پزشکیسلامت باش

چطور از کرم‌ خوردگی و پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم

همان‌طور که از کودکی به شما یاد می‌دهند، همواره بهترین راه جلوگیری از کرم‌خوردگی، پیشگیری است. معیارهای بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را جهت پیشگیری از تشکیل کرم‌خوردگی دندان یا دیگر انواع پوسیدگی دندان و آسیب‌رسانی به دندان به کار بگیرید. اولین گام در جلوگیری از کرم‌خوردگی دندان، آغاز یک رویه بهداشت دهانی فراگیر و حفاظت از آن است. درحالی‌که این مسئله می‌تواند فراگیر به نظر برسد، مادامی‌ که به یک عادت بدل شود، شما از داشتن دهان سالم و لبخندی زیبا با وجود بهداشت دهانی مناسب، لذت خواهید برد. درحالی‌که این روزها انتخاب‌های متعددی برای بهداشت دهان وجود دارد، در اینجا یک چک‌ لیست ساده از اقلام حیاتی مورد نیاز جهت گنجاندن آن در رویه کارهای روزانه خود خواهید داشت تا به شما در جلوگیری از کرم‌خوردگی دندان کمک کند.

راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی دندان و کرم‌خوردگی‌ها

زمانی که به داروخانه می‌روید، این فهرست دم‌دستی را همراه خود داشته باشید تا بتوانید بهداشت و سلامت دهان بهتری را برای خود فراهم کنید – و از کرم‌خوردگی دندان پیشگیری کنید.

۱٫ مسواک

هرکسی می‌داند که شما برای تمیز نگه‌داشتن دندان‌های‌تان به مسواک زدن نیاز دارید، اما بسیاری افراد به تنوع و گستردگی مسواک‌ها فکر نمی‌کنند. درحالی‌که صدها انتخاب در دسترس وجود دارد، به‌ دقت به دنبال پیدا کردن مسواکی باشید که بتواند به تمام سطح دندان‌هایتان دسترسی داشته باشد. پیدا کردن مسواکی که دربرگیرنده بافت تمیزکننده دهان باشد، ایده خوبی است، چون باکتری‌هایی که موجب بوی زننده دهانی می‌شوند، اغلب روی زبان‌تان زندگی می‌کنند.

۲٫ خمیردندان

این یک مؤلفه کلیدی از روال روزانه بهداشت دهان شما برای پیشگیری از کرم‌خوردگی دندان است. درحالی‌که تعداد بسیار زیادی از محصولات در دسترس هستند، بیشتر دندان‌پزشکان انتخاب محصولی را پیشنهاد می‌کنند که توسط وزارت بهداشت تأیید شده باشد.

۳٫ نخ دندان

نخ دندان کشیدن به شکل منظم اهمیت بسیار زیادی دارد. با حذف مواد غذایی از دندان‌های‌تان، نخ دندان می‌تواند به شما در جلوگیری از کرم‌خوردگی‌های دندان کمک کند. بسیاری از افراد از نخ دندان برای قسمت‌هایی که دسترسی مسواک به آن‌ها سخت است، استفاده می‌کنند.

۴٫ شستشوی دهان

شستشوی دهان اغلب گام نهایی برای داشتن یک رویه بهداشت دهان روزانه است. نه‌فقط استفاده از یک شستشوی دهانی کامل دهان شما را تمیز نگه می‌دارد، بلکه بوی دهان را تازه می‌کند و باکتری‌هایی را که می‌توانند موجب ایجاد پلاک و آماس لثه شوند، را می‌کشد.

ایجاد یک رویه بهداشت دهان

تعداد زیادی از گام‌های مهم در حفظ دندان و سلامت دهان شما در مقابل کرم‌خوردگی‌ها و پوسیدگی دندان وجود دارد. مراقبت خوب از دندان می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی و کرم‌خوردگی‌های آن کمک کند. رعایت یک رژیم بهداشتی دهانی فراگیر، اولین گام جهت سلامت دهان است. در اینجا نکات مهمی جهت کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان و کرم‌خوردگی‌ها وجود دارد.

۱٫ منظم مسواک بزنید

وقتی دندان‌پزشک‌تان می‌گوید روزی دوبار مسواک بزنید، به این معنا نیست که شما باید همان کار را بکنید. بهترین راه برای پیشگیری از تشکیل پلاک – ایجادکننده کرم‌خوردگی‌ها – بعد از هر وعده غذا یا اسنک مسواک زدن است. این قانون طلاییِ بهداشت دهان است. مسواک زدن بعد از خوردن یا نوشیدن همراه با یک خمیردندان حاوی فلوراید می‌تواند به تمیز کردن دندان شما و آزاد کردن پلاک که به پوسیدگی دندان و کرم‌خوردگی‌ها منجر می‌شود، کمک کند.

۲٫ محدود کردن خوردن غذاها و نوشیدنی‌های قنددار

شکلات، نوشابه‌ها و دیگر غذاهای قنددار دربرگیرنده قندهایی هستند که به تشکیل پلاک توسط باکتری کمک می‌کنند که در دهان‌تان زنده بمانند. علاوه بر این، غذاهای قنددار یا شکلات‌ها که در دهان شما به مدت زیادی می‌مانند تأثیر بیشتری در تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان دارند. درصورتی‌که افراط کنید، مسواک زدن بعد از خوردن به شما کمک می‌کند تا پوسیدگی دندان وخیم‌تر نشود. تا آنجایی که ممکن است میوه و سبزیجات خام بخورید، چون آن‌ها می‌توانند به شما در جهت از بین بردن پلاک کمک کنند. این کار باعث سلامتی بدن شما می‌شوند.

۳٫ نخ دندان و شستشوی روزانه

درحالی‌که مسواک زدن روزانه اهمیت بسیاری دارد، لزوماً به‌تنهایی نمی‌تواند مفید واقع شود. استفاده از نخ دندان و شستشوی دهان از ایجاد پلاک جلوگیری کرده و به کاهش خطر و توسعه مشکلات دهان و دندان نیز کمک می‌کند. نخ دندان کشیدن، مواد غذایی را که بین دندان‌های شما قرار می‌گیرد از بین برده و به‌ آرامی موجب برطرف شدن پلاک‌هایی می‌شود که در نهایت به کرم‌خوردگی منجر می‌شوند.

۴٫ دندان‌های خود را با فلوراید محافظت کنید

محافظت در جلوگیری از کرم‌خوردگی‌های دندان امری کلیدی است؛ فلوراید جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ضروری شناخته‌شده است. مطمئن شوید که آب شما دارای سطح مناسبی از فلوراید باشد و از محصولاتی که فلوراید دارند استفاده کنید. خمیردندان‌های حاوی فلوراید به شما در مقابل از دست رفتن مینای دندان کمک می‌کنند. چنین محصولاتی که می‌تواند به محافظت در مقابل پلاک و آماس لثه در زمان خواب شما کمک کند نیز مفید هستن. درست پیش از اینکه به خواب بروید، دهان خود را بشورید، این کار محافظت در تمام شب را به همراه خواهد داشت. اگر مجدداً صبح روز بعد از آن استفاده کنید، این به شما کمک می‌کند تا یک محافظت ۲۴ ساعته را فراهم کنید که به از بین رفتن جرم‌ها، جلوگیری از آماس لثه، و تازه کردن دهان و رفع بوی دهان کمک می‌کند.

۵٫ مرتب با دندان‌پزشک خود ملاقات داشته باشید

مهم نیست شما چقدر در مورد رویه بهداشتی دهانی روزانه‌تان پشتکار دارید یا نه، پیش از آغاز کردن رویه‌ها و آزمایش‌ها دو بار در سال به یک متخصص دهان و دندان مراجعه کنید. دندان‌های خود را خیلی حرفه‌ای مسواک بزنید تا پلاک‌ها از بین بروند.

درمان کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان

حتی سالم‌ترین و اختصاصی‌ترین افراط‌گران در حفظ بهداشت دهان، این احتمال برای‌شان وجود دارد که در طول عمر خود یک یا دو کرم‌خوردگی داشته باشند – حتی دندان‌پزشک شما هم پوسیدگی دندان را تجربه خواهد کرد. بنابراین، پیشگیری از پوسیدگی‌ دندان، انتخابی ایده آل است، و همچنین اگر تشخیص داده شود که کرم‌خوردگی دارید، نگران نباشید. نکته کلیدی، زود متوجه شدن و درمان سریع آن‌هاست.

درمان کرم‌خوردگی‌ها بسیار آسان است. ساده‌ترین درمان کرم‌خوردگی پر کردن آن است، زمانی که بخش پوسیده و فاسد دندان خارج‌شده و با مواد مستحکم از رزین‌های کامپوزیتی، پورکلین، نقره، طلا یا آمالگام جایگزین می‌شود. روش درمان پوسیدگی‌های بیشتر دربرگیرنده تکنیک‌های پیشرفته‌تری مانند تاج‌ها یا کانال‌های ریشه‌ای است. پر کردن، پوسیدگی را از رشد سریع‌ بازمی‌دارد. بنابراین درصورتی‌که نشانه‌های پوسیدگی یا یک کرم‌خوردگی دندان را مشاهده کنید، ملاقات سریع با دندان‌پزشک ضرورت خواهد یافت.

مطالب مرتبط
منبع
crest
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن