پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

۴ ویژگی شخصیتی که مانع موفقیت شما در زندگی می‌شود

احتمالاً برای شما پیش آمده که در بعضی روزها با انرژی فروان از خواب بلند شده‌اید و کاملاً آماده بودید تا در آن روز به سمت برنامه‌ها و اهداف خود حرکت کنید. در این شرایط چالش‌هایی که در آن روز در برنامه شما خواهد بود خیلی آسان و قابل حل به نظر می‌رسد. اما در طرف مقابل احتمالاً روزهایی داشته‌اید که هیچ انگیزه‌ای برای کار و شروع روز خود نداشته‌اید و کاملاً ناامید روز خود را شروع کرده‌اید. برای درک اینکه چرا شما قادر به انجام اقدامات مورد نیاز برای موفقیت نیستید، ابتدا باید ویژگی شخصیتی را که مانع موفقیت شما می‌شود شناسایی کنید.

شما نمی‌توانید چالش‌هایی را که از آن آگاه نیستید برطرف کنید، و این دقیقاً نکته‌ای هست که افراد موفق را از افراد ناموفق در زندگی جدا می‌کند و در واقع رمز موفقیت افراد موفق استفاده درست از انرژی خود می‌باشد. در ابتدا چهار ویژگی شخصیتی که به عنوان ضعف شخصیتی هستند و مانع از موفقیت شما می‌شوند توضیح داده شده است.

بی‌تفاوتی

بی‌تفاوتی که در واقع با عنوان عدم نگرانی مطرح می‌شود و فردی که بی‌تفاوت هست در واقعیت شخصی هست که هیچ انگیزه‌ای ندارد. بسیاری از کارآفرینان برای شروع بیزینس و تجارت خود در یک یا حتی دو شغل فعالیت می‌کنند و نکته مهم در مورد گذشتهٔ آنها این می‌باشد که برایشان فرقی نمی‌کرده است چه شغلی باشد. وقتی شما بی‌تفاوت و بدون انگیزه باشید هیچ موفقیتی بدست نمی‌آورید و این باعث می‌شود هر روز تنبل‌تر و خسته‌تر شوید.

به تعویق انداختن کارهایتان

به تعویق انداختن یکی از منفی‌ترین و در واقع بدترین ویژگی‌هایی هست که در مسیر موفقیت فرد قرار می‌گیرد. تعلل می‌تواند در شرایطی اتفاق بیفتد که شما در طول روز و یا هفته برنامه‌هایی برای انجام دارید و باید در طول روز تلاش کنید اما به جای عمل کردن به برنامه خود، شما ابتدا چند تا از برنامه‌های مورد علاقه و فیلم‌های مورد علاقه خود را می‌بینید و پیام‌ها و ایمیل‌های خود را چک می‌کنید و در نهایت این مسأله باعث می‌شود که انرژی شما و بهره‌وری شما از بین برود. این مسأله می‌تواند تأثیر منفی و شدیدی در عزت نفس و اعتماد به نفس شما داشته باشد و به مرور این باعث بی‌تفاوتی و ترس و تعلل بیشتر می‌شود.

ترس

ترس یک هیجان نابود کننده که همهٔ افراد در زندگی خود با آن رو به رو می‌شوند و اگر شما دقت نکنید و مهارت مدیریت ترس را نداشته باشید این ویژگی می‌تواند مانع از حرکت شما شود. ترس در واقع ندای درونی خواهد شد و به شما خواهد گفت که شما لیاقت رسیدن به اهداف خود را ندارید. اکثر رهبران تجارت دنیا و کار آفرینان با اضطراب و دلهره و نگرانی برخورد کرده‌اند اما به ندرت ترس توانسته بر آنها چیره شود و در واقع نکته مهم در موفقیت این افراد شجاعت آنها می‌باشد. برای شما هم اولین قدم برای غلبه بر ترس خود، شناختن ماهیت این ترس هست.

جیمز استفنز: کنجکاوی حتی بیشتر از شجاعت می‌تواند ترس را مغلوب کند.

تعهد بیش از حد و عدم تمرکز

آیا برای شما هم در محل کار پیش آمده است که در حالی که وظایف خودتان باقی مانده و باید یک کاری را زود تمام کنید و این کار به تمام انرژی شما نیاز دارد؛ دوستتان از شما درخواستی کند و بخواهد تا به او کمک کنید؟ و شما به دنبال زمان هستید تا تکالیف باقی مانده را انجام دهید؟ در این مواقع ذهن شما خاموش می‌شود و قادر به هیچ کاری نیست و در واقع دلیل آن، این هست که استرس تمام وجود شما را فرا می‌گیرد و در واقع تمرکز شما کاهش می‌یابد.

برای مقابله با ضعف‌هایی که در بالا ذکر شد اولین قدم شناسایی آن‌ها می‌باشد و بعد از این مرحله لازم هست شما ویژگی‌های مثبت را جایگزین این ضعف‌ها کنید تا به اهداف خود برسید. خیلی مهم هست که “چرایی” این ویژگی‌ها را درک کنید زیرا فقط بعد از این فهمیدن هست که شما می‌توانید متوجه شوید که این ویژگی‌ها چگونه مانع موفقیت شما می‌شوند. در زیر چهار ویژگی شخصیتی که می‌توانید برای غلبه بر چهار ضعف بالا استفاده کنید گفته شده است.

 تعیین هدف

هدف باعث می‌شود شما دلیل زنده بودن و در واقع “چرایی” زندگی خود را پیدا کنید. در واقع هدف برای شما محدوده تعیین می‌کند و به شما می‌گوید چه کارهایی باید انجام دهید و دلیل انجام کارهایتان را به شما می‌گوید. تعیین هدف و حرکت در مسیر هدف بهترین و مفیدترین روش برای غلبه بر بی‌تفاوتی و کمبود انگیزه می‌باشد. داشتن هدف باعث می‌شود شما معیاری برای رشد و موفقیت خود داشته باشید. هدف به شما انگیزه می‌دهد تا عمل کنید و تفکر کنید و در نهایت موفق شوید.

اقدام کنید

اقدام و عمل نقطهٔ مقابل تعلل و به تعویق انداختن می‌باشد. وقتی شما در حال تلاش به رسیدن به یک هدف می‌باشید اقدام و عمل کردن باعث سوق دادن شما به جلو و ایجاد اعتماد به نفس درونی در شما می‌شود. تقسیم کردن یک هدف و مسیر بزرگ به هدف‌های کوچک و برنامه‌های قابل عمل باعث می‌شود شما میل به حرکت داشته باشید و این در بلند مدت باعث موفقیت شما می‌شود.

شجاعت داشته باشید

شجاعت به شما قدرت می‌دهد تا کارهای غیر ممکن را هم انجام دهید. ارتباط با یک مربی، شخصی که صادقانه به شما چیزی که در درون شما هست و در واقع ویژگی شخصیتی مثبت شما هست را می‌گوید، یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در این حوزه می‌باشد. با کمک این مربی شما می‌توانید ترس خود را بشناسید و سپس اقدامات لازم برای غلبه بر آن را پیدا کنید.

تمرکز کنید

تمرکز داشتن آخرین ویژگی شخصیتی است که لازم هست آن را تمرین کنید. این که بر چه چیزی تمرکز می‌کنید اولین و مهمترین و اصلی‌ترین عامل موفقیت یک فرد می‌باشد. شما تبدیل به چیزی که بر روی آن تمرکز می‌کنید می‌شوید. وقتی روی هدف خود تمرکز کنید باعث می‌شود تا تمام اقدامات لازم برای رسیدن به هدف خود را انجام دهید و شجاعت غلبه بر ترس را داشته باشید و در نهایت به هدف خود برسید.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن