پزشکیسلامت باش

بیماری‌ های دوران کودکی؛ سرخک، صرع و غیره (قسمت دوم)

در گذشته بیماری‌‌های دوران کودکی بسیار شایع بود و حتی منجر به مرگ تعداد زیادی از کودکان می‌شد، امروزه به لطف واکسیناسیون خطر این بیماری‌ها به حداقل رسیده است. در این مقاله به تعدادی از این بیماری‌ها اشاره می‌شود.

روتا ویروس از بیماری‌ های دوران کودکی

عفونت روتاویروس باعث مرگ‌ومیر کودکان در کشورهای کمتر توسعه‌یافته که دسترسی به واکسن روتاویروس محدود است، شده است. عفونت باعث تب، استفراغ و اسهال در کودکان می‌شود. این امر اغلب منجر به مشکلات جدی کم‌آبی بدن، به‌خصوص در کودکان بسیار جوان و نوزادان می‌شود. قبل از معرفی این واکسن در ایالات‌متحده، عفونت روتاویروس دلیل مراجعه بسیار به بیمارستان بود. مطالعات فعلی نشان می‌دهد که درنتیجه واکسیناسیون مراجعه به بیمارستان‌ها به علت عفونت‌های روتاویروس تا ۹۵٪ کاهش‌یافته است.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک بیماری بسیار جدی از بیماری‌های دوران کودکی است که می‌تواند باعث عفونت شود. اگر ناشناخته بماند و درمان نشود، می‌تواند موجب آسیب جدی به شریان‌های عروق قلب و حمله قلبی و مرگ ناگهانی در کودکان شود. خوشبختانه اکثر متخصصان اطفال به دنبال کشف بیماری کاوازاکی بر اساس علائم و نشانه‌های آن هستند.

این علائم شامل تب طولانی‌مدت (بیش از پنج روز)، جوش و کهیر، ترک و خشکی لب، قرمزی چشم، گره‌های بزرگ لنفاوی گردن و تورم دست‌وپا است. توصیه می‌شود در بیمارستان بستری و IVIG (ایمونوگلوبولین) و آسپرین تجویز شود. این درمان، زمانی که به‌موقع شروع شود، از پیشرفت آن و مشکلات قلبی جلوگیری می‌کند. علت این بیماری ناشناخته است.

آبله مرغان

ویروس واریسلا باعث ایجاد تورم روده می‌شود. امروزه با واکسیناسیون ابتلا به آن نادر است. قبل از ترویج واکسن این بیماری دلیل مراجعه بسیاری به بیمارستان بود. گرچه آبله‌مرغان معمولاً یک رویداد خوش‌خیم (اما ناراحت‌کننده) در زندگی کودک است، خطر عوارض شدید آن، ازجمله عفونت‌های باکتریایی پوست، پنومونی و دیگر موارد وجود دارد. به همین دلیل واکسیناسیون توصیه می‌شود.

سرخک

ویروس rubeola سرخک را ایجاد می‌کند و قبل از ترویج واکسیناسیون، عفونت بسیار رایج دوران کودکی بود. متأسفانه، با توجه به افزایش میزان واکسیناسیون توسط والدین، بروز این بیماری در میان این گروه‌ها متفاوت و منحصربه‌فرد است. سرخک یک بیماری ویروسی حاد است که می‌تواند به عوارض جدی، حتی مرگ منجر شود و به‌طورکلی با علائم غیراختصاصی مانند تب بالا، آبریزش بینی و سرفه آغاز می‌شود. پس‌ازاین علائم، در تمام بدن بیمار جوش‌هایی ایجاد می‌شود. علائم معمولاً یک تا دو هفته پس از شروع بیماری شروع می‌شود و نشانه‌ها کمتر از یک هفته طول می‌کشد.

اوریون

اوریون یک بیماری ویروسی است که به‌طورمعمول با علائم آنفولانزا شروع می‌شود و سپس باعث تورم دردناک غدد بزاقی (پاروتیت) می‌شود. پیش از واکسیناسیون، این بیماری بسیار شایع بود. علائم معمولاً بیش از دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض بیماری ظاهر می‌شود و بیماری هفت‌تا ۱۰ روز طول می‌کشد. همانند بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی که ویروسی می‌باشند، هرچند عفونت‌ها ملایم هستند، خطراتی ازجمله مننژیت و مرگ وجود دارد.

روبلا (سرخک آلمانی)

روبلا، که به‌عنوان سرخک آلمانی نیز شناخته می‌شود، در اکثر افراد بیماری خفیف را ایجاد می‌کند. این مورد برای زنان باردار واکسینه نشده جدی است و می‌تواند نقایص مادرزادی جدی و کشنده را در جنین ایجاد کند. واکسیناسیون رایج است و موجب کاهش چشمگیر میزان گسترش می‌شود. این ویروس با تب و جوش شروع می‌شود و در بیشتر موارد پس از دو تا سه روز قطع می‌شود.

سرفه مزمن (کورتوسی)

Bordetella pertussis باکتری‌هایی است که باعث سرفه می‌شوند. این بیماری مسری است و گاهی اوقات در کودکان جوان، به‌خصوص نوزادان، مرگبار است. این عفونت با واکسن قابل‌ پیشگیری است؛ بااین‌حال، اغلب در کودکان بزرگ و بزرگ‌سالان شناخته‌شده نیست. عفونت معمولاً با علائم سرماخوردگی شروع می‌شود و سپس به سرفه مداوم و سخت تبدیل می‌شود که نفس کشیدن را دشوار می‌کند. این بیماری به علت کبودی شدید پس از توقف سرفه در کودکان و نوزادان سرفه مزمن نام گرفت. توصیه می‌شود واکسیناسیون انجام شود.

مننژیت

مننژیت یک التهاب بافت اطراف مغز و نخاع (مننژ) است. ویروس‌ها یا باکتری‌ها ممکن است مننژیت را ایجاد کنند. علائم عبارت‌اند از سردرد، سفتی گردن، تب و ضعف. واکسیناسیون مداوم بروز بسیاری از علل باکتریایی را کاهش می‌دهد؛ بااین‌حال، علل ویروسی هنوز هم رایج است. مننژیت باکتریایی می‌تواند منجر به نتایج شدید، ازجمله کاهش شنوایی دائمی، آسیب مغزی و حتی مرگ شود.

مطالب مرتبط
منبع
onhealth.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن