پزشکیسلامت باش

سرطان روده بزرگ در جوانان چه شرایطی دارد

عواملی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از بالا رفتن سن، نژاد، مصرف چربی بالا، داشتن سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ و وجود پولیپ در روده بزرگ و بیماری‌های التهابی روده و کولیت زخمی مزمن.

سن

بالا رفتن سن عامل خطر مهمی برای این نوع سرطان است. حدود ۹۰ درصد سرطان‌های روده بزرگ بعد از سن ۵۰ سالگی تشخیص داده‌شده‌اند.

رژیم غذایی و سرطان روده بزرگ

رژیم غذایی با چربی بالا در مطالعات متعددی افراد زیادی را مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ نشان داده است. در کشورهایی با میزان بالای مبتلایان به سرطان روده بزرگ، مصرف چربی توسط مردم بیشتر از کشورهایی است که میزان سرطان روده بزرگ در آن‌ها پایین‌تر است. اعتقاد بر این است که هضم چربی که در روده کوچک و روده بزرگ اتفاق می‌افتد به تشکیل مواد شیمیایی سرطان‌زا منجر می‌شود. به همین ترتیب، مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که رژیم سبزیجات و مواد غذایی با فیبر بالا همچون نان غلات و غلات کامل چربی کمتری دارند که با اثرات مواد سرطان‌زا مقابله می‌کند. اینکار به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‌کند.

پولیپ روده بزرگ و سرطان روده بزرگ

تحقیقات نشان داده است که بیشتر سرطان‌های روده بزرگ با پولیپ (پولیپ) روده بزرگ رشد می‌کند. بنابراین، حذف پولیپ‌های روده بزرگ خوش‌خیم می‌تواند مانع سرطان شود. پولیپ‌های روده بزرگ پیش سرطانی بیشتر به نام پولیپ‌های آدنوماتوز شناخته می‌شوند. وقتی آسیب کروموزومی در سلول‌های داخلی روده بزرگ اتفاق میفتد، رشد می‌کنند. آسیب، باعث تولید سلول‌های غیرطبیعی می‌شود اما سلول‌ها هنوز توانایی گسترش یافتن را ندارند. در عوض، بافت در حال رشد در داخل پولیپ باقی می‌ماند. وقتی آسیب کروموزومی در پولیپ افزایش می‌یابد، رشد سلول غیرقابل‌کنترل می‌شود و سلول‌ها شروع به گسترش یافتن می‌کنند یعنی سرطانی می‌شوند. بنابراین، پولیپ‌های سرطان روده بزرگ که در ابتدا خوش‌خیم هستند به آسیب‌های کروموزومی بیشتری برای سرطانی شدن نیاز دارند.

کولیت زخمی و سرطان روده بزرگ

کولیت زخمی مزمن باعث التهاب در پوشش داخلی روده بزرگ می‌شود. این نوع سرطان عارضه‌ای ناشناخته از کولیت زخمی مزمن است. خطر سرطان بعد از ۸ تا ۱۰ سال زخمی بودن کولیت افزایش می‌یابد. خطر رشد سرطان روده بزرگ در یک بیمار با کولیت زخمی به موقعیت جغرافیایی و میزان بیماری فرد مربوط است.

بیماران با خطر بالای سرطان عبارت‌اند از افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ، کولیت زخمی طولانی‌مدت،کولیت زخمی در روده بزرگ دارند و آن‌هایی که کولیت های زخمی مرتبط با بیماری کبدی دارند.

ازآنجایی‌که سرطان‌ها با کولیت های زخمی وقتی در سطوح اولیه‌شان هستند، نتیجه مطلوب‌تری دارند، آزمایشات سالانه سرطان روده بزرگ اغلب بعد از ۸ سال بیماری شناخته‌شده توصیه می‌شود. در طی این آزمایشات، نمونه‌های بافت (بیوپسی) برای تحقیقات تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های روده بزرگ برداشته می‌شود. وقتی تغییرات پیش سرطانی در فرد مشاهده شد، حذف کل روده بزرگ ممکن است برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ، ضروری باشد.

درمان سرطان روده بزرگ

جراحی شایع‌ترین درمان اولیه برای سرطان روده بزرگ است. در طی جراحی، تومور، حاشیه کوچکی از اطراف روده سالم را احاطه کرده است و گره‌های لنفاوی مجاور برداشته می‌شوند. سپس جراح بخش‌های سالم روده را دوباره متصل می‌کند. در بیماران سرطان مقعدی، مقعد گاهی اوقات اگر سرطان در مقعد به‌طور کمی آشکار شود، به‌طور دائم برداشته می‌شود. سپس جراح دریچه‌ای را روی دیواره شکم ایجاد می‌کند که از طریق آن ضایعات جامد از روده بزرگ خارج شود. پرستاران متخصص و آموزش‌دیده، می‌توانند به بیماران در تنظیم کولوستومی کمک کنند و برخی بیماران می‌توانند با کولوستومی به زندگی عادی خود بازگردند.

مطالب مرتبط
منبع
medicinenet
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن