خانه داریخانه و خانواده

نحوه نگهداری ارکیده (قسمت سوم)

ارکیده‌ها گل‌هایی زیبا و ظریف هستند که در مجموعه‌ای وسیعی از رنگ‌ها، اشکال و اندازه ها تقسیم‌بندی می‌شوند. بیش از ۲۲۰۰۰ گونه از ارکیده ها وجود دارد، و نیازهای مراقبتی و نگهداری آنها می‌تواند بر اساس نوع آن متفاوت باشد.

قسمت دیگر مطلب را اینجا بخوانید: نحوه نگهداری ارکیده ، قسمت اول ایجاد محیط مناسب

۱- حشرات قابل رویت را با دست از محیط کاشت ارکیده بردارید

نشانه‌های وجود حشرات در محیط ارکیده شامل برگ‌های چسبنده و قارچ‌های سیاه و سفید است. بهتر است از دستان خود برای حذف همه حشرات قابل مشاهده از بالا و زیر برگ‌ها و ساقه‌های گل استفاده کنید.

۲- برگ‌های آسیب‌دیده را با آب صابون تمیز کنید

بعد از از بین بردن حشرات با دست، یک قطره مایع ظرف‌شویی را درون یک فنجان یا کاسه ریخته و به آن آب با دمای متناسب اتاق اضافه کنید. یک پارچه نرم را در محلول بشویید، سپس هر برگ و ساقه گل را به آرامی پاک کنید. آب صابون چسبندگی و دوده را از بین می‌برد و همچنین تمام حشرات باقی‌مانده را می‌کشد.

۳- اگر کماکان مشکل باقی است، ارکیده‌ها را با یک حشره‌کش اسپری نمایید

اگر موفق به از بین بردن حشرات و تمیز کردن برگ‌ها شدید اما هنوز نشانه‌هایی از آلودگی را مشاهده می‌کنید، یک حشره‌کش مناسب از فروشگاه‌های باغبانی محلی تهیه کنید. از یک متخصص بخواهید که به شما در پیدا کردن حشره‌کش مناسب ارکیده کمک کند.

۴- هرگو‌‌نه بافت بیمار را بریده و دور بیاندازید

اگر متوجه شدید که برگ‌ها یا خال‌های روی ارکیده‌تان تغییر رنگ داده‌اند (مانند کرمی، زرد، قهوه‌ای یا سیاه)، این احتمال وجود دارد که ارکیده‌تان از یک بیماری رنج ببرد. گام اول این است که تا آنجا که ممکن است بافت آلوده را حذف کنید. برای بریدن برگ‌ها، ساقه‌ها و گل‌ها از یک ابزار برش استریل استفاده کنید. مطمئن شوید که ابزار باغبانی خود را قبل و بعد از حذف بافت آلوده ضدعفونی می‌کنید. در بعضی موارد بهتر است کل گیاه را از بین ببرید تا جلوی انتشار بیماری را از بگیرید.

۵- عفونت‌ها را با محلول‌های قارچ‌کش یا ضد باکتری درمان کنید

برخی عفونت‌های باکتریایی متداول که ممکن است بر ارکیده‌ها اثر بگذارند شامل پوسیدگی قهوه‌ای رنگ، پوسیدگی سیاه و لکه‌های قهوه‌ای است که با لکه‌های تیره بر روی برگ و یا ساقه آشکار می‌شوند. عفونت‌های قارچی متداول عبارت‌اند از پژمردگی و پوسیدگی ریشه که با نشانه‌های پوسیدگی در ریشه‌ها، ساقه و برگ‌ها قابل روبت است. پس از برداشتن بافت آلوده، با توجه به نوع بیماری، ارکیده را با یک محلول قارچ‌کش یا ضد باکتری اسپری نمایید. شما می‌توانید این محصولات را در فروشگاه‌ها و مراکز باغبانی محلی خود پیدا کنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن