پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

اهداف شغلی چیست و چطور مدیریت آن ما را به رویاهایمان می رساند

هدف شغلی، هدفی است که توضیح می‌دهد چه چیزی از حرفه نهایی خود می‌خواهید. در این مقاله، بهزی به شما کمک می‌کند که اهداف شغلی خود را با چارچوب هدف SMART تعریف کنید و در نهایت به موفقیت مورد نظر برسید.

اهداف شغلی گامی مهم برای دستیابی به موفقیت است. شما باید بدانید می‌خواهید به کجا برسید، باید هدف خود را بدانید. دانستن اهداف شغلی نه‌تنها برای شما، بلکه برای کارفرمایان بالقوه نیز مهم است. رابطه بین کارفرمایان و کارکنان زمانی به بهترین شکل پیش خواهد رفت که اهداف آینده کارکنان با اهداف کارفرمایان هم‌تراز باشد. گفتن جمله «اوه، نمی‌دانم. هر کاری را انجام خواهم داد» باعث می‌شود شما فردی غیرقابل‌ پیش‌بینی به نظر بیایید و نتوانید به اهداف و زندگی رؤیایی خود دست‌ یابید.

تعریف اهداف شغلی با SMART

به‌ جای تکیه‌بر چارچوبی تعمیم‌ یافته برای توضیح دیدگاه خود، از یک مدل تعیین هدف درست استفاده کنید. SMART مخفف کلمه‌های خاص، قابل‌اندازه‌گیری و واقع‌بینانه با زمان‌بندی است. چارچوب SMART اهداف را به گام‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند.

خواندن این مطلب نیز می‌تواند مفید باشد: چطور شکم درد را برطرف کنیم؟

نکاتی مفید هنگام تعیین اهداف شغلی با مدل SMART:

 • ابتدا با اهداف کوتاه‌مدت شروع کنید: بر روی اهداف کوتاه‌مدت خود کارکنید اهداف بلند مدت‌تان را پیش ببرید. اهداف کوتاه‌ مدت هدف‌هایی هستند که دستیابی به آن‌ها ۱-۳ سال زمان می‌برد. برای دستیابی به اهداف بلندمدت ۳-۵ سال زمان لازم است. اگر در دستیابی به اهداف کوتاه‌ مدت خود موفق باشید، این موفقیت اهداف بلندمدت را نیز جلو می‌برد.
 • خاص باشید، اما از آن سوءاستفاده نکنید: شما باید اهداف شغلی خود را تعریف کنید، اما اگر آن‌ها را بیش‌ از حد خاص کنید، آن‌ها غیرقابل دستیابی می‌شوند. به‌جای گفتن «می‌خواهم مدیرعامل بعدی شرکت اپل شوم، جایی که من محصول یک میلیارد دلاری تولید کنم»، سعی کنید بگویید، «هدف من این است که مدیرعامل یک شرکت موفق باشم»
 • چگونگی رسیدن به اهداف خود را مشخص کنید: باید قادر باشید اقداماتی را که برای ارتقاء شغل خود انجام می‌دهید، توضیح دهید. اگر نتوانید گام‌ها را توضیح دهید، باید اهداف خود را به تکه‌های کنترل‌پذیر تقسیم کنید.
 • تنها به خودتان توجه نکنید: کار شما نه‌تنها باید به نفع شما باشد بلکه باید از اهداف کارفرمای شما نیز حمایت کند. اگر اهداف شما بیش‌ازحد متفاوت باشد، نشان‌ دهنده این است که شغل اشتباهی را انتخاب کرده‌اید.
پس از روشن شدن چگونگی تعیین اهداف SMART، می‌توانید از این چارچوب برای مقابله با سایر جنبه‌های کار خود استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید از چارچوب SMART برای بهبود عملکرد خود استفاده کنید.

چرا نیاز به برنامه توسعه فردی دارید؟

تعیین اهداف بخشی از فرمول بزرگ‌تر برای موفقیت است. ممکن است بدانید چه می‌خواهید انجام دهید اما باید در نظر داشته باشید چه مهارت‌هایی دارید و نقاط ضعف و قوت شما کدام‌اند. یکی از بهترین روش‌ها برای درک توانایی‌های شما، استفاده از برنامه‌های درسی حرفه‌ای ارزیابی مهارت‌های فردی است. این برنامه رایگان است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری ثبت کنید و چندین ارزیابی انجام دهید.

این ارزیابی‌ها، به شما کمک خواهد کرد تا تعیین کنید اهداف شغلی شما تا چه حد واقع‌بینانه هستند. شما به درک بهتری از استعدادها و مهارت‌های منحصر به‌ فرد خود خواهید رسید. ممکن است تصمیم بگیرید برخی از اهداف شغلی خود را تغییر دهید.

نمونه‌هایی از اهداف شغلی

اگر کار خود را عوض می‌کنید:

 1. در رویدادهای شبکه‌ای بیشتر شرکت کنید و مخاطبین جدید پیدا کنید.
 2. ارتقاء رتبه به دست آورید.
 3. پیشرفت کنید.
 4. برنامه‌ریزی کنید و به مسافرت بروید.
 5. مسئولیت‌های جدید بر عهده بگیرید.
 6. ارتباط معقولی را با همکاران و مشتریان خود ایجاد کنید.
 7. به‌ طور منظم درخواست بازخورد کنید.
 8. یاد بگیرید که چگونه «نه» بگویید.

اگر مسیر شغلی خود را تغییر می‌دهید:

 1. مهارت جدیدی یاد بگیرید.
 2. یک مربی پیدا کنید.
 3. در زمینه‌ای که به آن علاقه دارید داوطلب شوید.
 4. به آموزش متعهد شوید یا به مدرسه برگردید.
 5. جدیدترین کتاب‌های مربوط به زمینه خود را بخوانید.
 6. با شرایط کنونی کاری و زندگی‌تان خوشحال باشید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید.
 7. برای برنامه‌هایی که نیاز به تغییر دارند برنامه‌ریزی کنید.
 8. فهرستی از افرادی که می‌توانند به شما کمک کنند تهیه کنید.
 9. یک برنامه مالی ایجاد کنید.

اگر می‌خواهید پیشرفت کنید:

 1. هزینه‌های تجاری را تا درصد معینی کاهش دهید.
 2. مربی شوید.
 3. از روش‌های ذهنی که می‌توانند بهره‌وری و کارایی شما را افزایش دهند، استفاده کنید.
 4. فرصت آموزشی جدیدی پیدا کنید و ضعف‌های خود را پوشش دهید.
 5. فضای کاری خود را سازمان‌دهی کنید.
 6. هر هفته، ماه، سه‌ماهه بازخورد کاری‌تان را از رئیس یا همکاران قابل‌اعتمادتان پیگیری کنید.
 7. با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید.
 8. برای وارد شدن به گروه، تلاش کنید.
 9. ساعات کاری خود را بدون کاهش بهره‌وری کاهش دهید.

اگر می‌خواهید مصاحبه شغلی خود را تضمین کنید:

 1. مرزهای شخصی را در محل کار شناسایی کنید و بدانید که چه‌کاری باید انجام دهید تا روز خود را کارآمدتر و قابل‌کنترل‌تر کنید.
 2. مراحل ایجاد یک تصویر حرفه‌ای را برای خودتان شناسایی کنید.
 3. کار رؤیایی خود را پیدا کنید و به دنبال شغلی بروید که بتوانید مهارت‌های خود را نمایان کنید.
 4. مکانی را برای دنبال کردن علایق خود پیدا کنید و دانش و مهارت‌های خود را اعمال کنید.
 5. راه جدیدی برای همکاری با متخصصان در زمینه خود پیدا کنید.
 6. از فرصت‌ها برای میدان‌داری و گسترش دید خود، استفاده کنید.
 7. خلاقیت به خرج دهید و از منطقه امنیت بیرون بیایید.
 8. مهارت‌های مربوط به شغل جدید را یاد بگیرید.
 9. چشم خود را بر روی جایزه ویژه منعطف کنید و در پی آن بروید.

آیا می‌توانیم چند هدف شغلی داشته باشیم؟

بهتر است که یک هدف شغلی تعریف‌ شده مشخص داشته باشید و با آن کنار بیایید. (البته، شما هنوز می‌توانید اهداف دیگری در زمینه‌های دیگر زندگی خود داشته باشید). داشتن یک هدف شغلی، نشان می‌دهد که شما قادر به تمرکز هستید؛ ممکن است شما اهداف حرفه‌ای چندگانه‌ای داشته باشید به این معنا که شما چندین هدف کوتاه‌مدت برای رسیدن به هدف بلندمدت خود دارید.

همچنین ممکن است چندین اهداف کوچک‌تر داشته باشید که به یک هدف واحد می‌رسند؛ برای مثال، اگر می‌خواهید یک وکیل شوید، ممکن است در همان زمان به یک مدرسه حقوقی بروید. اگر می‌خواهید مدیر مدرسه باشید، باید معلم کلاس درس باشید و در آن زمینه تحصیل کنید در هر دو مورد، این کارهای موقت و آموزش اضافی به شما کمک می‌کند تا هدف نهایی خود را به دست آورید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن