پیشرفت شخصیپیشرفت کن

منطقه امن خود را به چالش بکشید؛ ۴ رفتار برای بیرون آمدن از آن

منطقه امن، مفهوم عجیب‌ و غریب روان‌شناسانه است. آن‌ها وجود دارند، اما سخت می‌شود شناسایی‌شان کرد. شاید به‌ طور خلاصه بتوان درباره منطقه امن گفت: در هر یک از ما، یک مرز روان‌شناختی وجود دارد. تا زمانی که در محدوده مرز خودمان رفتار می‌کنیم، به‌ عبارت‌ دیگر، درون منطقه، ما احساس آسایش و امنیت داریم. وقتی مبادرت به خروج از مرز می‌کنیم، احساساتی از ناامنی و بی‌قراری سراغ‌مان می‌آید. به بیدار شدن و مسواک زدن دندان‌های‌تان فکر کنید. آیا به چالش کشیده شده‌اید؟ آن رفتار آن‌قدر با روال روزمره صبح‌های‌تان عجین شده که شاید درباره‌اش فکر هم نکنید یا انجام آن‌را به یاد نیاورید.

اکنون به داشتن سخنرانی ۳۰ دقیقه در مقابل هیئت مدیران شرکت‌تان فکر کنید. آیا کف دست‌تان عرق کرده است؟ در مثال پیشین، ما در منطقه امن خود بودیم درحالی‌که در مثال بعدی، ما دقیقاً خارج از آن منطقه قرار داشتیم. سؤال پیش روی ما این است که چگونه منطقه امن خود را گسترش دهیم تا رفتاری هم‌چون سخنرانی در مقابل هیئت مدیران به آسانی مسواک زدن شود؟ من سال‌ها روی گسترش منطقه امن، تمرین می‌کردم و به ۴ رفتار رسیدم که شما را خارج از منطقه امن‌تان می‌آورد تا شما نیز بتوانید لذت مرتبط با موفقیت‌های دائم را تجربه کنید.

پیش از اینکه درباره رفتارها صحبت کنم، اجازه دهید برخی قواعد کلی که باید درباره چرایی گسترش منطقه امن‌تان بدانید را به شما بگویم. (به خاطر داشته باشید که گسترش منطقه امن‌تان کاملاً بسته به خودتان است. این تصمیمی است که شما باید بگیرید و طبق آن پیش بروید. هیچ‌کس نمی‌تواند به جای شما این کار را بکند.

قواعد کلی:

  • افراد موفق کاری را می‌کنند که افراد ناموفق از انجام آن سر باز می‌زنند. باید با این موضوع کنار بیایید، دلیل اینکه افراد موفق می‌شوند به خاطر دستاوردهای‌شان است. آن‌ها نسبت به کارهایی که انجام می‌دهند تعصب دارند.
  • افراد موفق کسانی هستند که در گوشه منطقه امن زندگی می‌کنند. این‌ها افرادی هستند که برای کنار آمدن با مشتری سرسخت، روبرو شدن با پروژه دشوار، نشستن روی صندلی که هیچ‌کس دیگر قادر به گرفتن آن سمت نیست، داوطلب می‌شوند. منظور من را اشتباه متوجه نشوید. آن‌ها نسبت به توانایی‌های خود تردید دارند و می‌ترسند اما در هر حال دلشان را به دریا می‌زنند. چرا؟ چون می‌خواهند موفق شوند.
  • افراد موفق افرادی هستند که از داشتن حس بی‌قراری و خارج از منطقه امن، احساس راحتی می‌کنند. این‌ها افرادی هستند که دائماً در گوشه منطقه امن خود قرار دارند، بنابراین وقت‌ آن که برسد، به تغییر عادت می‌کنند. اکنون، انجام کارهای سخت، دومین طبیعت ذاتی‌شان محسوب می‌شود.

«از منطقه امن خود خارج شوید. شما تنها زمانی رشد می‌کنید که حس ترسناک و ناامنی هنگام انجام یک کار جدید داشته باشید.» – برایان تریسی

پس، همان‌طور که می‌بینید، موفقیت و بیرون آمدن از مرزهایی که در آن احساس امنیت می‌کنید واقعاً اتفاق مهمی است. موفقیت سراغ آن‌هایی می‌آید که جرأت انجام کار جدیدی داشته باشند؛ یک چیز متفاوت.

۴ رفتاری که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد به شرح زیر می‌باشند:

کارهایتان را متفاوت انجام دهید

روال متفاوتی برای کار کردن‌تان پیش بگیرید. مکان متفاوتی را برای ناهار خوردن (یا حداقل چیزی متفاوت در منو) انتخاب کنید. از تردمیل متفاوتی در باشگاه استفاده کنید. مسیر متفاوتی را برای دوی روزانه‌تان انتخاب کنید. متوجه ماجرا شدید؟ روی چرخه قدیمی، متفاوت بچرخید.

بیشتر کار کنید

خب، شما هر روز ساعت ۵:۳۰ دقیقه از خواب بیدار می‌شوید و چند کیلومتری می‌دوید؟ خوش به حال شما. سعی کنید ۵:۱۵ دقیقه بیدار شوید و چند کیلومتر بیشتر از همیشه بدوید. تغییر زیادی است؟ اشکالی ندارد. دو هفته طول می‌کشد تا بتوانید ۵:۱۵ دقیقه بیدار شوید. زمان بیشتری بگذارید و به آن زمان عادت کنید. سپس بعد از دو هفته زود بیدار شدن و عادت کردن به زمان، حالا چند کیلومتر بیشتری که قرار بود بدوید، را بدوید.

خودتان را به چالش بکشید

اما زیاد از منطقه امن خود بیرون نزنید که امید و انگیزه‌تان را از دست دهید. اگر پیش‌تر هرگز ورزش نمی‌کردید، انتظار نداشته باشید روز اول باشگاه رفتن‌تان، سه ساعت بمانید. (من عاشق ورزش کردن هستم، اما هرگز سه ساعت در باشگاه نمانده‌ام، حتی بعد از این همه سال، البته شاید باید عضو امپراتوری تنبل‌ها شوم) آرام اما با صلابت پیش بروید. هیچ‌کس نمی‌گوید که لازم است کیلومترها از منطقه امن فاصله بگیرید. سانتی‌متر، سانتی‌متر فاصله بگیرید، و سپس کم‌کم افزایش دهید.

هیچ چالشی، چالش‌انگیزتر از چالش بهبود و پیشرفت خودتان نیست.

پیروزی‌های خود را جشن بگیرید

به خودتان برای موفقیت‌های کوچک تبریک بگویید. هیچ‌چیزی انگیزه‌بخش‌تر از این نیست که بعد از پیروزی، جشن بگیرید اما هرگز تعریف جامعی از موفقیت برای جشن گرفتن برای خودتان تعیین نکنید. اگر این رفتارها را انجام دهید، متوجه این ماجرا خواهید شد که کم‌کم شما هم در گوشه منطقه امن خود زندگی می‌کنید. چیزهای جدیدی را تجربه می‌کنید که می‌ترسانندتان اما از جذابیت آن رفتارها لذت می‌برید. ریچارد برنسون گفت که اگر اهداف‌مان ما را نمی‌ترسانند، به‌ اندازه کافی بزرگ نیستند. روش ارزیابی بزرگی اهداف این است که از آن سرزمین امن و آرامش بیرون بیایید و وارد منطقه ناامن و ترسناک شوید. به‌ زودی می‌توانید ادعا کنید که آن منطقه ترسناک ناامن از آن شما است و اکنون امن شده است.

ممکن است بپرسید، بعد از آن چه‌کار کنم؟ پاسخ، ساده است: رو به‌ جلو ادامه دهید.
مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن