پزشکیسلامت باش

سرطان کولورکتال و نشانه‌هایی که هر زن باید به آنها توجه داشته باشد

سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ و مقعد) به صورت پلیپ در سطح داخلی روده بزرگ مشاهده می‌شود. معمولاً این نوع سرطان خوش‌خیم و تشخیص به‌ موقع آن بسیار مهم است زیرا با بزرگ شدن تومور در کار روده بزرگ اختلال ایجاد می‌شود و ناراحتی‌های بسیاری را برای افراد به وجود می‌آورد. مشکل عمده سرطان کولورکتال این است که در مراحل اولیه اغلب علائم آشکاری ندارد. در این مقاله می‌خواهیم علائم اولیه سرطان کولورکتال را معرفی کنیم تا قبل از وخیم شدن تومور سرطانی از آن آگاه شوید


پادکست این مطلب را اینجا گوش کنید


سرطان کولورکتال و خستگی

خستگی از علائم وجود تومور در بدن است. تومورهای موجود در دستگاه گوارشی اغلب موجب خونریزی می‌شوند؛ بنابراین بدن بخشی از گلبول‌های قرمز و آهن موجود در خون را از دست می‌دهد، در نتیجه بافت‌های بدن دچار کمبود اکسیژن می‌شود؛ همین امر باعث می‌شود فرد احساس خستگی و تنگی نفس کند؛ برای اطلاع از ابتلا به سرطان کولورکتال بهتر است با مشاهده حالت خستگی طولانی مدت و بدون دلیل یک آزمایش خون بدهید.

خونریزی شدید قاعدگی

یکی از دلایل وجود خونریزی‌های شدید وجود سرطان خوش‌خیم در مقعد است. ممکن است این خونریزی با خونریزی قاعدگی همراه باشد و شما متوجه آن نشوید. اگر خونریزی با خارش در مقعد همراه است بهترین کار این است هرچه سریع‌تر به متخصص داخلی مراجعه کنید. همچنین باید دقت داشته باشید که خون خارج شده از بدن خون قاعدگی است و یا خون دفع شده از مقعد است.

وجود خون در مقعد

اگر زمانی که به مقعد نگاه می‌کنید آن را بسیار تیره می‌بینید، یعنی دچار خونریزی در مقعد شده‌اید و این وضعیت به دلیل خشک شدن خون در مقعد رخ داده است. همچنین وجود خون هنگام دفع مدفوع نیز کاملا غیر طبیعی است؛ اگر این وضعیت را در یک دوره متناوب می‌بینید بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مشاهده نمایید.

تغییر عادت‌های روده‌ای

وجود تومور در روده بزرگ می‌تواند مانع عبور مدفوع در روده بزرگ و یبوست شود. معمولاً ابتلا به یبوست سه بار در هفته و یا به مدت یک هفته عادی است؛ اما اگر یبوست بیش از این مدت ادامه پیدا کند باید به پزشک مراجعه نمود. گاهی اوقات وجود سرطان کولورکتال باعث ایجاد اسهال می‌شود. اگر زمان اسهال نیز بیش از یک هفته به طول انجامد می‌تواند نشانه سرطان کولورکتال باشد.

شکم‌درد و سرطان کولورکتال

احساس شدید درد در شکم  معمولا در خانوه ها زیاد دیده می‌شود که معمولا به دلیل شروع دوره قاعدگی کاملا طبیعی است اما اگر این درد همراه با گرفتگی شکم، تهوع و استفراغ، همچنین تغییر در عملکرد روده بزرگ است؛ می‌تواند نشانه‌ای بزرگ شدن تومور و گسترش سرطان کولورکتال باشد؛ بنابراین با مشاهده هر یک از علائم بالا هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
prevention
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن