خانه داریخانه و خانوادهمتفرقه

ماشین لباسشویی را چگونه تمیز کنید

ماشین لباسشویی یک وسیله شگفت‌انگیز از تجهیزات منزل است. آیا می‌دانستید اگر می‌خواهید لباس‌های تمیز داشته باشید، نیاز به یک ماشین لباسشویی تمیز دارید؟

ماشین لباسشویی یک وسیله مفید است که شما به‌سادگی لباس‌های کثیف را درون آن می‌ریزید، مواد شوینده اضافه می‌کنید، آن را روشن کرده و به طرز جادویی لباس‌های تمیز را تحویل می‌گیرید. همیشه تعجب می‌کنید که تمام خاک‌ها و کثیفی‌ها کجا می‌رود؟ اکثر آن با آب شستشو از بین می‌رود، اما بعضی از روغن‌های بدن و خاك در دستگاه شما باقی می‌ماند و می‌توانند باعث شوند لباس‌ها چرک و خاکستری به نظر برسند. اگر لباسشویی خود را به‌طور مرتب تمیز نکنید، حتی ممکن است رگه‌های سفید یا بقایای پودری سفید بر لباس‌های تاریک ببینید. این مواد دورریز پاک‌کننده‌ها، نرم‌کننده پارچه و خاک موجود در ماشین لباسشویی است که در حال حاضر بر لباس‌های “تمیز” شما قرار دارد.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن یک دستگاه شستشوی استاندارد واقعاً ساده است. برای یک ماشین لباسشویی درب بالا، درام را با داغ‌ترین دمای آب پرکنید. مقداری سفیدکننده را اضافه کنید؛ بدون مواد شوینده. اجازه دهید ماشین لباسشویی طولانی‌ترین چرخه شستشو و خشک‌کردن خود را اجرا کند. بلافاصله ماشین لباسشویی را دوباره با آب گرم پرکنید و مقداری سرکه سفید اضافه کنید و مجدداً طولانی‌ترین چرخه شستشو و خشک‌کردن را دوباره اجرا کنید. حالا شما یک ماشین لباسشویی تمیز دارید. سفیدکننده و سرکه را در یک چرخه‌ی باهم اضافه نکنید زیرا ممکن است بخارات سمی ایجاد شود. پس از شستشو با سرکه مطمئن شوید که هیچ قطره‌ای باقی نمانده باشد که می‌تواند به لباس‌های بعدی که در ماشین لباسشویی شسته می‌شوند آسیب برساند. با استفاده از سفیدکننده و سرکه، باکتری‌ها، ذرات صابونی و مواد معدنی از درام و شیلنگ‌ها پاک می‌شود. اگر در یک منطقه آب سخت زندگی می‌کنید باید هر سه ماه یک‌بار این کار را انجام دهید. هر ماشین لباسشویی درب بالا حداقل دو بار در سال باید تمیز شود. ماشین لباسشویی با کارایی بالا از آب کمتری نسبت به ماشین‌های استاندارد استفاده می‌کنند و نیاز به تمیز کردن بیشتر دارند – معمولاً هرماه. همچنین بهتر است که درب ماشین لباسشویی را بین دفعات استفاده باز بگذارید تا رطوبت تبخیر شود.

ماشین لباسشویی‌های با درب جلو نیاز به تکنیک تمیز کردن دارند، زیرا آن‌ها نه‌تنها مشکل باقی ماندن خاک رادارند، بلکه می‌توانند بوهای بد را که به لباس منتقل می‌شوند به وجود آورند. این نکات را به‌منظور حذف هرگونه آلودگی و کپک که ممکن است از طریق استفاده زیاد از مواد شوینده و نرم‌کننده و رطوبت بیش‌ازحد در دستگاه به وجود آمده باشند، بعد از هر بار استفاده، انجام دهید.

تمیز کردن مخزن مواد شوینده

انواع ماشین لباسشویی، جدیدتر دارای مخازن دستی برای مواد شوینده، نرم‌کننده و سفیدکننده هستند. این‌ها باید مرتب تمیز شوند. هر مخزن مواد شوینده باید هرماه تا شش هفته تمیز شود تا بتواند به‌خوبی کار کند. شما مطمئناً نمی‌خواهید مواد شوینده زیادی در ماشین تخلیه شود و یا در زمان مناسب این مخزن خالی نشود. مواد شوینده زیاد باعث ایجاد کف زیاد می‌شوند، نرم‌کننده زیاد نقاط آبی یا روغنی را بر روی لباس‌ها باقی می‌گذارند و سفیدکننده‌ها لباس‌های رنگی را خراب کنند. برای تمیز کردن مخزن مواد شوینده، مطمئن شوید که ماشین لباسشویی خالی است. یک فنجان سرکه سفید را در ماکروویو یا یک‌ کاسه کوچک گرم‌کنید. سرکه گرم را داخل مخزن ریخته و اجازه دهید برای چند دقیقه باقی بماند تا هر مواد بجا مانده‌ایی را از بین ببرد. بعد، دستگاه را یک دور روشن کنید. اگر دستگاه شما دارای مخزن جداشونده است، می‌توانید آن‌ها را در سرکه گرم فروبرده و سپس با آب شستشو داده و در دستگاه قرار دهید.

لکه بر روی لباس شسته شده

اگر لکه‌های قهوه‌ای روی لباس خود می‌بینید ممکن است زنگار باشد و احتمالاً از ماشین لباسشویی می‌آید. با استفاده از چراغ‌قوه سبد دستگاه را برای جستجوی تراشه به‌دقت بررسی کنید. بسیاری از لباسشویی‌ها سبدهای خشک‌کردن قابل جایگزین دارند که گران است. همچنین تعمیر و رنگ‌آمیزی پوشش‌های پرسلن موجود است. اگر به‌دقت از لباسشویی خود استفاده کنید ممکن است چند سال دیگر برایتان کار کند. اگر روی لباس‌های شسته شده لکه‌های سیاه‌ و سفید می‌بینید، این‌ها در ماشین لباسشویی تولید شده‌اند و ممکن است پوسته‌های بدن باشند و زمان تمیز کردن دستگاه فرا رسیده است.

مطالب مرتبط
منبع
thespruce.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن