تغذیهسلامت باش

خوردن قهوه و تاثیرات آن بر سلامت افراد

قهوه مزایای بسیاری برای سلامتی افراد دارد. هم‌اکنون، مطالعه‌ سطحی انجام‌شده پیشنهاد می‌کند که عادت روزانه خوردن قهوه ممکن است بر متابولیسم بدن خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید، تأثیرگذار باشد.

مطالعه‌ای در بین ۴۷ فرد بزرگ‌سال نشان داده است که مصرف سنگین قهوه؛ ۴ الی ۸ فنجان در روز، سطح خون را با مقدار حدودی ۱۰۰ متابولیت جایگزین کرده است. این مسئله به طیفی گسترده از مواد شیمیایی که نحوه خوردن یا نوشیدن را تغییر می‌دهند، اشاره دارد. بسیاری از تأثیرات قهوه مورد انتظار بوده‌اند، اما پژوهشگران می‌گویند، برخی از آن‌ها شگفت‌انگیز بوده‌اند. برای مثال، قهوه سطوح مشخصی از متابولیت‌ها را که به سیستم اندوکانابینوئید ارتباط دارد، سیستمی که تحت تأثیر ماریجوآنا قرار می‌گیرد را قطع می‌کند.

ماریلین کرنلیس، رئیس پژوهشگران این پژوهش، بیان می‌کند:

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند کسانی‌ که قهوه می‌نوشند، معمولاً نسبت به افرادی که قهوه نمی‌نوشند، نسبت به ابتلا به بیماری‌های گوناگون در سطح خطر کمتری قرار دارند.

قهوه دربردارنده کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، دیابت، تصلب بافت چندگانه و برخی از سرطان‌هاست.

این یافته‌ها که در ۱۵ ماه مارس در مجله پزشکی داخلی منتشر شده است، از یک آزمایش پزشکی که در برگیرنده ۴۷ بزرگ‌سال فنلاندی بوده، به‌ دست‌ آمده است که تمامی آن‌ها افرادی بوده‌اند که به خوردن قهوه معتاد بوده اند. پژوهشگران آن‌ها را به مدت یک ماه از خوردن قهوه منع کردند، سپس در ماه بعد روزی ۴ فنجان نوشیدند و در ماه بعد روزی ۸ فنجان قهوه نوشیدند. نمونه‌های خون‌شان در پایان هر ماه جمع‌آوری شد.

کرنلیس، استادیار پزشکی پیشگیری در دانشکده پزشکی دانشگاه شمال غربی فاینبرگ در شیکاگو می‌گوید: «به‌ طور کلی، مصرف قهوه منجر به تحریک بسیاری از تغییرات مورد انتظار در متابولیسم بدن شده است.»

اما تیم او برخی از تأثیرات پیش‌تر ناشناخته‌ای را شناسایی کرده‌اند. در کنار تغییرات اندوکانابینوئیدی، تغییراتی نیز در متابولیت‌های مشخص مرتبط به سیستم استروئیدی و متابولیسم اسیدهای چرب وجود داشته‌اند. سیستم استروئیدی در بردارنده کلسترول و هورمون‌هایی مانند تستوسترون و استروژن است.

کرنلیس می‌گوید: «مطالعات آینده، می‌توانند رابطه بین قهوه و متابولیت‌های اندوکانابینوئید را عمیق‌تر مورد بررسی قرار دهند، برای مثال، جهت مشاهده اینکه چرا افرادی که قهوه می‌نوشند خطر ابتلا به بیماری کمتری آن‌ها را نشانه می‌گیرد».

کرنلیس همچنین بیان می‌کند: «سیستم اندوکانابینوئید به طیفی از کارکردهای بدن کمک می‌کند تا در وضعیت منظمی قرار بگیرند. این کارکردها شامل فشار خون، خواب، اشتها و سوخت کالری می‌شود. قهوه به کنترل وزن بهتر کمک می‌کند و این مسئله ممکن است در تأثیرگذاری بر اندوکانابینوئید نقش داشته باشد.»

انتقادات نسبت به مطالعه انجام‌شده در ارتباط با خوردن قهوه

آنجلا لموند، سخنگوی آکادمی تغذیه و خوراک‌شناسی می‌گوید: «این مطالعه جامعه کوچکی را دربرگرفته بوده و یک موقعیت مصنوعی در آن ایجاد شده بود که افراد از عدم استفاده از قهوه به روزی ۸ فنجان قهوه نوشیدن رسیدند. و این اصلاً مشخص نیست که تغییرات متابولیت چیزی را که واقعاً در حال اتفاق است، نشان دهد.»

لموند صراحتاً مطرح می‌کند که: «اگر شما به جای خوابیدن قهوه بنوشید، این یک مشکل اساسی است. چون بسیاری از افراد با کم‌خوابی مواجه می‌شوند. حتی اگر فوایدی در خوردن قهوه باشد، کم‌خوابی کل آن را بر هم می‌زند.»

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن