پزشکیسلامت باش

کمردرد و علل شایع آن و راهکارهای مراقبتی

در اغلب موارد کمردرد و گردن‌درد در عرض ۲ تا ۶ هفته حل می‌شوند. شایع‌ترین دلیل درد حاد کمر یا گردن ناشی از یک آسیب عضلانی است که در آن فیبرهای عضلانی بیش‌ از حد کشش و پاره می‌شوند. آسیب عضلانی ممکن است ناشی از استفاده نادرست، از جمله بلند کردن یک جسم سنگین، همچنین حرکات تکراری که باعث ایجاد استرس مداوم در عضلات پشت و گردن می‌شوند. در حالی‌ که آسیب عضلانی به نظر یک مسئله جدی نمی‌رسد، درد ناشی از آن می‌تواند شدید باشد. اکثر آسیب‌های عضلانی در طی ۶ هفته با استفاده از درمان‌هایی مانند داروهای ضد درد، درمان با گرما یا یخ، یا تمرینات کششی، کاهش می‌یابد.

علل رایج کمردرد مزمن

تغییرات در آناتومی و مکانیک ستون فقرات معمولاً باعث کمردرد مزمن می‌شود. شایع‌ترین منبع کمردرد مزمن، دیسک کمر است، ساختار محکم و فیبری دارد که به‌عنوان پیوند بین مهره‌ها عمل می‌کند. دیسک نخاعی می‌تواند به دلایل زیر باشد:

فتق دیسک کمری: فتق دیسک ممکن است زمانی رخ دهد که مواد نرم و ژل‌ مانند داخل یک دیسک ورم کرده یا بیرون بزند و باعث تحریک عضلات، مفاصل یا رشته‌های عصبی شود. فتق دیسک معمولاً سبب درد شدید و اسپور پشت پاها (سیاتیک) می‌شود که معمولاً شایع‌تر از کمردرد است.

بیماری دیسک دژنراتیو کمری: ساییدگی و پارگی دیسک کمر که موجب کمردرد مزمن در پایین کمر می‌شود، بیماری دیسک دژنراتیو نامیده می‌شود. این وضعیت به‌طورمعمول سبب کمردرد مزمن و کم در قسمت پایین کمر می‌شود که تا چندین روز یا چند هفته به‌طور مداوم ادامه دارد و بعد به حالت عادی برمی‌گردد.

سایر علل شایع کمردرد مزمن به علت مسائل مربوط به مفاصل و مهره‌های کمر در قسمت پایین کمر است، ازجمله:

آرتروز: آرتروز ستون فقرات شامل سایش و پاره شدن مفاصل است، که باعث ایجاد اصطکاک اضافی در هنگام چرخش یا خم شدن ستون فقرات می‌شود. این اصطکاک می‌تواند به درد اسپور استخوان منجر شود که ریشه عصب را خراب می‌کند و درد ناشی از سیاتیک را ایجاد می‌کند. علائم دیگر شامل سفتی و رطوبت در اطراف مفصل است. آرتروز در بزرگ‌سالان بالای ۶۰ سال رایج است.

اختلالات مفصل ساکروایلیاک: مفصل ساکروایلیاک استخوان‌های لگن (ایلیا) را به ساکروم، استخوان مثلثی در پایه ستون فقرات، متصل می‌کند. هنگامی که مفصل ساکروایلیاک حرکت خیلی زیاد یا خیلی کم را تجربه می‌کند، ممکن است درد در ناحیه مفصل ران، لگن و پایین کمر ایجاد کند.

اسپوندیلولیستیس استمیک: اسپوندیلولیستیس استمیک هنگامی رخ می‌دهد که یک مهره بدن به سمت مهره زیری می‌لغزد و دیسک و مفاصل را در بخش نخاعی تنگ می‌کند. لغزش ناشی از شکستگی در پشت مهره‌ها است. کمردرد، سفتی و درد پا، بی‌حسی و یا ضعف علائم شایع آن است.

تنگی کانال نخاعی: تنگ کردن کانال نخاعی به علت اسپور استخوان، فتق دیسک، یا یک تحریک‌کننده دیگر می‌تواند باعث درد پا (سیاتیک) شود. در حالی‌ که کمردرد ممکن است با گرفتگی ستون فقرات ایجاد شود، معمولاً به سختی درد ناشی از تحریک ریشه عصب نیست. تنگی نخاعی در بزرگ‌سالان بالای ۶۰ سال رایج است.

عوامل سلامتی و سبک زندگی سالم که باعث افزایش خطر ابتلا به کمردرد می‌شوند عبارت‌اند از فعالیت‌هایی که باعث ایجاد استرس بیش‌ازحد بر ستون فقرات می‌شود مانند بلند کردن جسم سنگین، ضربه ناگهانی یا ایستادن یا نشست طولانی‌مدت. سیگار کشیدن (یا مصرف نیکوتین)، سن بالا و چاقی نیز عوامل افزایش خطر کمردرد هستند.

مطالب مرتبط
منبع
spine-health.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن