پزشکیسلامت باش

بیماری‌های دوران کودکی: سرخک، صرع و غیره (قسمت سوم)

به‌دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن کودکان، آن‌ها آسیب‌پذیرتر بوده و بیماری‌های دوران کودکی بسیار متنوع می‌باشد. به همین دلیل تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه برای کشف و درمان آن‌ها صورت گرفته است. این متن شما را با بعضی از این بیماری‌ها آشنا می‌کند.

بیماری‌های دوران کودکی و گلودرد

یک استرپتوکوک، یک باکتری رایج پوست، باعث گلودرد می‌شود. علائم شامل گلودرد و تب است که بیش از چند روز طول می‌کشد. اغلب چرک سفیدرنگ در پشت گلو و گره‌های بزرگ لنفاوی بر روی گردن وجود دارد. این گلودرد به‌تنهایی حل خواهد شد، بااین‌حال، آنتی‌بیوتیک‌ها به دلیل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی روماتیسمی، برای پیشگیری از عفونت گلو توصیه می‌شود.

تب اسکارلت

عفونت استرپتوکوکی باعث تب زرد می‌شود و ممکن است پس از عفونت گلو ظاهر شود. این‌یک عفونت رایج است و با تب و احتمال گلودرد آغاز می‌شود و پس‌ازآن جوش روی سینه و سپس بقیه بدن گسترش می‌یابد. آنتی‌بیوتیک‌ها برای از بین بردن باکتری‌ها و جلوگیری از تب روماتیسمی و بیماری‌های روماتیسمی قلب توصیه می‌شود.

سندروم ری

هرگز نباید برای کودکان آسپیرین و داروهای حاوی آسپرین تجویز کرد. سندرم ری یک بیماری بالقوه کشنده است که از طریق قرار گرفتن در معرض این داروها ایجاد می‌شود و منجر به نارسایی کبدی در زندگی و درنتیجه تورم مغزی می‌شود. خوشبختانه امروزه با تشخیص آسپیرین به‌عنوان علت، این بیماری رایج نیست.

MRSA (عفونت استاف)

MRSA، یا استافئوروز مقاوم به متسییلین، یک ارگانیسم مقاوم به آنتی‌بیوتیک است که باعث عفونت‌های پوستی مانند جوش و آبسه‌ها (عفونت‌های عمیق پوست) و یا حتی بدتر می‌شود. این بیماری بسیار شایع است و می‌تواند باعث گسترش عفونت‌های کشنده در مراکز بهداشتی و درمانی شود. چالش این بیماری جای است که بسیاری از افراد بدون علامت مبتلا هستند و می‌توانند آن را به افراد حساس انتقال دهند. آنتی‌بیوتیک می‌تواند مفید باشد ولی نه برای همه.

زرد زخم

استاف یا استرپتوکوپی، دو باکتری بسیار رایج پوست، ممکن است موجب بروز زخم زرد شود. به‌طورکلی به شکل تاول‌های کوچکی که ترکیده و عسلی‌رنگ دیده می‌شود. زخم زرد ممکن است در هرجایی از بدن ظاهر شود و اغلب در کودکان جوان وجود دارد. آنتی‌بیوتیک‌ها در اکثر موارد ضروری هستند.

عفونت کرم حلقوی

یک قارچ معمولی سبب این عفونت می‌شود. این بیماری به دلیل حلقه “کرم مانند” که در طول این عفونت دیده می‌شد، به این نام معروف است. داروهای خوراکی ضد قارچ برای درمان مفید هستند. ممکن است از کودک به کودک شیوع یابد، بنابراین مراقبت باشید.

بیماری لایم

بیماری لایم یک عفونت رایج از بیماری‌های دوران کودکی است که با یک باکتری که به‌وسیله کنه‌های گوزن منتقل می‌شود، اتفاق می‌افتد. به‌محض گزیدگی با کنه آلوده، خطر ابتلای فرد به بیماری لایم وجود دارد. عوارض آن شامل جوش، تب، آسیب‌های بدن و بعضی علائم شدیدتر در سیستم عصبی و مفاصل هست. جوش‌ها بسیار مشخص هستند و یک تا دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض بیماری وجود دارد. بیماری لایم به‌سختی منتقل می‌شود مگر اینکه کنه بیش از ۲۴ ساعت چسبیده باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها انتخابی برای درمان هستند.

آنفلوانزا

آنفولانزا به‌طورمعمول در ماه‌های زمستان دیده می‌شود و باعث تب، لرز، دردهای بدن و سایر علائم می‌شود. معمولاً خودبه‌خود حل می‌شود، اما در برخی موارد، می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند پنومونی شود. در حال حاضر، واکسیناسیون سالانه برای همه افراد ۶ ماه و بالاتر توصیه می‌شود.

آلرژی فصلی

آلرژی‌های فصلی بسیاری از کودکان و بزرگ‌سالان را تهدید می‌کند. آبریزش بینی، عطسه، و چشم‌های پف شده، علائم شایع هستند. متأسفانه درمانی برای آن وجود ندارد بااین‌حال، داروهایی برای کاهش علائم وجود دارد. آنتی‌هیستامین‌ها به‌صورت تجویزشده و داروهای غیر تجویزی در دسترس هستند و می‌توانند به‌صورت خوراکی و اسپری بینی و حتی به‌صورت قطره چشم استفاده می‌شود. هدف کاهش شدت علائم است.

مطالب مرتبط
منبع
onhealth.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن