پزشکیسلامت باش

سرطان روده بزرگ قابل درمان است؟

اگر جمله “شما سرطان روده بزرگ دارید” را شنیدید، کاملاً طبیعی است که درباره آینده‌تان نگران باشید و یا حتی بترسید. یکی از اولین سؤال‌هایی که دارید این است که “چه بلایی سر من خواهد آمد؟” یا “آیا سرطان من قابل درمان است؟”


پادکست این مطلب را اینجا گوش کنید


مهم است به یاد داشته باشید که آمار زنده ماندن بیماران سرطانی پیچیده است و می‌تواند گیج‌ کننده باشد. این آمار بر اساس گروه‌های بزرگی از افراد سرطانی است و نمی‌توان دقیقاً پیش‌ بینی کرد که چه آینده‌ای در انتظار چه کسی است. هیچ دو نفری که به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند، مشابه نیستند. پزشک شما تمام سعی‌اش را می‌کند تا جواب سؤالات شما را بر اساس اطلاعاتی که درباره سرطانتان دارد بدهد.

آمار کلی سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ در حال حاضر چهارمین سرطان شایع شناخته‌ شده در ایالات‌ متحده است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، بیش از ۱۳۹۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۴، مبتلا به سرطان روده بزرگ شناخته‌ شده‌اند. در همان سال، نزدیک به ۵۲۰۰۰ نفر از این بیماری جان خود را از دست دادند. اما خبر خوب این است که چشم‌ انداز بیماران سرطان روده بزرگ در چندین سال گذشته بهبود یافته است. میزان زنده ماندن برای بیماران مبتلا به این نوع سرطان تا حدود ۳۰ درصد از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۹ افزایش یافته که این یک دستاورد پزشکی محسوب می‌شود.

عواملی مؤثر بر پیش‌ آگاهی سرطان روده بزرگ

اگر به این سرطان مبتلا شدید، عوامل بسیاری بر پیش‌ آگاهی شما از آن تأثیر می‌گذارند که مهم‌ترین آنها به شرح ذیل هستند:

  • مرحله (سطح): همان‌طور که توسط انجمن سرطان آمریکا گزارش شد، سرطان موضعی که به گره‌های لنفاوی یا اندام‌های دیگر گسترش نیافته است، نتیجه بهتری نسبت به سرطانی که به دیگر اعضای بدن گسترش یافته است، دارد.
  • درجه: درجه سرطان نشان‌ دهنده این است که سلول‌های سرطانی چقدر به سلول‌های طبیعی نزدیک است. هرچه سلول‌ها غیر طبیعی‌تر باشند، درجه بالاتر است. سرطان‌ها با درجه پایین، نتیجه بهتری در درمان خواهند داشت.
  • دخالت گره لنفاوی: سیستم لنفاوی به بدن در حذف مواد زائد کمک می‌کند. در برخی موارد، سلول‌های سرطانی از منطقه منشأ خود به گره‌های لنفاوی منتقل می‌شوند. به‌ طور کلی، هرچه گره‌های لنفاوی سلول‌های سرطانی بیشتری داشته باشند، شانس شما در بازگشت سرطان بیشتر است.
  • سلامت کلی: سلامت کلی شما بر توانایی شما در تحمل درمان تأثیر می‌گذارد و نقش مهمی را در نتیجه آن بازی می‌کند. در بسیاری از موارد، هرچه شما در زمان تشخیص بیماری، سالم‌تر باشید، درمان روندی سریع‌تر را طی می‌کند و عوارض جانبی کمتری به همراه دارد.
  • انسداد روده بزرگ: سرطان روده بزرگ می‌تواند باعث انسداد روده بزرگ یا رشد دیواره روده بزرگ شود و باعث ایجاد سوراخ در روده شود. هر کدام از این وضعیت‌ها می‌تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد.
  • حضور آنتی‌ژن کارسینوآمبرونیک: آنتی‌ژن کارسینوآمبرونیک (CEA) مولکول پروتئینی در خون است. سطوح خون CEA در هنگام تشخیص ممکن است بر واکنش بدن شما به درمان، تأثیر بگذارد.

درک میزان زنده ماندن

میزان زنده ماندن بیماران سرطان روده بزرگ، درصد افرادی که هنوز بعد از سال‌های مشخصی از ابتلایشان به بیماری، زنده هستند را نشان می‌دهد. بسیاری از آمارهای سرطان روده بزرگ به‌ طور تقریبی ۵ سال است. برای مثال، اگر میزان زنده ماندن ۵ ساله در بیماران سرطان روده بزرگ ۹۰ درصد باشد، به این معناست که ۹۰ درصد افرادی که این بیماری را دارند، هنوز بعد از ۵ سال از تشخیص اولیه بیماری‌شان، زنده هستند.

به یاد داشته باشید، آمارها داستان‌های فردی را نمی‌گویند و نتیجه بیماری شما را به‌ صورت فردی نمی‌توانند پیش‌بینی کنند. تجربه سرطان روده بزرگ شما ممکن است نسبت به دیگران متفاوت باشد، حتی اگر در سطح مشابهی با دیگران تشخیص داده شوید. همچنین مهم است که درمان‌های جدید را نیز بفهمید، زیرا آزمایش‌های بالینی به‌ طور مداوم در حال‌ توسعه راه‌های درمان جدید است. با این‌ حال، چندین سال طول می‌کشد تا موفقیت آن درمان‌ها روی طول عمر را بشود محاسبه کرد. اثر درمان‌های جدیدتر روی میزان زنده ماندن سرطان روده بزرگ، در آماری که شما با پزشکتان درباره‌اش صحبت می‌کنید، جایی ندارد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن