ارتباط خانوادگیخانه و خانواده

کودک و اضطراب ناشی از مسائل مختلف

کودکان در کلاس بیشتر از همیشه در معرض اضطراب هستند. نیویورک تایمز گزارش داد که اضطراب باعث افسردگی می‌شود، چرا که دانش آموزان کالج به دنبال مشاوره در این مورد بودند. معلمان باید درباره احساسات خود با دانش آموزان راحت صحبت کنند. این بخشی از آموزش سواد عاطفی که همه ما می‌توانیم آن‌را توسعه دهیم، از جمله توانایی خواندن، درک و پاسخ مناسب به احساسات خود و احساسات دیگران – دانیل گولمن. کودکان در کلاس بیشتر از همیشه در معرض اضطراب هستند. 


پادکست این مطلب را اینجا گوش کنید


نیویورک تایمز گزارش داد که اضطراب باعث افسردگی می شود، چرا که دانش آموزان کالج به دنبال مشاوره در این مورد بودند (اکتبر ۲۰۱۷). انجمن ملی آموزش و پرورش (NEA) در ماه مارس امسال (۲۰۱۸) گزارش داد که اضطراب در مدارس از مهد کودک تا کالج در سراسر ایالات متحده گسترش یافته است. پس ما والدین، مربیان و متخصصان مراقبتی چه کاری باید در این موقعیت انجام دهیم؟

درک اضطراب

اضطراب به عنوان “احساس نگرانی، پریشانی و یا نگرانی در مورد چیزی نامطلوب” یک حس طبیعی در این شرایط است ولی اضطرابی که از نظر بالینی معنادار باشد یک نوع شدید نگرانی یا نگرانی در مورد چیزی غیر قابل کنترل (به عنوان مثال تیراندازی مدرسه، بلایای طبیعی) است که با فعالیت‌های زندگی منظم از جمله مشارکت و یادگیری در کلاس درس مواجه می‌شود. APA اضطراب را “احساساتی که با تنش، افکار نگران و تغییرات جسمانی مانند فشار خون بالا شناخته می شود” تعریف می‌کند. کودک مضطرب دارای تنش، نگرانی در مورد زندگی و آینده خود است. پس کودک در این شرایط چه کاری باید انججام دهد.

راهکارهای کاهش اضطراب

کودکان مضطرب در مورد عواملی که تحت کنترل آن‌ها نیست اضطراب دارند برای مثال، تیر اندازی در مدرسه و مرگ معلم و غیره . هدف کمک به این کودکان مضطرب تمرکز بر مواردی است که می توانند بر آن کنترل داشته باشند.

  • داستان گفتن: وقتی در کلاس خانوم اسمیت نشستم که معلم ریاضی بود او داستانی از دوران ابتدایی خود که مضطرب بود را تعریف می‌کرد. خانوم اسمیت گفت که وقتی به کلاس بالاتر رفتم، مشکل اضطراب در من کاهش یافت. داستان تعریف کردن باعث می‌شود که کودکان متوجه شوند تنها کسانی نیستند که اضطراب را تجربه می‌کنند و می‌توانند به کمک دیگران و با استفاده از تکنیک‌ها آن‌را کنترل کنند. کودکان یاد می‌گیرند که با مربیان خود احساس راحتی کنند و مشکلات خود را برای آن‌ها بیان کنند.
  • ارتباطات دلسوزانه: وقتی آقای مارشال کودکی را مشاهده کرد که به خاطر امتحان قریب الوقوع مضطرب است به او گفت: من فکر می کنم که تو الان احساس پریشانی می کنی؟ کودک با سر حرف او را تایید کرد سپس معلم تصمیم گرفت که او برای ۱۰ دقیقه در اتاق کناری برود و به ذهن خود استراحت دهد این معلم با این کار توانست اضطراب او را کاهش دهد. پس ارتباط صمیمانه با کودکان باعث می‌شود تا آن‌ها صادقانه‌تر در مورد احساسات خود صحبت کنند.
  • استراحت ذهنی: کودکان باید یاد بگیرند چگونه در موقعیت فکر کنند و تصمیم بگیرند و با تمرین کردن این مورد می‌توانند اضطراب خود را کاهش دهند. افراد با استفاده از تکنیک های تنفس ذهنی و ارام سازی می‌توانند تا حد زیادی پریشانی خود را کنترل کنند.

آینده آموزش و پرورش

امروزه دانش آموزان خیلی بیشتر به دنبال نمرات خوب در مدرسه هستند امروزه جهان به خاطر فضای سایبری تبدیل به جهانی دیجیتالی شده است و عوامل محیطی زیادی وجود دارد که باعث افزایش خشونت در کودکان می شود. اما آگاهی در جامعه امروز افزایش یافته است و همه می‌دانند که دانش آموزانی در زندگی موفق هستند که هوش هیجانی بالایی داشته باشند. بهتر است موقعیتی فراهم شود تا هر فردی بتواند مهارت‌های لازم را برای کاهش اضطراب و کنترل شرایط به دست آورد. آینده آموزش و پرورش باید مطابق با احساسات آن‌ها تنظیم شود تا کودکان متوجه شوند که می‌توانند بهترین باشند و بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن