پزشکیسلامت باش

علائم سرطان در زنان که نباید آنها را نادیده گرفت (قسمت دوم)

اکثر سرطان‌ها در ابتدا با درد خاصی همراه نیستند و اغلب نشانه‌ای ندارند، اما برخی از سرطان‌ها از همان ابتدا با درد بسیار شدید همراه هستند بنابراین برای تشخیص به موقع و درمان سرطان بهتر است علائم آن را بشناسیم. در ادامه تعدادی از علائم سرطان در زنان را بررسی می‌کنیم.

سرطان در زنان و از دست دادن وزن

اکثر زنان به دنبال راهکارهای برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام هستند. معمولاً برای تحقق کاهش وزن، دست به کارهای عجیب و غریب می‌زنند؛ اما اگر بدون تلاش و ورزش، همچنین بدون تغییر در رژیم غذایی وزنتان در حال کاهش است باید برای بررسی سرطان تیروئید و یا انواع دیگر سرطان مانند سرطان روده بزرگ، معده و ریه به پزشک مراجعه نمایید. این افراد برای تشخیص سرطان در بدنشان باید آزمایش خون، سی‌تی‌اسکن و تصویربرداری را انجام دهند.

تب

تب یکی از علائم شایع برای انواع بیماری‌ها است. معمولاً اغلب افراد تب را خیلی جدی نمی‌گیرند؛ اما تب‌های که بدون هیچ دلیل ایجاد می‌شوند می‌تواند نشانه لوسمی یا سرطان خون باشند؛ بنابراین با مشاهده تب‌های طولانی و بی‌دلیل حتماً برای معاینه دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید زیرا میتواند یکی از دلایل سرطان در زنان باشد.

خستگی

بسیاری از زنان به دلیل فشار کار و یا داشتن زندگی پر هیاهو مدام احساس خستگی می‌کنند؛ اما اگر این خستگی بدون دلیل ایجاد می‌شود و یا بعد از رفع فشار و آرام شدن تنش‌های زندگی و کاری همچنان خسته هستند، باید بدانند این خستگی غیر طبیعی است؛ بنابراین باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

سرفه

ریه زنان نسبت به مرد‌ها حساس‌تر است؛ بنابراین با آلودگی هوا و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار ممکن است دچار سرفه و یا تنگی نفس شوند؛ اما اگر این سرفه‌ها کاملاً بدون دلیل و برای مدت طولانی وجود داشته باشند می‌توان آن را علل سرطان ریه به شمار برد.

درد

اکثر سرطان‌ها در ابتدا با درد خاصی همراه نیستند؛ اما برخی از سرطان‌ها مانند استخوان و مغز با درد بسیار شدید همراه هستند؛ بنابراین هنگامی که با درد ناگهانی رو به رو شدید به ویژه زمانی که درد گسترش می‌یابد و چند ماه طول می‌کشد. باید برای بررسی سرطان به متخصص مراجعه نمایید.

شکم‌ درد و افسردگی

معمولاً شکم‌ درد و یا افسردگی‌های کوتاه مدت در زنان به شکل دوره‌ای دیده می‌شود؛ بنابراین مشاهده‌ای این علائم در زنان نگران کننده نیست؛ اما اگر این حالت در زنان برای مدت زمان طولانی‌تری مشاهده می‌شود احتمال دارد نشانه سرطان پانکراس باشد؛ بنابراین باید هرچه سریع‌تر آزمایش‌های تشخیص این سرطان را انجام داد.

سوزش معده

بسیار از خانم‌ها بعد از غذاهای تند، نوشیدن الکل و یا زمان‌های که دچار استرس هستند در معده خود احساس سوزش شدید دارند؛ که معمولاً با تغییر در رژیم غذایی و رفع استرس این حس از بین خواهد رفت؛ اما اگر سوزش معده بعد از یک یا نهایت دو هفته بهبود پیدا نکرد می‌تواند نشانه سرطان معده، گلو یا تخمدان باشد. همچنین سوزش سر دل می‌تواند ناشی از اسید معده و نتیجه تخریب مری توسط اسید معده باشد که ادامه این روند نیز می‌تواند منجر به سرطان مری شود.

تغییرات در دهان

بسیاری از زنان در دهان خود لکه‌های سفید و قرمز مشاهده می‌کنند که معمولاً بر اثر کشیدن سیگار و یا حساسیت به ماده غذایی خاصی این لکه‌ها ایجاد می‌شوند. اغلب زخم‌های ایجاد شده در دهان کاملاً طبیعی هستند و به سرعت بهبود می‌یابند؛ اما اگر روند درمان زخم‌های دهان کند است و یا بدون کشیدن سیگار در دهان و لثه لکه‌های سفید و قرمز مشاهده می‌شود باید برای بررسی احتمال سرطان دهان به پزشک و یا دندان‌پزشک خود مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن