پزشکیسلامت باش

علائم سرطان در زنان که نباید آنها را نادیده گرفت (قسمت اول)

معمولا تشخیص سرطان در زنان به دلیل تغییرات همیشگی بدن زنان کار دشواری است. گاهی اوقات این تغییرات در بدن زنان کاملا طبیعی به نظر می‌رسد، اما برخی از این تغییرات می‌تواند نشانه‌های سرطان در بدن زنان باشد. دکتر رابین اندرسن از مرکز تحقیقات سرطان فردهاتسینسون در سیاتل می‌گوید، زنان باید به بدن خود توجه کنند تا متوجه این تفاوت‌ها شوید. علائمی که تغییر آن‌ها می‌تواند نشانه‌ای سرطان در بدن زنان باشد در زیر آمده است.

تغییرات پستان

تغییر در پستان زنان اغلب به دلایل مختلف رخ می‌دهد. معمولاً تومورهای موجود در پستان زنان سرطانی نیستند اما با مشاهده تومور در پستان باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمود تا آن‌ها را چک کند. علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد.

  • کمرنگ شدن رنگ پوست پستان
  • فرو رفتن نوک پستان به سمت داخل
  • خارج شدن مایعات از نوک پستان
  • قرمزی یا پوسته پوسته شدن نوک پستان و یا کل سینه

برای بررسی علل و علائم موجود پزشکان معاینات فیزیکی انجام می‌دهد. همچنین با بررسی سابقه خانوادگی و انجام ماموگرام و تکه برداری از بافت پستان علت این تغییرات را مشخص می‌کنند.

نفخ و سرطان در زنان

اینکه زنان دچار نفخ شوند کاملاً طبیعی است. معمولاً نفخ بعد از یک یا دو هفته رفع می‌شود. اگر علائم نفخ با گذشت زمان بهبود پیدا نکرد و یا با کاهش وزن و خونریزی همراه شود می‌تواند علائم سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ، دستگاه گوارش و از جمله سرطان در زنان مانند سرطان سینه، تخمدان یا رحم باشد. بسته به علائم موجود آزمایش‌های دیگری مثل آزمایش لگن، خون، ماموگرافی، سی‌تی‌اسکن وکولونوسکوپی انجام می‌شود.

خونریزی خارج از دوره قاعدگی

اگر خارج از دوره قاعدگی دچار خونریزی می‌شوید حتماً به پزشک مراجعه نمایید. به احتمال زیاد این خونریزی خارج از چرخه طبیعی قاعدگی است و می‌تواند علل زیادی داشته باشد. همچنین خونریزی بعد از دوران یائسگی نیز غیر طبیعی است و باید بررسی شود. این موارد از عوائم شایع سرطان در زنان به شمار می رود.

تغییرات پوست

تغییر در اندازه، شکل، رنگ و یا پیدا شدن خال در پوست از علائم شایع تغییرات سرطان پوست است. معمولاً خانم‌ها به این تغییرات توجه می‌کنند. این تغییرات می‌تواند کاملا جدی باشند. بنابراین با مشاهده چنین تغییراتی باید به پزشک مراجعه نمود و آزمون‌های تشخیص سرطان پوست را سپری کرد.

مشاهده خون در مدفوع

خونریزی در هر بخش از بدن کاملاً غیر طبیعی است. خانم‌ها هنگام رفتن به توالت باید دقت داشته باشند خونی که دفع می‌کنند ناشی از چرخه قاعدگی آن‌ها است و یا در دفع مدفوع و یا دفع ادرار از آن‌ها خون خارج می‌شود. اگر خونریزی که هنگام دفع مدفوع رخ می‌دهد بیش از یک یا دو روز طول بکشد می‌تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد. همچنین وجود خون در ادرار نیز می‌تواند نشانه سرطان مثانه یا کلیه باشد؛ بنابراین با مشاهده خون در مدفوع و ادرار باید هرچه سریع‌تر به متخصص مراجعه نمایند.

تغییر در غدد لنفاوی

غدد لنفاوی در اندازه‌های کوچک در بدن وجود دارند. اکثر تغییرات در این غدد به دلیل عفونت رخ می‌دهد؛ اما می‌توان تغییرات در غدد لنفاوی را از نشانه‌های وجود سرطان لوسمی و لنفوم به شمار آورد.

مشکل در بلعیدن

مشکل در بلعیدن گاهی مسئله نگران کننده‌ای نیست و به دلایل بسیاری رخ می‌دهد؛ اما هنگامی که مشکل بلعیدن با استفراغ و کاهش وزن همراه باشد باید به پزشک مراجعه نمود تا گلو و معده را برای وجود سرطان بررسی کند. پزشکان با انجام آندوسکوپی، سی‌تی‌اسکن گردن و قفسه سینه و شکم همچنین دیگر آزمایش‌ها به تشخیص سرطان می‌پردازند.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن