پزشکیسلامت باش

گردن درد و بررسی عوامل شایع آن

اغلب موارد گردن درد بین ۲ تا ۶ هفته (درد حاد) ادامه دارد و در بسیاری موارد گردن درد بدون درمان کاهش می‌یابد. شایع‌ترین علت گردن درد، فشار عضلاني است که در آن عضله به‌ شدت کشيده شده است. فشار عضلانی گردن به‌ طور معمول ناشی از پوزیشن‌های اشتباه است، مانند زاویه‌های اشتباه گردن در هنگام خواب. بیشتر آسیب‌های عضلانی گردن در چند روز یا چند هفته بهتر می‌شوند. بسیاری از کشیدگی‌های عضلات گردن با استفاده از گرما یا یخ، داروهای ضد درد و کشش، کاهش می‌یابد.

علل شایع گردن درد مزمن

گردن درد مزمن معمولاً ناشی از یک مشکل مکانیکی با مفاصل یا دیسک است که به‌ طور معمول ناشی از سایش و سوزش دردناک مرتبط با افزایش سن است. شرایط ستون فقرات گردن نه‌ تنها بر گردن بلکه بر سر، شانه‌ها و بازوها نیز تأثیر می‌گذارد. چنین شرایطی عبارت‌اند از:

استئوآرتریت گردنی: استئوآرتریت در ستون فقرات گردن باعث ایجاد اصطکاک بیش‌ از حد در مفصل گردن می‌شود که منجر به درد و سفتی گردن می‌شود. علاوه بر این، استئوآرتریت گردن می‌تواند باعث ایجاد اسپورهای استخوانی شود که ممکن است باعث ایجاد درد در جمجمه و ریشه عصب در شانه‌ها، بازوها یا دست‌ها شود.

بیماری دیسک دژنراتیو گردنی: یک علت شایع گردن درد مزمن، دژنراسیون، یا سایش و پارگی، بر روی دیسک نخاعی گردن است. دیسک دژنراسیون گردنی معمولاً سبب دردهای کم در ناحیه گردن و دردهای متناوب و بی‌ثبات شدیدتر می‌شود.

فتق دیسک گردنی: اگر یک دیسک در ستون فقرات گردن از فضای دیسک ورم یا نشت کرد، می‌تواند باعث التهاب و تحریک مفاصل اطراف، عضلات و یا ریشه‌های عصبی شود. فتق دیسک گردنی معمولاً باعث درد عصبی در شانه‌ها و بازوها و همچنین درد و سفتی ملایم و متوسط در گردن می‌شود.

تنگی فورمینال گردنی: اشاره به محدود شدن فضائی است که ریشه‌های عصبی از مهره‌ها خارج می‌شوند و ممکن است ناشی از استئوآرتریت اسپورهای استخوانی یا فتق دیسک باشد. این وضعیت معمولاً باعث درد، ضعف و بی‌حسی در شانه یا بازو می‌شود و نیز احتمال گردن درد را افزایش می‌دهد.

تنگی مجرای گردنی با میلوپاتی: محدود شدن کانال نخاعی در گردن، یا تنگی سرویکس، ممکن است منجر به علائم عصبی کامل بدن به نام میلوپاتی شود. نشانه‌های میلوپاتی معمولاً شامل کاهش مهارت‌های حرکتی، مشکل در راه رفتن بدون حمایت و بی‌حسی، ضعف و درد شدید در شانه‌ها، بازوها و یا دست‌ها است.

یک عامل خطر ابتدایی برای گردن درد شامل وضعیت ضعیف، مانند خمیده بودن یا نگاه کردن به صفحه‌ نمایش تلفن برای مدت‌ زمان طولانی است. علاوه بر این، درد و سفتی گردن ممکن است ناشی از حمایت ضعیف گردن در هنگام خواب، بالا بردن بار با سر در کارهای سنگین و حرکاتی که استرس مکرر بر عضلات و مفاصل گردن ایجاد می‌کند، است.

مطالب مرتبط
منبع
spine-health.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن