگرافی، CT اسکن یا اسکن MRI، اغلب برای کمک به هدایت سوزن به محل دقیق بسیاری از نمونه‌های بیوپسی استفاده می‌شوند.

پانچ بیوپسی

پانچ بیوپسی می‌تواند برای بررسی انواع بیماری‌های پوستی استفاده شود. در طول پانچ بیوپسی، با یک وسیله خاص، سوراخ کوچکی در پوست برای به دست آوردن نمونه پوست ایجاد می‌شود و وضعیت پوست را بررسی می‌کنند.در پانچ بیوپسی برای بی‌حسی ناحیه مورد نظر از بیهوشی موضعی و متناوباً، از یک چاقوی کوچک جراحی برای برداشتن مقدار کمی از پوست استفاده می‌شود. زخم با استفاده از بخیه بسته می‌شود.

بیوپسی سوزن

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی ظریف (FNA)، اغلب برای بافت برداری از اندام‌ها یا توده‌های زیر سطح پوست استفاده می‌شود. اگر نمونه بزرگ‌تری مورد نیاز باشد، از بیوپسی سوزنی هسته‌ای (CNB) استفاده می‌شود.در بیوپسی‌های هسته‌ای، پس از بی‌حسی موضعی، یک سوزن خالی از طریق پوست به ناحیه مورد بررسی وارد شده، سپس تکنیک‌های تصویربرداری مانند اشعه X، سونوگرافی، CT اسکن یا اسکن MRI، اغلب برای کمک به هدایت سوزن به محل دقیق بسیاری از نمونه‌های بیوپسی استفاده می‌شود.هنگامی‌که سوزن در ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرد، نمونه کوچکی از بافت را برش می‌دهند. در بیوپسی‌های هسته‌ای، معمولاً از بیهوشی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود، بنابراین شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.

خواندن این مطلب نیز می‌تواند مفید باشد: روش‌ های تشخیص سرطان استخوان

توده پستان

در بسیاری از موارد، برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد توده پستان از بیوپسی سوزن استفاده می‌شود. سوزن به داخل توده وارد شده و بافت برداری برای آزمایش انجام می‌گیرد. بیوپسی سوزن هسته‌ای اغلب برای برداشتن نمونه‌های بزرگ‌تر کاربرد دارد.

اندام‌ها

از یک سوزن ضخیم توخالی، برای انجام بیوپسی اندام‌ها مانند کبد یا کلیه استفاده می‌شود. این کار با کمک تصویربرداری (سونوگرافی یا CT اسکن) انجام می‌شود و ممکن است هنگامی‌که سوزن به شکم شما وارد می‌شود از شما خواسته شود نفس خود را برای چند ثانیه نگه‌دارید.

مغز استخوان

از یک سوزن ضخیم برای بافت برداری از مغز استخوان (بافت نرم و ژل‌مانند در مرکز توخالی استخوان‌های بزرگ) استفاده می‌شود. بیوپسی مغز استخوان می‌تواند به دلایل مختلفی انجام شود، ازجمله برای پیدا کردن علت کم یا زیاد بودن:

 • گلبول‌های قرمز خون
 • گلبول‌های سفید خون
 • پلاکت‌ها (سلول‌های انعقادی خون)

بیوپسی آندوسکوپی

آندوسکوپی ابزاری پزشکی است که برای نگاه کردن به داخل بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد. آندوسکوپی لوله‌ای نازک و انعطاف‌پذیر است که نور و دوربین در یک‌ طرف آن واقع‌ شده است. ابزارهای کوچک برش نیز می‌توانند به انتهای آندوسکوپی متصل شوند تا اندوسکوپیست (جراح، پزشک یا پرستار متخصص) بتواند بافت برداری را انجام دهد.

بسته به ناحیه مورد آزمایش، آندوسکوپی را می‌توان از طریق گلو (دستگاه گوارش فوقانی) یا از طریق مقعد (دستگاه گوارش پایین) موردمطالعه قرارداد.

بیوپسی Excisional

توسط جراحی برای حذف بخش بزرگ‌تر بافت استفاده می‌شود. نوع بیهوشی به‌ جایی که بافت برداشته‌ شده بستگی دارد.

بیوپسی Perioperative

بیوپسی گاهی اوقات به دلایل مرتبط یا غیر مرتبط طی عمل جراحی انجام شده و طی عمل جراحی یک نمونه بافت برداشته می‌شود که می‌تواند بلافاصله بررسی شود، بنابراین جراح می‌تواند طی عمل جراحی، نتایج را به دست آورد. این امر به پزشکان کمک می‌کند تصمیم بگیرند چگونه درمان را مدیریت کنند.

آزمایش نمونه بافت

پس‌از اینکه نمونه بافت برداشته شد، به یک آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد. بررسی دقیق سلول‌ها در بافت برداری باعث می‌شود متخصصان بافت‌شناس (پزشکانی که در مطالعه ساختار بافت‌ها متخصص هستند) بفهمند که آیا سلول‌ها طبیعی هستند یا غیرطبیعی. به‌ عنوان‌ مثال، سلول‌های سرطانی نسبت به سلول‌های طبیعی رفتار متفاوتی دارند. همچنین با بررسی نمونه بافت، ممکن است آزمایش‌های شیمیایی یا ژنتیکی نیز انجام شود. برای مثال، در فیبروز کیستیک، برای کمک به تشخیص بیماری، می‌توان از یک آزمایش شیمیایی استفاده کرد

مطالب مرتبط
منبع
nhs
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن