پزشکیسلامت باش

تأثیر نوشیدن قهوه در سلامت کبد

تحقیقات جدیدی که اخیراً در انجمن آمریکایی تغذیه در بوستون ارائه شد، نشان می‌دهد که عاشقان قهوه در مقایسه با افرادی که هرازگاهی قهوه می‌نوشند، کمتر مبتلا به بیماری‌های مرتبط با کبد می‌شوند.این مطالعه‌ نشان می‌دهد وقتی قهوه صبحتان را  می‌نوشید، بیشتر از زمانی که آن را فراموش کرده‌اید، به شما انرژی کافی برای ادامه روز را می‌دهد؛ در عین‌ حال با نوشیدن قهوه می‌توانید، کبد خود را سالم نگه دارید.

نتیجه تحقیقات اخیر در مورد تاثیر قهوه بر روی کبد

یک تیم تحقیقاتی به رهبری امیلی هو، دانشجوی دکترا در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، داده‌های ۱۴۲۰۸ نفر را از میان بازه سنی ۴۵ و ۶۴ ساله‌ای بودند که خطر وجود آترواسکلروز؛ بیماری که در آن پلاک‌ها در شریان‌ها ایجاد می‌شوند در آن‌ها وجود داشت، را تجزیه‌ و تحلیل کردند. در طی یک دوره ۲۶ ساله، این افراد درباره غذاهای مصرفی‌شان، از جمله قهوه مورد پرسش قرار گرفتند. هو و تیمش آن‌هایی که می‌گفتند قهوه می‌خورند و همچنین مقداری که می‌خورند را با استفاده از پرونده‌های ترخیص پزشکی و گواهی‌های مرگ آن‌ها با افرادی که بستری شدن یا مرگ مرتبط با بیماری کبدی داشتند را بررسی کردند.

چیزی که پیدا کردند برای طرفداران قهوه خبر خوبی است: افرادی که ۳ فنجان یا بیشتر در طول روز قهوه می‌نوشند، ۲۱ درصد کمتر احتمال دارد این افراد به بیماری‌های کبدی مبتلا شوند. هو می‌گوید: ارائه این پژوهش، تجربه بسیار بزرگی بود و شگفت‌آورتر از آن این بود که افراد به این پژوهش علاقه‌مند شده بودند. هرکسی که قهوه را دوست داشت، دلش می‌خواست این نتایج را بشنود” هو گفت که مطالعه ARIC نشان می‌دهد که بخش غنی از آمریکایی‌ها، در ۴ جامعه مختلف در این نظرسنجی شرکت کردند؛ از جمله کارولینای شمالی، میسیسیپی، مینه‌سوتا و مریلند.

او افزود: “دیگران گفته‌اند اینکه قهوه در برابر بیماری‌های کبدی، همچون یک محافظ عمل می‌کند، اتفاق شگفت‌انگیزی نیست و قهوه می‌تواند حتی برای کبد مفید باشد. چیزی که جالب است این است که این هماهنگی ترکیبی از ویژگی‌های آن‌هایی است که قهوه می‌نوشند. برخی از آن‌ها حتی سیگار هم می‌کشند. افرادی که مقداری زیادی قهوه می‌نوشند و همچنین سیگار هم می‌کشند و همچنین شاید الکل نیز بنوشند، آن‌هایی هستند که چنین حرف‌هایی می‌زند.”

ارتباط قهوه با سلامت کبد حتی زمانی که دیگر فاکتورهایی مثل رژیم غذایی بد یا سیگار کشیدن نیز با آن همراه شدند، درصدی کاهش نیافت. متوسط افراد در این نظرسنجی کمتر از دو فنجان ۲۰۰ گرمی در روز قهوه می‌نوشند.

پیشنهادهای علمی در مورد نوشیدن قهوه

دکتر جمیله واکیم فلمینگ، متخصص گوارش در کلینیک کلیولند، گفت: که نتایج این مطالعه با تحقیقات گذشته درباره ارتباط قهوه با عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی، ارتباط دارد. او همچنین هشدار داد که، افراد از اضافه کردن شکر یا خامه زیاد به قهوه اجتناب کنند؛ یا آن را به حداقل برسانند تا برای قلب خطری نداشته باشد. این به معنای به حداقل رساندن فراپاچینوهای استارباکسی است که برای سوزاندن کالری می‌نوشید.

واکیم فلمینگ گفت: “من به بیمارانم می‌گویم اگر می‌خواهند، می‌توانند قهوه بنوشند، این کار به‌ طور ویژه‌ای به آن‌هایی که سوابق بیماری‌های کبدی الکلی دارند، کمک می‌کند. اما باید توجه داشت که اگر می‌خواهند بیماری کبدی‌شان بهبود پیدا کنند، نباید به نوشیدن الکل ادامه دهند.” او اضافه کرد که قهوه درمانی جادویی برای بیماری کبدی نیست و افراد باید از دلایل اصلی ابتلا به  بیماری کبدی مثل مصرف الکل، مطلع باشند.

مطالعه جدید، قطعاً اولین مطالعه‌ای نیست که به فواید قهوه در سلامتی انسان می‌پردازد. بررسی در سال ۲۰۱۷ از ۲۰۱ مطالعه نشان می‌دهد که قهوه، به‌ طور کلی، فواید بیشتری نسبت به مضراتش دارد. محققان دریافتند که مصرف قهوه خطر کمتر هر چیزی از بیماری قلبی گرفته و سرطان تا بیماری‌های عصبی، متابولیکی و همچنین کبدی را دارد. قهوه در ایالات‌متحده بسیار محبوب است. حدود ۵۴ درصد افراد بالای ۱۸ سال در ایالات‌متحده، هرروز قهوه می‌نوشند. این آمار توسط دانشکده بهداشت عمومی چان اعلام شده است.

این مطلب را نیز بخوانید: خوردن قهوه و تاثیرات آن بر سلامت افراد

در طی زمان، نظرات درباره اینکه قهوه چقدر برای سلامتی مفید است، از منفی به مثبت تغییر کرده است. در سال ۱۹۹۱، آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) قهوه را به‌ عنوان یک عامل سرطان‌زا معرفی کرد که کافئین موجود در آن باعث سرطان مثانه می‌شود. اکنون بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۶ در آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، اتهام خود را از قهوه برداشته است. همچنین قهوه را از فهرست عوامل سرطان‌زا حذف کرده است و گفته می‌شود قهوه عامل هیچ بیماری نیست.

هو و تیمش اخیراً تحقیقات خود را برای بررسی مجلات ثبت کرده‌اند. او گفت که در کنفرانسی در بوستون، افراد درباره اینکه چقدر باید قهوه بنوشند از او سؤال می‌کردند. او گفت: “من می‌خواهم برای افرادی که این سؤال را می‌پرسند، موضوع را روشن کنم. ما در این‌ باره شواهدی داریم که نشان می‌دهد قهوه می‌تواند برای سلامتی مفید باشند و قطعاً نوشیدن آن مضر نیست. آن‌ها می‌توانند فواید زیادی از دیگر مواد غذایی در رژیم غذایی‌شان دریافت کنند. لازم نیست نگران چیزی باشند. برای آن‌هایی که قهوه می‌نوشند، باید بگویم که به نوشیدن قهوه ادامه دهید و نگران چیزی نباشید.”

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن