پزشکیسلامت باش

بیماری‌های دوران کودکی: سرخک، صرع و غیره (قسمت اول)

بیماری‌های دوران کودکی فراوانی اعم از عفونی و غیر عفونی وجود دارد که همه آن‌ها را نمی‌توان در اینجا عنوان کرد. با این‌ حال، ما برخی از رایج‌ترین موارد را معرفی می‌کنیم، ازجمله عفونت‌های ویروسی و باکتریایی و همچنین بیماری‌های آلرژیک و ایمنولوژیک.

بیماری‌های دوران کودکی و برونشیولیت

ویروس‌های مختلفی موجب برونشیولیت (التهاب راه‌های کوچک عبور هوا) می‌شود که بر روی کودکان کمتر از ۱ ساله تأثیر می‌گذارد. رایج‌ترین آن آنتی‌اکسیدانی است که به‌ وسیله RSV (ویروس سونسیتیال تنفسی) ایجاد می‌شود اما می‌تواند به علت آنفلوانزا و دیگر ویروس‌های رایج مرتبط با علائم تنفسی فوقانی مانند تب، آبریزش بینی و سرفه ایجاد شود. علائم رایج برونشیولیت شامل همه موارد فوق و خس‌ خس سینه (همان علائم در کودکان مبتلابه آسم است). این بیماری که زیر‌ مجموعه بیماری‌های دوران کودکی می‌باشد، در ماه‌های زمستان شایع است، و برخی از نوزادان که علائم تنفسی بسیار شدیدی دارند، باید در بیمارستان بستری شوند. درمان برونشیولیت متفاوت از آسم است؛ با این‌حال، برخی از داروهای مشابه ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. برای درصد کمی از نوزادان، اولین خس‌ خس سینه ممکن است نشانه آسم در آینده باشد، اما برای اکثر آن‌ها، یکبار اتفاق می‌افتد.

عفونت گوش

عفونت گوش در کودکان جز رایج‌ترین بیماری‌های دوران کودکی است و به علت اختلال در لوله‌های Eustachian- لوله‌ایی که گوش‌های داخلی را به گلو متصل می‌کنند است و به تخلیه هر مایعی که ممکن است در این قسمت جمع شده‌اند، کمک کند. هنگامی‌که مایع جمع می‌شود، باکتری‌ها و میکروب‌ها را جذب می‌کند و ممکن است باعث ایجاد علائم عفونت شود. علائم عبارت‌اند از تب، درد گوش، کشیدن گوش و یا حتی خروج مایع از کانال گوش. درمان عفونت گوش مشاهده یا آنتی‌بیوتیک است. گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که مایع داخل گوش میانی تخلیه شود.

گوش چسب

هنگامی‌که سیال در گوش میانی ایجاد می‌شود و به‌ صورت خودبه‌خود و یا بعد از درمان برطرف نمی‌شود، ممکن است لازم باشد با جراحی تخلیه شود. با روش تمپانوسنتز، یک سوزن به گوش میانی واردشده و مایع حذف می‌شود. گاهی اوقات به علت عفونت‌های مکرر یا عفونت مزمن (که عفونت حداقل برای سه ماه ادامه می‌یابد)، ممکن است نیاز به لوله‌های تمپانوستومی در غشای تامی پانک (پرده سماغ) وجود داشته باشد که باعث تخلیه و عملکرد مناسب گوش میانی شود. لوله‌ها در محل خود باقی می‌مانند و پس از یک سال از بین می‌روند. در اغلب موارد، پرده سماغ معمولاً پس‌ از این روش بهبود می‌یابد و به‌طور نرمال عمل می‌کند.

خروسک یا کروپ

خروسک یا کروپ در کودکان جوان رخ می‌دهد. ویروس‌های مختلفی سبب ایجاد خروسک یا کروپ و التهاب مجاری هوایی بالایی، از جمله حنجره و نای می‌شوند. این علائم عبارت‌اند از سرفه و لرز شدید، تنگی نفس. اکثر بچه‌هایی که به کروپ مبتلا می‌شوند را می‌توان در خانه درمان کرد، اما وقتی شدید است نیاز به بستری شدن دارد. درمان آن شامل آستروئیدها و داروهای استنشاقی برای موارد شدید است. اگر شما نگران هستید یا اگر فرزند شما بیمار است، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری دست، پا و دهان

ویروس Coxsackie باعث درد دست، پا و دهان می‌شود. در تابستان و اوایل پاییز بسیار شایع است و پس ۱۰ روز خودبه‌خود حل می‌شود. این ویروس باعث تب، گلودرد و تاول در داخل دهان، کف دست و کف پا می‌شود. به‌جز مراقبت‌های حمایتی، ازجمله داروهای ضد درد، درمان پزشکی برای این عفونت وجود ندارد.

قرمزی چشم

قرمزی چشم به نام التهاب ملتحمه نیز معروف است. شایع‌ترین دلیل قرمزی چشم ویروس است، اما یک عفونت باکتریایی نیز می‌تواند منجر به آن شود. قرمزی چشم بسیار مسری است و می‌تواند از طریق مدرسه و مهد کودک گسترش یابد. در اغلب موارد در عرض پنج روز از بین می‌رود اما همیشه با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید تا مشخص شود که آیا درمان اضافی مورد نیاز است.

بیماری پنجم

یک ویروس به نام پارو ویروس B19 باعث بیماری پنجم می‌شود. این عفونت بسیار شایع در اکثر کودکان به‌عنوان سرماخوردگی است که پس‌ازآن جوش‌هایی روی صورت و بدن ظاهر می‌شود. این جوش‌ها اسلاید گونه هستند، کهیرها معمولاً روشن است و شبیه لکه‌های قرمز ظاهر می‌شوند. کهیرها معمولاً در عرض یک هفته تا ۱۰ روز کاهش می‌یابد. تنها خطر اصلی پارو ویروس مربوط به زنان بارداری است که درگذشته در معرض آن قرار نگرفته‌اند. خطر انتقال آن به جنین وجود دارد.

مطالب مرتبط
منبع
onhealth.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن