خانه داریخانه و خانواده

نحوه تمیز کردن سطوح مختلف آشپزخانه

مهم نیست نوع سنگ و دکور آشپزخانه شما از چه جنسی است. برای داشتن یک آشپزخانه تمیز باید تمام قسمت‌های آشپزخانه تمیز شود. البته ممکن است در این تمیز کاری‌ها به سطوح موجود در آشپزخانه آسیب وارد شود پس شما باید روش این کار را بلد باشید. در این مقاله نحوه تمیز کاردن سطوح مختلف آشپزخانه را بررسی می‌کنیم.

تمیز کردن سطوح به شکل عمومی

اگر شما از جنس مواد به کار رفته شده در کابینت‌ها و دیگر سطوح آشپزخانه اطلاعی ندارید. برای تمیز کردن کافی است از یک پارچه مرطوب همراه با یک پاک کننده‌ای ملایم کمک بگیرید. استفاده از پارچه‌ای از جنس میکرو فیبر عالی است. اگر در مورد ضد آب بودن سطح اطلاعی ندارید مدت زمان استفاده از پارچه مرطوب را کوتاه کنید.

پاک کردن صفحات سنگی مصنوعی

معمولاً صفحات سنگی مصنوعی که در قسمت‌های مختلف آشپزخانه با رنگ‌های مختلف وجود دارد علاوه بر زیبایی از دوام بالایی برخوردار هستند. برای تمیز کردن این صفحات از محلول آب صابون استفاده کنید. اگر این صفحات سنگ مصنوعی دارای سطح براق ضد آب است، از شوینده‌های قوی بر روی آن اجتناب کنید. همچنین بهتر است از به کار بردن مواد شوینده با خاصیت سایندگی خودداری نمایید. به جای استفاده از مواد شوینده از نوشابه کمک بگیرید. نوشابه‌های گاز دار حاوی اسید ملایم هستند که در پاک کردن لکه‌های سخت عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند.

صفحات سنگی

صفحات سنگی بسیار ساده و مقاوم هستند. این صفحات گاهی با گذشت زمان دچار ترک و شکستگی می‌شوند. بنابراین علاوه بر پاک سازی صفحات سنگی باید به فکر ضد عفونی کردن آن‌ها نیز بود. از بکار بردن محصولات با پاک کنندگی قوی و خاصیت سایندگی بر روی صفحات سنگی خودداری کنید. بهتر است روزانه این صفحات را با پارچه‌های نم‌دار، از گرد و غبار پاک کنید. تا همواره تمیز و زیبا باشند.

صفحات ورقه‌ای

صفحات ورقه‌ای را می‌توان همچون گذشته در آشپزخانه مشاهده نمود. این صفحات از فیبرهای نازک و ورقه‌ای شکل تشکیل شده‌اند. این ورقه‌ها معمولاً ضد آب نیستند و با قرار گرفتن در مجاورت آب، آب به شیارهای ورقه‌ها نفوذ کرده و سطح آنها پوسته پوسته می‌شود. مدل‌های ضدآب این صفحات نیز با قرار گرفتن در مجاورت آب متورم می‌شوند. اگر این صفحات دچار لکه شده‌اند برای پاک کردن لکه‌ها لازم نیست از آب و یا مواد شوینده استفاده کنید. برای پاک کردن لکه‌ها از روی چنین سطوحی از سودا کمک بگیرید.

سطوح سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از زیباترین و با دوام‌ترین سطوح برای آشپزخانه است. سنگ مرمر را می‌توان به راحتی در آشپزخانه و حمام به کار برد. سنگ مرمر معمولاً نسبت به خراش و لک ایمن است. برای پاک کردن آن بهتر است از مواد شوینده‌ای ملایم استفاده نمایید. اسید می‌تواند منجر به  آسیب دیدگی آن شود. حتی اسید موجود در سرکه، لیمو یا گوجه فرنگی می‌تواند به سطح درخشان این سنگ  آسیب بزند.

سطوح گرانیتی

امروزه سنگ‌های گرانیتی بسیار محبوب هستند. این محبوبیت باعث شده است استفاده از سطوح گرانیتی در آشپزخانه‌ها مرسوم شود. گرانیت یک سنگ است؛ بنابراین برای پاک کردن آن باید از مواد شوینده قوی با قدرت سایندگی اجتناب کرد. برای پاک کردن لکه‌ها از روی گرانیت از محلول آب و صابون استفاده نمایید. استفاده از پارچه‌های میکروفیبر برای پاک کردن سطح گرانیت بدون ایجاد خراش عالی است. برای پاک کردن لکه‌های سخت‌تر از روی گرانیت می‌توان از سودا کمک گرفت.

صفحات فولادی ضد زنگ

معمولاً این صفحات در آشپزخانه رستوران‌ها یا آشپزخانه‌های صنعتی به کار گرفته می‌شوند. برای رعایت بهداشت این صفحات ضد آب و ضد زنگ هستند. خواص ضدآب و ضدزنگ و سطح براق این صفحات باعث شده است امروزه این صفحات برای آشپزخانه‌های مدرن نیز به کار گرفته شود. این صفحات را می‌توان به راحتی تمیز کرد اما اثر انگشت و لکه‌های آب بر روی آن مدام دیده می‌شوند. خاصیت ضد زنگ این سطوح با استفاده از مواد اسیدی قوی از بین خواهد رفت. برای تمیز کردن این سطوح از محلول آب و صابون یا شوینده‌های ملایم کمک بگیرید. برای جلوگیری از لکه ناشی خشک شدن آب بر روی این سطوح بلافاصله آب روی سطح را با یک پارچه خشک کنید.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری درباره بهبود وضعیت آشپزخانه کسب کنید، لطفا به صفحه اختصاصی آن مراجعه کنید

صفحه اختصاصی آشپزخانه

مطالب مرتبط
منبع
thespruce
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن