خانه و خانواده

نحوه نگهداری ارکیده (قسمت دوم)

آبیاری، تغذیه و هرس ارکیده

این امر مهمی است که مقدار آبیاری ارکیده را بر اساس مقدار آب مصرفی شده توسط آن تنظیم کنید، نه صرفاً بعد از چند روز خاص. توصیه می‌شود هرچند روز، به‌ آرامی ۱ یا ۲ انگشت را درون گلدان قرار دهید، سپس آن‌ها را بیرون کشیده و به هم بسایید. اگر رطوبتی روی انگشتان خود را احساس نکردید، با اضافه کردن آب ارکیده‌ها را به‌آرامی آبیاری نمایید و اجازه دهید تا آب را جذب خود کنند. پس از چند دقیقه، می‌توانید آب اضافی را از درون بشقاب یا سینی زیر گلدان تخلیه نمایید.

قسمت اول مطلب را اینجا بخوانید: نحوه نگهداری ارکیده ، قسمت اول ایجاد محیط مناسب

۱- ارکیده‌ها را درست قبل از خشک شدن گلدان، آبیاری نمایید

بسته به شرایط آب و هوایی، سطح رطوبت و محیط کاشت، ممکن است نیاز به دفعات آبیاری از چندین بار در هفته تا یک‌بار در هر چند هفته داشته باشید. گلدان‌های تمیز می‌توانند در تعیین زمان آبیاری به شما کمک کنند. به این ترتیب که اگر در داخل گلدان چسبندگی وجود نداشته باشید، وقت آبدهی به گل‌ها فرا رسیده است.

۲-  اگر میزان رطوبت در خانه شما کمتر از ۴۰٪ است هر روز گلدان خود را مرطوب نمایید.

ارکیده‌ها در محیط‌هایی با رطوبت ۴۰-۶۰٪ بهتر رشد می‌کنند. به منظور سنجش میزان رطوبت در خانه خود می‌توانید یک رطوبت‌سنج از یک مرکز باغبانی یا فروشگاه بزرگ تهیه کنید. اگر رطوبت محیط کمتر از ۴۰٪ می‌باشد، یک بطری اسپری با افشانه ریز تهیه کنید تا به‌راحتی ارکیده‌ها و محیط گلدان را روزانه مرطوب نمایید. اگر میزان رطوبت در خانه شما بیش از ۶۰٪ است، نیاز است تا برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها، یک رطوبت‌گیر را در اتاق خود نصب نمایید.

۳- هر ماه یک‌ بار ارکیده های در حال شکوفه کردن را کوددهی نمایید

از یک کود مایع متعادل مانند ۱۰-۱۰-۱۰ یا ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کرده و هر ماه یک‌بار از آن برای تغذیه ارکیده‌های در حال شکوفه زدن استفاده کنید. تا چند روز پس از کوددهی، به آن‌ها آب ندهید، زیرا که مواد مغذی آن به‌سادگی با آب شسته می‌شود. پس از گلدهی، رشد شاخ و برگ‌ها درنهایت متوقف خواهد شد. لذا شما می‌توانید میزان آبدهی و کوددهی را تا زمانی که برگ‌های جدید شروع به رشد دوباره کنند، کاهش دهید.

۴- شاخه‌های ضعیفی که گل آن‌ها مرده است را از بین ببرید

به‌استثنای Phalaenopsis یا ارکیده پروانه‌ای، مابقی ارکیده‌ها بیش از یک‌بار در یک ساقه گل نمی‌دهند. اگر ارکیده پروانه‌ای دارید، ساقه را درست از بالای دو گره پایینی یا مفاصل ساقه که گل مرده است قطع کنید. برای گونه‌های ارکیده‌ای که دارای سودوبالب (pseudobulb) هستند، ساقه را دقیقا از بالای pseudobulb برش دهید. برای سایر ارقام ارکیده، تا جای ممکن کل ساقه را از نزدیکی محل رشد قطع کنید. (Pseudobulb) ساقه ضخیم شده در پایه است و همیشه از ابزارهای استریل برای بریدن ارکیده استفاده کنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن