خانه داریخانه و خانواده

نحوه نگهداری ارکیده ، قسمت اول ایجاد محیط مناسب

ارکیده‌ها گل‌هایی زیبا و ظریف هستند که در مجموعه‌ای وسیعی از رنگ‌ها، اشکال و اندازه ها تقسیم‌بندی می‌شوند. بیش از ۲۲۰۰۰ گونه از ارکیده ها وجود دارد، و نیازهای مراقبتی و نگهداری آنها می‌تواند بر اساس نوع آن  متفاوت باشد.

شما می توانید با استفاده از برخی دستورالعمل های ساده، صرف نظر از نوع ارکیده‌تان، آن را در شرایط ظاهری سالم و مناسبی حفظ کنید. بهترین راه برای مراقبت از ارکیده شما این است که آن را در نزدیکی پنجره‌ی جنوبی یا شرقی منزلتان قرار دهید تا نور قوی و غیر مستقیمی را دریافت کند. هر زمانی که احساس کردید خاک خشک ‌شده است، ارکیده خود را که در حال گل‌دهی هست با یک کود ۱۰-۱۰-۱۰ یک‌بار در ماه، کود دهی کنید. اطمینان حاصل کنید که اتاقتان دارای جریان گردش هوا مناسبی هست، برای دستیابی به این امر می‌توانید از یک فن کوچک استفاده کنید. در ادامه در سه قسمت به راهکارهایی برای کمک به از بین بردن حشرات و لکه‌های بیماری‌زا در ارکیده اشاره خواهیم کرد.

محیط مناسب

۱-استفاده از گلدان‌های حفره‌دار برای خروج آب

ضروری است که گلدان‌های ارکیده به سوراخ‌های زهکشی مجهز شوند تا آب بیش‌ ازحد از گلدان خارج شود. در غیر این صورت، پوسیدگی ریشه می‌تواند گیاهان زیبا شما را به کام مرگ بکشد! اگر ارکیده‌های شما در گلدان‌های بدون حفره قرار دارند، آن‌ها را به گلدان‌های مناسب انتقال دهید. برای جلوگیری از ریختن آب اضافی روی زمین، یک سینی یا بشقاب در زیر گلدان قرار دهید.

۲- فراهم کردن یک محیط کشت مناسب با قابلیت آبکشی سریع مخصوص ارکیده

شما می‌توانید یک محیط کشت خزه‌ای و یا کمپوست پوستی (پوست تنه درخت) را انتخاب کنید. محيط کشت پوستي به‌خوبی تخليه می‌شود و به جلوگيري از هدر رفت آب کمک می‌کند، اما می‌تواند به‌سرعت از بين برود. یک محیط مبتنی بر خزه دارای قابلیت حفظ رطوبت بهتری است، اما نیاز به آبیاری دقیق دارد و ممکن است نیاز به کاشت مکرر ارکیده داشته باشد. اگر ارکیده‌های شما جزء نوع خاصی از ارکیده‌ها با محیط کشت مخصوص نیستند، کاشت مجدد آن‌ها می‌تواند به رشد بهتر آن‌ها کمک کند.

۳ – در صورت امکان، گلدان‌ها را در نزدیکی پنجره‌های ضلع جنوبی یا شرقی ساختمان قرار دهید.

ارکیده‌ها نیاز به نور قوی، اما غیرمستقیم برای رشد خود دارند. اگر می‌توانید آن‌ها را در نزدیکی پنجره‌های جنوبی یا شرقی قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که مقدار مناسبی از نور خورشید را دریافت می‌کنند. اگر تنها یک پنجره در سمت غرب دارید، آن را با یک پرده بپوشانید تا از ارکیده‌ها در برابر سوختن محافظت کنید. قرار دادن گلدان‌ها در نزدیکی پنجره رو به شمال ممکن است باعث شود تا آن‌ها نور کافی برای شکوفه زدن جذب نکنند.

۴- نگهداری در دمای ۱۶-۲۴ درجه سانتی‌گراد

ارکیده‌ها در دمای متوسط ​​رشد می‌کنند و اگر بیش‌ازحد سرد شوند، می‌میرند. گرچه دمای صحیح بر اساس گونه‌های مختلف ارکیده متفاوت است، اما به‌طورکلی باید سعی شود تا دمای محیط در طول شب بیش از ۱۶ درجه سانتی‌گراد و در طول روز، گرم‌تر از ۱۰-۱۵ درجه سانتی‌گراد باشد.

۵- گردش هوای ملایم

از آنجا که ارکیده‌ها در خاک رشد نمی‌کنند، پس جهت حفظ ریشه‌ها در شرایط سالم باید گردش هوای مناسبی را فراهم آورید. بدین منظور می‌توانید در ماه‌های معتدل سال، برای ایجاد نسیم ملایم، پنجره‌ها را باز بگذارید. در غیر این صورت می‌توانید از یک فن با شدت باد کم برای به جریان انداختن هوای راکد بهره ببرید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن