تغذیهسلامت باش

مواد غذایی با ماندگاری بالا را بشناسید

مواد غذایی با ماندگاری بالا، موادی هستند که طول عمر زیادی داشته و دیرتر فاسد می‌شوند. گاهی اوقات وقتی یک ماده غذایی برای طولانی‌ مدت در یخچال یا کابینت ما می‌ماند، فکر می‌کنیم که باید آن را دور بریزیم در حالی‌ که این طرز فکر اشتباه است چون بسیاری از همین مواد غذایی معمولی، خیلی دیر دچار فساد می‌شوند .

۱-پاستای خشک

اگر به‌ عنوان مثال پاستا را بعد از یک دهه بپزید و بخورید، متوجه می‌شوید که فقط کمی از عطر و مزه خود را از دست‌ داده است اما پاستایی که هنوز بسته آن باز نشده است به مدت نامحدودی قابل خوردن است.

۲-لوبیای خشک یا کنسرو شده

حتی اگر سال‌ها هم لوبیا در کابینت شما مانده باشد بازهم قابل‌ استفاده در آشپزی است. لوبیای خشک اگر مدت زیادی نگهداری شده باشد باید قبل از پختن، مدت‌ زمان بیشتری خیسانده شود.

۳-سرکه، یکی از مفیدترین مواد غذایی با ماندگاری بالا

چون سرکه خاصیت اسیدی بالایی دارد، به‌طور طبیعی مانع از رشد میکروب‌ها می‌شود، بنابراین نگه‌داری سرکه هیچ محدودیت زمانی ندارد و نگهداری سرکه برای طولانی‌مدت هیچ تأثیری روی طعم و کیفیت آن نمی‌گذارد.

۳-نمک

نمک یکی از مواد غذایی با ماندگاری بالا هست که به‌ صورت سنگ وجود دارد. نمک هیچ‌ وقت به‌ وسیله باکتری و کپک قارچی آلوده نمی‌شود و از این‌ رو می‌توان از آن برای نگهداری برخی مواد غذایی دیگر برای طولانی‌ مدت استفاده کرد.

۴-وانیل

به دلیل اینکه وانیل حاوی مقدار زیادی الکل است، می‌توان برای زمانی طولانی از آن نگهداری کرد و اگرچه وانیل یکی از مواد غذایی با ماندگاری بالا است اما بهترین عطر و طعم آن در ۵ سال اول است. وانیل را از نور و گرما دورنگه دارید اما آن را در یخچال نگذارید چون در این صورت عصاره آن آسیب می‌بیند.

۵-تخم‌مرغ

تخم‌مرغ خامی که در یخچال نگه‌داری می‌شود، به مدت سه هفته از تاریخ تولید، تازه می‌ماند تخم‌مرغ‌ها معمول با یک روغن معدنی اسپری می‌شوند تا کمتر در معرض نفوذ باکتری قرار بگیرند. هنگام استفاده در آشپزی باید این لایه را از روی تخم‌مرغ بشویید و آن را حسابی بجوشانید.

۶-فلفل

همه انواع فلفل‌ها دارای یک ژن هستند که ساختار سلولی آن‌ها را از تجزیه شدن محافظت می‌کنند و معمول یک هفته در یخچال می‌مانند. فلفل سبز نسبت به سایر انواع فلفل ماندگاری بیشتری دارد چون قند کمتری دارد.

۷-فرآورده‌های گوشتی

گوشت بسته بندی شده می‌تواند دو تا سه هفته ماندگاری داشته باشد. اگر بسته گوشت کاملا وکیوم شده باشد، اکسیژن به درون آن نفوذ نمی‌کند و در نتیجه باکتری‌ها رشد نمی‌کنند. بعد از باز کردن بسته، گوشت سه تا پنج روز می‌ماند.

۸-هویج

هویج به مدت دو تا سه هفته در کشوی مخصوص میوه‌ها سبزیجات تازه می‌ماند. فقط باید قسمت‌های سبزرنگ بالای هویج را ببرید .

۹-مرکبات

پوست ضخیم مرکبات باعث می‌شود تا به مدت ۲ الی ۶ هفته این میوه‌ها از فاسد شدن در امان بمانند.

مطالب مرتبط
منبع
rd
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن