تغذیهسلامت باش

عسل و دارچین ؛ یک درمان قدرتمند یا یک دروغ بزرگ؟ (قسمت دوم)

عسل و دارچین دو ماده طبیعی با مزایای متعدد سلامتی بخش، هستند. در اولین قسمت مقاله تعدادی از مزایای آن‌ها ذکر شد، برای دانستن موارد بیشتر به خواندن قسمت‌های بعد ادامه دهید.

عسل و دارچین غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها

هر دو عسل و دارچین منبع خوبی از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که دارای مزایایی سلامتی بسیار زیادی هستند، آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که شما را از مولکول‌های ناپایداری به نام رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند، که می‌توانند به سلول‌های بدن آسیب برسانند. عسل غنی از آنتی‌اکسیدان‌های فنولی است که با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی همراه است. همچنین دارچین نیز غنی از آنتی‌اکسیدان است، در مقایسه با سایر ادویه‌ها دارچین دارای محتوی آنتی‌اکسیدانی بالایی رتبه‌بندی می‌شود. مصرف عسل و دارچین به صورت ترکیب با هم، می‌تواند یک دوز عالی از آنتی‌اکسیدان‌ها را به بدن ما بدهد.

ادعای‌های اثبات نشده درباره عسل و دارچین

مفهوم ترکیب کردن دو ماده‌ی بسیار مغذی و مؤثر ازنظر خواص آن‌ها برای ایجاد یک عامل قدرتمندتر تصوری است که در مورد ترکیب عسل و دارچین وجود دارد، با این حال، مطالعات مستقیمی که در این زمینه انجام‌شده، به دست آمدن ترکیب معجزه آسایی از آن‌ها را که بتواند بیماری‌های متعدد را درمان کند، نشان نمی‌دهند. علاوه بر این، بسیاری از موارد مصرف پیشنهادی برای عسل و دارچین از حمایت علمی برخوردار نیستند. برخی از ادعاهای محبوب اما غیرقابل اثبات در مورد آن‌ها در اینجا بیان‌شده است:

مبارزه با علائم آلرژی: برخی از مطالعات انجام‌شده بر روی توانایی عسل برای کاهش علائم آلرژی انجام‌شده است، اما شواهد به دست آمده از آن ضعیف و کم است.
درمان سرماخوردگی: عسل و دارچین دارای خواص ضدباکتری قوی هستند، اما بیشتر سرماخوردگی‌ها به‌واسطه ویروس‌ها ایجاد می‌شوند و این ترکیب بر ویروس‌ها بی‌اثر است.
درمان آکنه: در حالی که خواص ضد باکتری هر دو ماده‌ی مورد بحث می‌تواند برای پوست آسیب دیده سودمند باشند، اما مطالعات، اثربخشی مخلوط آن‌ها را برای درمان آکنه مورد بررسی قرار نداده است.
ابزار طبیعی برای کاهش وزن : چند مطالعه نشان می‌دهد که جایگزینی شکر با عسل باعث کاهش وزن می‌شود، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که ترکیب ای دو ماده به کاهش وزن کمک کند.
ماساژ دادن مفاصل با این مخلوط می‌تواند دردهای آرتریت روماتوئید را کاهش دهد: عسل و دارچین باعث کاهش التهاب می‌شوند، اما هیچ اثباتی وجود ندارد که استفاده از این مواد غذایی بر روی پوست بتواند التهاب را در مفاصل کاهش دهد.
کاهش التهاب‌های گوارشی و تسکین علائم آن‌ها: ادعا می‌کنند که عسل می‌تواند مانند یک لایه، لایه‌ی مخاطی داخل شکم را پوشش داده و از آسیب‌های گوارشی حفظ کند، همچنین ترکیب آن با عسل می‌تواند از رخ دادن عفونت‌های باکتریایی جلوگیری به عمل آورد. با این حال، از این مورد نیز به صورت تحقیق علمی حمایتی نمی‌شود.

نحوه استفاده از عسل و دارچین برای بهبود سلامتی

بهترین راه برای استفاده از عسل در رژیم غذایی جایگزین کردن آن به جای شکر است، اطمینان حاصل کنید که عسل فیلتر نشده را خریداری می‌کنید، زیرا اکثر عسل‌های موجود در قفسه سوپرمارکت‌ها از ترکیب موادی تشکیل‌شده‌اند که تنها شبیه به عسل و تقلبی هستند. عسل را با احتیاط استفاده کنید، زیرا حاوی مقادیر زیادی قند است و فقط کمی بهتر از انواع شکر است ولی به عنوان یک ماده که حاوی کربوهیدرات‌های ساده‌ی بسیار زیاد و با قابلیت جذب بالاست، که می‌تواند در مقدار زیاد مصرف سبب مشکلاتی برای ما شود. همچنین باید بدانید که دارچین حاوی ترکیبی به نام کومارین است که در دوزهای بالا می‌تواند سمی باشد. محتوای کومارین در دارچین Cassia بسیار بالاتر از دارچین Ceylon است. شما می‌توانید با خیال راحت ۱ قاشق چای‌خوری (حدود ۵ گرم) دارچین Ceylon را در روز مصرف کنید. برای استفاده از عسل و دارچین به جهت درمان عفونت پوست، عسل را با مقدار کمی روغن دارچین مخلوط کنید و آن را به‌طور مستقیم به پوست آلوده شده بمالید.

پیام اصلی متن

  • عسل و دارچین هر دو دارای مزایای سلامتی متعددی به صورت جداگانه هستند، که بسیاری از آن‌ها به صورت علمی اثبات شده هستند.
  • هر دوی این مواد به ویژه برای بهبود سلامت قلب و انواع عفونت‌های مزمن یا باکتریایی مفید و مؤثر هستند.

با این حال، شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد ترکیب عسل و دارچین یک درمان معجزه آسا است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن