خانه داریخانه و خانواده

اجاق‌ گاز را چگونه تمیز کنیم؟

مهم نیست که چه نوع اجاق‌ گازی دارید، همیشه این احتمال وجود دارد که هنگام پخت‌وپز چیزی روی آن بریزد و کثیف شود. بعضی از سطوح راحت‌تر از بقیه تمیز می‌شوند، اما اجاق‌های آشپزخانه ما بخش مهمی از آشپزخانه هستند که ما می‌خواهیم خوب و تمیز به نظر بیایند. خواندن این مقاله به شما در چگونگی تمیز کردن و نگهداری اجاق‌ گاز اطلاعات مفیدی خواهد داد.

روش‌های پاک کردن اجاق‌ گاز

بدانید که چه نوع اجاق گازی دارید: آیا کویل‌ها گازی است یا الکتریکی؟ آیا اجاق‌ گاز شما دارای سطح المنت دار است یا سطحی شیشه‌ای سرامیکی صاف دارد؟ آیا می‌توانید سطح آن را جابجا کنید تا مواد ریخته شده زیر آن را تمیز کنید؟ زمانی را برای خواندن دفترچه راهنمای کارخانه تولیدکننده اختصاص دهید و درباره اجاق‌گاز خود اطلاعاتی را کسب کنید.

اجاق‌گازتان را بشویید: تمیز کردن مکرر اجاق پس از هر بار استفاده، تأثیر شگفت‌ انگیزی بر زیبایی و براقی آن خواهد گذاشت. در حالی‌ که ممکن است هنوز هم نیاز به تمیز کردن آن باشد ولی با شستشوی مکرر روغن و کثیفی روی آن نمی‌ماند.

سطح المنتی را تمییز کنید: از تنظیف پلاستیکی و مواد شوینده متعادل یا آب و مایع ظرف‌شویی استفاده کنید. از مواد ساینده‌ای که سطح المنتی را خراشیده کند استفاده نکنید. المنت ممکن است زنگ بزند، بنابراین مهم است که کثیفی آن بلافاصله برطرف شود. به‌خصوص پس از نشت مواد اسیدی مانند سرکه، محصولات گوجه‌ فرنگی، آبلیمو و دیگر محصولات مرکبات مراقبت لازم است. دستگیره‌ها را بیرون آورده و آن‌ها را و منطقه اطراف آن‌ها را با مایع ظرف‌شویی و آب تمیز کنید. صفحه اجاق را بلند کنید و نشت‌های احتمالی که در زیر سطح آن انباشته‌ شده‌اند را پاک‌کنید.

این مطلب را نیز بخوانید:

کویل‌ها را تمیز کنید: کویل‌های الکتریکی به دلیل تمیز شدن خود به خودی نیازی به تمیز کردن ندارند، اما گازی‌ها، لایه‌های ضخیم روغن و نشتی‌ها را که به ناخالصی تبدیل می‌شوند، روی آنها جمع میکنند. شما ممکن است بخواهید بخشی را در آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید یا حتی با یک اسکرابر پلاستیکی تمیز کنید. گاهی اوقات تنها یک تمیزکننده ساینده، رمز موفقیت در کار است. فراموش نکنید که تابه‌ها و کاسه‌های زیر کویل‌ها را با ساینده ملایم پاک‌کنید و یا آن‌ها را بخیسانید تا لکه‌ها و آلودگی‌های سرسخت از بین بروند.

تمیز کردن اجاق‌گازهای صاف: مزیت بزرگ اجاق‌گازهای صاف و هموار این است که جایی برای تجمع غذا و آلاینده‌ها وجود ندارد. پاک کردن صفحه رویی آن‌ها پس از هر بار استفاده آسان است. این اجاق‌ها راحت خراشیده می‌شوند، بنابراین مهم است که از یک قاشق مناسب استفاده کنید و غذاهای ریخته شده روی آن را سریع تمیز کنید. هنگام قرار دادن فویل، درب ظروف یا تابه کثیف بر روی سطح به دلیل خراشیدگی مراقب باشید. برای تمیز کردن منظم، مواد شوینده خفیف و آب بهترین کارایی را دارند. گاهی اوقات ممکن است بخواهید اجاقتان را کامل‌تر تمیز کنید. برای به دست آوردن بهترین نتایج، از پاک‌ کننده‌ مناسب اجاق استفاده کنید.

نکات: هنگام تمیز کردن دستگیره‌ها و صفحه اجاق‌ گاز، مراقب باشید که علائم و نشانه‌های روی آن‌ها را پاک نکنید. این علائم و نشانه‌گذاری‌ها را به‌ آرامی تمیز کنید. آنچه شما  برای تمیز کردن گاز نیاز دارید، دستورالعمل راهنمای کارخانه سازنده، اسکراب پد پلاستیکی، مایع ظرف‌شویی، دستمال گردگیری، پاک‌کننده ساینده (اختیاری)، تمیزکننده‌های تجاری اجاق‌گاز.

 

مطالب مرتبط
منبع
thespruce.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن