پزشکیسلامت باش

سرطان خون مزمن

سرطان خون، سرطانی است که در بافت خون‌ساز مغز استخوان ایجاد می‌شود. نشانه‌های سرطان خون حاد کاملاً ناگهانی ظاهر می‌شوند، چرا که این نوع سرطان خون به‌ سرعت رشد می‌کند و در واقع سبب غافلگیری بیمار می‌شود.

سرطان خون مزمن

نشانه‌های سرطان خون مزمن طی ماه‌ها یا سال‌ها رشد می‌کند. نشانه‌های آن همچون سرطان خون حاد هستند اما گره‌های لنفاوی، طحال و کبد نیز بزرگ‌تر می‌شوند. کم‌خونی ممکن است یکی از نشانه‌های سرطان خون مزمن باشد. با این‌ حال، بیشتر افراد با سرطان خون لنفوسیتی مزمن نمی‌دانند که این بیماری را دارند. آن‌ها ممکن است تنها درحالی‌که برای چک‌آپ به پزشک مراجعه کرده‌اند، متوجه شوند.

سرطان خون مزمن میلوئیدی معمولاً در ابتدا به‌آرامی پیشرفت می‌کند. بااین‌حال، ممکن است پس از چند سال فعال‌تر و شبیه به سرطان خون حاد شود. نشانه‌های سرطان خون شبیه نشانه‌های برخی دیگر از سرطان‌های رایج است. اگر نگران نشانه‌های آن در خودتان هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های سرطان خون مزمن که باید آن را جدی بگیری عبارت‌اند از:

  • ضعف، خستگی و رنگ‌پریدگی که ممکن است به دلیل تعداد کاهش‌یافته گلبول‌های قرمز خون باشد.
  • خونریزی که توقف آن زمان زیادی طول بکشد، برای مثال، خونریزی شدید بینی یا کبودی که ممکن است به دلیل کاهش پلاکت‌های خون باشد.
  • عفونت‌های منظم و تب‌های بالا که ممکن است به دلیل عدم فعالیت درست گلبول‌های سفید خون باشد.
  • درد در ناحیه استخوان و مفاصل.

این مطلب را نیز بخوانید: علائم سرطان را بشناسیم (قسمت دوم)

پزشک و دیگر متخصصان سلامت که سرطان خون را درمان می‌کنند

پزشک، شما را معاینه می‌کند و برای انجام آزمایشات به آزمایشگاه می‌فرستد تا مشخص شود به سرطان مبتلا هستید یا نه. این می‌تواند نگران‌کننده و خسته‌کننده باشد بخصوص اگر نیاز به چندین آزمایش شود. اگر آزمایشات نشان دهد که مبتلا به سرطان هستید، پزشک شما را به یک متخصص معرفی می‌کند، که درباره گزینه‌های درمان برای شما تصمیم‌هایی اتخاذ می‌کنند.

شما باید انتظار این را داشته باشید که توسط تیم متخصصان سلامت مرتبط با زمینه‌های مهم (لیست زیر را ببینید) مورد معاینه قرار گیرید. در حالت ایده آل، همه آزمایشات شما و درمان باید در بیمارستانتان در دسترس باشد. این ممکن است در برخی مناطق غیرشهری امکان‌پذیر نباشد.

پزشکان و دیگر متخصصان سلامت که به افراد مبتلا به سرطان خون اهمیت می‌دهند عبارت‌اند از:

  • هماتولوژیست‌ها و انکولوژیست های پزشکی، افراد دارای بیماری‌های خونی را تشخیص می‌دهند و درمان می‌کنند و معمولاً داروهای مربوط به سرطان خون را تجویز می‌کنند.
  • جراحان، که در بیوپسی ها و دیگر پروسه‌های جراحی تخصص دارند.
  • متخصصین تغذیه، که بهترین رژیم‌های غذایی را برای بهبودی و درمان شما توصیه می‌کنند.
  • پرستاران و پزشکان عمومی، که به شما در تمام مراحل سرطان کمک می‌کنند.
  • کارکنان اجتماعی، روانشناسان، مشاوران، فیزیوتراپ‌ها و درمانگران شغلی، که به شما خدمات حمایتی پیشنهاد می‌کنند و به شما در برگشت به فعالیت‌های طبیعی زندگی کمک می‌کنند.
  • تیم مراقبتی که برای مدیریت علائم و حمایت عاطفی شما و خانواده‌تان کمک می‌کنند البته در شرایطی که سرطان قابل‌درمان نباشد.

شما فقط می‌توانید برخی از این افراد را ببینید. بااین‌حال، مهم است بدانید که چندین متخصص سلامت هستند که شما را در طی مراحل درمان حمایت می‌کنند. صحبت با آن‌ها درباره نگرانی‌هایتان می‌تواند به شما در مدیریت بیماری و درمان آن در بهترین شکل ممکن کمک کند. دیگر افرادی که ممکن است در روند سرطان و درمان شما کمکتان کنند عبارتند از خانواده و دوستان، داوطلبان و مددکاران اجتماعی.

سرطان خون چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سرطان خون می‌تواند با معاینه نمونه‌های خون و مغز استخوان زیر میکروسکوپ تشخیص داده شود. بیوپسی گره لنفاوی نیز ممکن است توصیه شود.

آزمایش خون

سرطان خون زمانی مشخص می‌شود که آزمایش خون تعداد زیادی از گلبول‌های سفید غیرطبیعی و تعداد کمی گلبول قرمز و پلاکت طبیعی را نشان دهد.

بیوپسی مغز استخوان

این آزمایش می‌تواند به در تشخیص سرطان خون کمک کند. مقدار کمی از مایع می‌تواند از مغز استخوان با سرنگ برداشته شود. هسته کوچک‌ مغز استخوان نیز حذف خواهد شد. نمونه‌ها زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شوند. همچنین تغییرات ژن‌هایی که ممکن است برای طبقه‌بندی و پیگیری بیماری مهم باشد، بررسی می‌شوند. داشتن بیوپسی مغز استخوان می‌تواند ناراحت‌کننده باشد بنابراین داشتن بی‌حسی موضعی بسیار کمک می‌کند. شما همچنین می‌توانید داروی آرام‌بخشی بخورید و آرام‌تر باشید.

مطالب مرتبط
منبع
cancervic
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن